Reklama

Geopolityka

Polscy obserwatorzy w misji OBWE na Krymie

Fot. OBWE
Fot. OBWE

Dwaj polscy oficerowie wezmą udział w misji obserwatorów Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Krymie. Oprócz Polski swoich obserwatorów zgłosiło 14 państw, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi.

Premier Tusk, któremu sprawę przedstawiłem wczoraj po Radzie Ministrów, zdecydował, żeby naszych dwóch oficerów w tej misji się znalazło. I dzisiaj już przez Odessę będą się kierowali w kierunku Krymu (...) Ta misja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwoli społeczności międzynarodowej przekonać się, jaka naprawdę sytuacja panuje na Krymie.

Oświadczył minister obrony Tomasza Siemoniak w rozmowie z TVN24

Misja obserwatorów OBWE będzie realizowana zgodnie z rozdziałem III (redukcja ryzyka) Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 r. w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie. Przedstawiciele 15 krajów będą działać na zaproszenie władz Ukrainy w okresie 5- 12 marca 2014 roku. 

Zadania jakie postawiono przed przedstawicielami OBWE to przede wszystkim rzetelna i bezstronna ocena sytuacji na Krymie. Mają też ustalić jakie siły militarne działają na tym terytorium i kto realnie sprawuje władzę na tym terytorium. 

Obecnie, jak informuje Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij, sytuacja na Krymie jest "skomplikowana, ale stabilna". 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.