Reklama

Geopolityka

Pierwsze niderlandzkie F-16 wysłane do Rumunii

Belgijski samolot F-16 podczas pokazu
Belgijski samolot F-16 podczas pokazu
Autor. Defence24

Pierwsze pięć samolotów wielozadaniowych F-16AM/BM, należących wcześniej do Sił Powietrznych Niderlandów, wylądowało 7 października w rumuńskiej 86. Bazie Lotniczej w Fetești. Maszyny te będą tam służył do szkolenia pilotów  i to nie tylko ukraińskich.

Reklama

Niderlandy zadeklarowały przekazanie nie między 12 a 18 swoich F-16 do Rumunii, gdzie wejdą na wyposażenie europejskiego centrum szkolenia na F-16 (European F-16 Training Centre - EFTC). Wśród pierwszych pięciu maszyn znalazły się trzy jednomiejscowe F-16AM i dwie dwumiejscowe F-16BM. Maszyny zachowały niderlandzkie malowanie jednak mają zamalowanie oznaczenia.

Reklama

Samoloty mają służyć do szkolenia ukraińskich pilotów, co pozwoli rozszerzyć liczbę szkolonych osób poza zespół pilotów, który szkoli się obecnie w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego centrum ma posłużyć do przyspieszenia procesu szkoleniowego pilotów rumuńskich. Rumuni posiadają obecnie 17 własnych F-16AM/BM, ale wkrótce zaczną odbierać 32 podobne maszyny pozyskane z Norwegii. Jeżeli będą chcieli w krótkim czasie wprowadzić te maszyny, to korzystanie z ośrodka szkoleniowego na własnym terytorium bardzo im się przyda. Nie można wykluczyć, że z czasem w ośrodku pojawią się także lotnicy i członkowie personelu naziemnego z krajów, które niedługo będą użytkownikami najnowszej wersji F-16 – Słowacy i Bułgarzy.

Instruktorami w środku mają być wynajęci na zasadach rynkowych piloci. To oni jako piersi będą przeszkalali się na niderlandzkich F-16 – będą to specjalne kursy dla instruktorów, ale także loty mające na celu odświeżenie nawyków w locie.

Reklama

Europejskie centrum szkoleniowe ma zostać otwarte „w krótkim czasie”, czyli zapewne w najbliższych tygodniach. Wtedy też ruszą szkolenia przede wszystkim pilotów ukraińskich. Poza maszynami dla ośrodka szkolenia Niderlandy wraz z Norwegią i Danią zadeklarowały przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy 61 podobnych maszyn. Później do deklaracji dołączyła jeszcze Belgia. Szacuje się, że łącznie Ukraina mogłaby uzyskać w najbliższych latach do około 120 F-16 wersji AM/BM, choć zapewne byłoby to już razem z maszynami, które teraz przekazywane są do ośrodka szkolenia.

Czytaj też

Zaawansowane rozmowy dotyczą też przekazanie przez Szwecję pewnej liczny samolotów wielozadaniowych JAS-39 Gripen.

Ukraińcy twierdzą, że zachodnie samoloty wielozadaniowe to dzisiaj kluczowy element potrzebny im do zniesienia rosyjskiej przewagi w powietrzu i w dalszej perspektywie – odniesienia zwycięstwa w wojnie z Rosją.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Anty 50 C-cali

    Haha, a nieoceniony młodygrzyb tak się cieszył, że strumień F-16 , Danii, zostanie "rozcieńczony" przez przekierowanie do dalekiej Argentyny. A może to był bezreklam? Umilkli szczwacze zadziwieni, dziwną harmoniją pieni z Niderlandów, Danii, Norwegii! Stali kowboje zadziwieni, mocą przeszkolonych nie-nowicjuszy, ( nie jak nasz narybek którym zafundowano 2-silnikowe Orliki - w trosce o demografię). Szkolenie na F- można "skompresować" z 18 do 5 a nawet niewiarygodnych 4! miesięcy. A znane są przypadki, gdy "tonący brzytwy się czepiał", i pierwsze odrzutowe Messery - w trakcie szkolenia- Robiły prawdziwe loty Bojowe. Ale F-16 ma "problemy wieku dziecięcego" dawno, z tyłu

  2. Kapitan Nemo

    Nie Niderlandy, tylko Holandia. Nie Hellada, tylko Grecja. Nie Italia, tylko Włochy.

    1. Anty 50 C-cali

      Jak zwał tak zwał, zwłaszcza że sami się przezwali Nederland. Jak czesał Czesio-130, od nich do Jasionki, to nawet rejestracje miał NAF , a nie Holland AF. Ważniejsze jest chyba, że wczoraj 5 ich F- wylądowało. Nie od nas "wydojone", czyli jeszcze przed "gwiazdka" , coś ruszy. Nad M.Czarnym.

  3. Future

    Może budowa europejskiego centrum szkolenia F16 w Rumunii, ma zachęcić ten kraj do przekazania swojej floty MiGów Ukrainie.. Ciekawe co Polska otrzymała za już przekazaną flotę?

    1. Gugluk

      A co dostali Duńczycy Holendrzy Belgowie i Norwegowie ? Nie jesteśmy dziadami.

    2. szczebelek

      Moim zdaniem nie dostaniemy nic namacalnego w postaci sprzętu raczej jakieś upusty w ramach FMS .

Reklama