Reklama

Geopolityka

Pakistan przyspiesza w atomowej rywalizacji z Indiami

W Pakistanie zakończono testy wyrzutni rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Nasr – fot. pacificsentinel.blogspot.com
W Pakistanie zakończono testy wyrzutni rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Nasr – fot. pacificsentinel.blogspot.com

Pakistan zakończył testy ogniowe nowego system rakietowego Hatf-IX/Vengeance-IX, znanego również jako Nasr.

Hatf-IX/Vengeance-IX to mobilna, czteroprowadnicowa wyrzutnia rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (do 60 km) zdolnych do przenoszenia małych głowic atomowych. Ostatecznym egzaminem Nasr był test ogniowy polegający na wystrzeleniu 4 rakiet salwą z jednej wieloprowadnicowej wyrzutni.

Sprawa ta by nie była niczym groźnym, gdyby nie oficjalne deklaracje, w których wprost mówi się o przeznaczeniu tego systemu: „…są to rakiety mające możliwość manewrowania w locie, przez co zwiększono prawdopodobieństwo pokonania potencjalnej indyjskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwartyleryjskiej, takiej jak np. izraelski system Iron Dome… Nasr może również służyć do powstrzymania indyjskich oddziałów pancernych, które weszłyby na pakistańskie terytorium”.

Jest to zgodne z pakistańską doktryną wojskową pozwalającą na wykorzystanie małych głowic atomowych (od 0,5 do 5 kT) w przypadku gdyby zawiodła „konwencjonalna obrona”. Pakistańczycy wprost mówią o wielkich nadziejach pokładanych w nowych, zminiaturyzowanych głowicach jądrowych.

Teraz niestety piłeczka jest po stronie Indii.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Lobo

  Dlaczego Polska nie rozwija broni atomowej???

  1. Mirosław Znamirowski

   Bo Polska podpisała układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i tym samym wyrzekła się broni nuklearnej.

 2. JMK

  Arabia Saudyjska inwestuje pieniądze w program jądrowy Pakistanu i uważa, że może otrzymać od niego bombę jądrową na żądanie – uważa były doradca amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy ds. rozbrojenia atomowego Gary Samore. Z kolei, jeden z byłych pracowników pakistańskiego wywiadu wyraził opinię, że władze Pakistanu zawsze mają w rezerwie określoną ilość broni jądrowej, która w przypadku pewnego rozwoju wydarzeń może zostać przekazana Rijadowi.

 3. Mirosław Znamirowski

  Hmm. Oznaczenie tej rakiety Vengeance-IX można zapisać skrótowo jako V-9. Jeśli do tego uświadomić sobie, że oznaczenie broni odwetowych III Rzeszy Vergeltungswaffe na angielski tłumaczy się jako Vengeance Weapon to nasuwa się myśl, że nad subkontynencie indyjskim wciąż unosi się duch Adolfa Hitlera.

Reklama