Reklama

Geopolityka

Osiemnaście chińskich baz morskich na Oceanie Indyjskim

Chińczycy chcą w ciągu 10 lat zbudować bazę morską w Walvis Bay w Namibii - fot. www.walvisbaycc.org.na
Chińczycy chcą w ciągu 10 lat zbudować bazę morską w Walvis Bay w Namibii - fot. www.walvisbaycc.org.na

Chiny opublikowały oficjalne plany budowy osiemnastu baz morskich w różnych państwach położonych nad Oceanem Indyjskim.

Dwie pewne lokalizacje chińskich placówek to Hambantota Port na Sri Lance oraz port Walvis Bay w Namibii. Chiny wyjaśniają, że chodzi o stworzenie baz materiałowo-technicznych, gdzie będzie można zacumować, uzupełnić zapasy i wykonać niezbędne naprawy jednocześnie rozwijając przyjacielskie stosunki z krajami-gospodarzami.

Chińskie zamiary są jak najbardziej poważne, o czym świadczy plan zakończenia budowy namibijskiej bazy w Walvis Bay w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Chińczycy prowadzą dodatkowo negocjacje z takim państwami jak Mjanma, Pakistan, Sri Lanka, Oman, Jemen, Dżibuti, Kenia, Tanzania, Mozambik, Seszele i Madagaskar.

Dzięki tym inwestycjom władze w Pekinie chcą w przyszłości przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych w regionie. 

Chiny posiadają drugie co do wielkości po Stanach Zjednoczonych siły morskie na świecie. Służy w nich około 255 tysięcy osób, z czego 26 tysięcy to personel lotnictwa morskiego a 10 tysięcy to piechota morska.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Admiral

  Chłopaki w Chinach dorwali książkę A.von Tirpitz i realizuja jego wizję..

 2. Roman

  Wszystko to wygląda pięknie na mapie, a najlepiej na globusie. Jednakże, gdy przyjdzie nieco dokładniej przyjrzeć się możliwościom operacyjnym chińskiej marynarki wojennej to szczególnie jej jednostki nawodne, chcąc wypłynąć na wody oceanu Indyjskiego muszą najpierw przepłynąć przez cieśninę Malakka, kontrolowaną przez Malezję, Singapur i Indonezję albo też próbować przepłynąć przez morza i cieśniny wokół wysp Indonezji. W warunkach rzeczywistych zagrożeń te hipotetyczne bazy będą całkowicie odcięte od możliwości ich zaopatrzenia czy nawet obrony, no chyba że ChRL zdoła jakoś przekonać do swoich "racji" Indonezję, Malezję i Singapur i po drodze jeszcze Filipiny. Raczej ChRL będzie starała się wykorzystać te punkty oparcia jako swoisty rodzaj politycznego nacisku i poszerzania swojej ekspansji gospodarczej w całym basenie oceanu Indyjskiego.

 3. RK

  Wypadałoby podać źródło i zmienić chociaż tytuł... http://chinadailymail.com/2014/11/22/china-to-build-18-naval-bases-in-indian-ocean/

 4. bubu

  Mjanma to Birma ale pierwszy raz tą nazwę przeczytałem ... no i dlaczego musze po 2x wpisywać kod z obrazka :/

 5. Wojmił

  "Chiny posiadają drugie co do wielkości po Stanach Zjednoczonych siły morskie na świecie." Czytajcie Rosjanie... Wkrótce wszystko będą mieli "drugie".. tylko aż tyle rakiet i głowic nie budują, bo wiedzą, że wystarczy 500 aby czuć się bezpiecznie.. Chiny mądre są stąd coraz bardziej naukowo-technicznie i przemysłowo wyglądają...i nie idą w liczbę rakiet i głowic...

 6. michal

  Pomijam ze Namibia lezy nad Atlantykiem, ale plany chin obejmuja ocean indyjski i afryke, oraz ameryke pld. To wyrazny znak ze nie patyczkuja sie, prowokuja USA, Indie jak najbardziej. Po co niby mieliby zapewnic spokoj na tych wodach, przypomina mie sie propaganda komuny. A tak na marginesie, ile to pociagna niewolnicy chinscy z tym szalem dozbrajania ChRL... 10-20 lat, potem bedzie zastoj nagly (po tym jak podbija 1/2 swiata) i nagly powrot do epoki kamienia lupanego. Podsumujac: nic z tego dobrego nie wyniknie.

 7. zdziwiony _obserwator

  Artykuł b. ciekawy, tylko ten tytuł troszkę nietrafiony. Obawiam się, że Namibia to leży nad innym oceanem niż Indyjski. Czekam na chińskie wędrówki morzami północnego i południowego bieguna. Ale będzie ciekawie!

  1. Marek

   No cóż. Świat Zachodni zrobił z Chin wielką fabrykę, licząc, że będzie nią zarządzał. Tyle, że nie liczył się z tym, jakie zadnie na ten temat mają sami Chińczycy. Teraz wygląda na to, że jeszcze trochę i poproszą oni autorów zachodnich pomysłów do tańca. A zapewniam, że będą skuteczni, bo krępujący ręce Zachodowi humanitaryzm i poprawność polityczną, Chińczycy mają głęboko w d...

 8. olo

  Kirdy Chińskie bazy na Syberii :)

 9. ss

  Byłem w Walvis Bay, wydawało mi się, że to nad Atlantykiem

  1. ;)

   Chińczycy przenieśli...

 10. piknik

  jak powiedział Siara...mają rozmach sku.... No to zrobi nam się cyrk w całym regionie, co na to Indie, USA i kangury?

 11. AndyP

  Wiem, że teraz szkoły są nieco inne niż kiedyś... Ale... zapewniem autora, że z której strony globusa by się nie przymierzał to NIGDY Namibia nad Oceanem Indyjskim mu nie wyjdzie.

 12. Adam

  Walvis Bay to Atlantyk, a nie Ocean Indyjski

Reklama