Geopolityka
ONZ: postępy rozmów pokojowych w Libii
Wysłanniczka ONZ ds. konfliktu w Libii Stephanie Williams poinformowała o znaczących postępach w negocjacjach między stronami wojny domowej w tym kraju. Uzgodniono m.in. ponowne otwarcie dróg i lotów między terytoriami kontrolowanymi przez zwaśnione strony.
Jak oświadczyła Williams, która kieruje Misją Wsparcia ONZ w Libii (UNSMIL), pierwsze loty między Trypolisem i Bengazi odbędą się jeszcze w tym tygodniu. Obie strony zgodziły się również "utrzymać obecny stan spokoju na froncie i unikać militarnej eskalacji" oraz dokonać postępów w procesie wymiany jeńców.
Trwające od 19 października rozmowy w Genewie są czwartą rundą negocjacji w ramach Połączonej Komisji Wojskowej (JMC) między negocjatorami sił uznawanego przez społeczność międzynarodową Rządu Jedności Narodowej w Trypolisie oraz Libijskiej Armii Narodowej generała Chalify Haftara. Według planu rozmowy mają potrwać do soboty. 9 listopada w Tunisie mają natomiast zacząć się negocjacje polityczne.
Williams wyraziła nadzieję, że rozmowy przyczynią się do uzgodnienia trwałego zawieszenia broni. Jak dodała, zapowiedź rezygnacji szefa rządu w Trypolisie Fajiza as-Sarradża "powinna pomóc długiemu procesowi transformacji" demokratycznej w kraju.
Czytaj też: Libia: śmigłowiec Mi-17 zdobyty pod Syrtą
Amerykanka zaapelowała przy tym do państw trzecich zaangażowanych w konflikt, by "trzymały ręce z dala od Libii". Rząd w Trypolisie wspierany jest m.in. przez Turcję i Włochy, zaś siły Haftara wspierane są przez Rosję, Egipt, ZEA i Francję.
Sytuacja militarna jest w impasie po tym, jak z pomocą Turcji siły rządowe odbiły część państwa zajmowaną przez wojska Haftara i zajęły pozycję nieopodal kontrolowanej przez siły tego generała Syrty, będącej ważnym ośrodkiem przemysłu naftowego.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie