Reklama

Geopolityka

Niemcy: Zatrzymać wsparcie dla Ukrainy. Wagenknecht o "obiektywnym" podejściu do AfD

Autor. Nick Perretti/Flickr/CC BY 2.0

Na łamach portalu ZDF liderka niemieckiej skrajnej lewicy Sahra Wagenknecht wypowiedziała się na temat polityki względem Ukrainy, która jej zdaniem powinna ulec zmianie. Ponadto dodała, że jej ugrupowanie w pewnych kwestiach może pójść na współpracę z AfD.

ZDF Heute (Zweites Deutsches Fernsehen) przeprowadziło wywiad z przewodniczącą Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), która wyraziła swoje zdanie na temat aktualnej polityki RFN względem Ukrainy oraz poruszono też kontekst potencjalnych koalicji oraz współpracy z innymi ugrupowaniami.

Reklama

Jakie powinno być stanowisko Niemiec?

Zdaniem Wagenknecht stanowisko Berlina względem wojny na Ukrainie powinno ulec natychmiastowej zmianie i mieć charakter antywojenny. Ten postulat przebijał się już znacznie wcześniej w jej formacji, a nawet jeszcze w czasie, gdy należała do Die Linke. Jej zdaniem Niemcy powinny wstrzymać dostawy broni dla Kijowa i skupić się na promowaniu inicjatyw dążących do pokoju. W tej kwestii zgadza się ona ze stanowiskiem Alternatywy dla Niemiec, która głosi bliźniacze podejście wobec wojny na wschodzie.

Zaznaczyła też, że za problematyczne uważa stacjonowanie amerykańskiej broni i rakiet na terytorium Niemiec. Tu też stanowisko antyamerykańskie jest zbliżone do tego, jakie prezentuje AfD. Sama Wagenknecht stwierdziła, że „trzeba wyhamować histerię w kontaktach z AfD i po prostu podejść do niej obiektywnie.” Nie wykluczyła też współpracy z CDU czy Die Linke i Zielonymi, jeśli ci poprą jej postulaty. Liderka BSW zwróciła też uwagę na potrzebę zmiany polityki migracyjnej, która zakończyła się porażką CDU/CSU.

Czytaj też

Reklama

Prorosyjskie nastawienie

Sahra Wagenknecht już wcześniej prezentowała stanowisko krytyczne wobec amerykańskiej obecności w Niemczech, jak i wobec pomocy walczącej Ukrainie. Nie jest przypadkiem, że prezentuje ona jednocześnie stanowisko otwarcie prorosyjskie w swojej narracji. Ona oraz członkowie jej ugrupowania często bagatelizowali wojnę na Ukrainie, zgadzali się z narracją Rosji względem Krymu, czy też podpisują się pod postulatami „pokojowymi”, które są zbieżne z rosyjskim planem na zakończenie wojny.

Przewodnicząca BSW wezwała również niedawno do powołania komisji śledczej w sprawie zniszczenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Postulat ten pojawił się po ukazaniu się teorii o możliwym ataku ze strony ukraińskiej na niemiecko-rosyjski gazociąg. „Gdyby okazało się, że władze niemieckie wiedziały o planie ataku z wyprzedzeniem, mielibyśmy skandal stulecia w niemieckiej polityce” - dodała.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. sprawiedliwy

    Nie wiem czy Niemcy dadzą radę zmienić podejście. Naciski sa tak duże ( i propaganda) nawet na neutralna Szwajcarię by dawać broń czy na Orbana który ,, śmie podżegać do pokoju, - że nawet zwykły premier normalnego kraju nie ma szans. Niesty czasy demokracji minęły.

Reklama