Reklama

Geopolityka

Niemcy dostarczą hełmy Ukrainie

Żołnierze Bundeswehry na ćwiczeniach (zdjęcie ilustracyjne)
Żołnierze Bundeswehry na ćwiczeniach (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. Heer/Marco Dorow

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht ogłosiła, że Berlin dostarczy Ukrainie 5 tys. hełmów wojskowych.

Reklama

Rosyjscy spadochroniarze i nowoczesne myśliwce na Białorusi - NA ŻYWO

Reklama

Jak podaje serwis Augen Geradeaus, chodzi o hełmy kompozytowe (kevlarowe) starszego typu, używane w Bundeswehrze od lat 90. ubiegłego wieku. W niemieckiej armii są one zastępowane przez nowsze modele, jednak - jak zauważa Augen Geradeaus - proces ten przebiega zbyt powoli, przez co często hełmy nowszej generacji są prywatnie kupowane przez żołnierzy. Minister obrony powiedziała też, że Niemcy pracują nad tym, by konflikt na Ukrainie rozwiązać pokojowo.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja Berlina o przekazaniu hełmów ma w dużej mierze symboliczny charakter. Oczywiście każde tego rodzaju wyposażenie będzie przydatne dla Kijowa, bo trudno sądzić by dysponował on nowoczesnym oporządzeniem nie tylko dla jednostek czynnych, ale dla wszystkich mobilizowanych rezerwistów. Niemcy jednak -- mimo próśb Ukrainy - nadal nie zdecydowali się na przekazanie jej broni śmiercionośnej. Niemcy tłumaczą to tym, że nie chcą przekazywać broni do strefy działań wojennych, ale wcześniej - obok liczonego w miliardach eksportu, także do krajów poza NATO, np. na Bliskim Wschodzie - dostarczali także broń kurdyjskim Peszmergom, w tym ppk Milan i granatniki Panzerfaust 3.

Czytaj też

Co więcej, Berlin tam gdzie miał możliwość, blokował również takie transfery dokonywane przez innych sojuszników. Nie zatwierdził więc wniosku o dostawę haubic D-30 z Estonii na Ukrainę (wcześniej zostały one dostarczone Tallinowi przez Republikę Federalną, stąd konieczność zwrócenia się o zgodę na transfer do kraju trzeciego). Wcześniej, jak donosił „Bild", Niemcy nie zgodzili się na pozyskanie wielkokalibrowych karabinów wyborowych Barrett M82 za pośrednictwem agencji NATO NSPA, blokowali również przez pewien czas pozyskanie systemów niekinetycznego przeciwdziałania BSP, chociaż na te ostatnie była już kanclerz Angela Merkel w końcu dała „zielone światło".

Postawa Niemiec wobec ryzyka rosyjskiej agresji na Ukrainę budzi coraz więcej wątpliwości. To bowiem nie tylko odmowa dostawy broni śmiercionośnej, ale też naciski na ograniczenie pakietu sankcji na wypadek, gdyby Rosja zdecydowała się na wkroczenie na Ukrainę większymi siłami. Szerokim echem odbiła się też wypowiedź byłego już dowódcy marynarki wojennej wiceadmirała Kay-Achima Schoenbacha, który bagatelizował zagrożenie ze strony Rosji i twierdził, że Putin zasługuje na szacunek.

Czytaj też

Z drugiej strony, w Niemczech pojawia się coraz więcej krytycznych głosów wobec takiej polityki. Niedawno Die Zeit opublikował list otwarty grupy ponad 70 ekspertów, wzywający do korekty kursu i bardziej zdecydowanych działań wobec agresji Moskwy. Niemcy podkreślają też, w kontekście bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, że są państwem ramowym grupy batalionowej na Litwie (i jedynym członkiem UE, jaki pełni taką rolę, bo pozostałymi grupami dowodzą USA - w Polsce, Wielka Brytania - w Estonii oraz Kanada - na Łotwie). Biorąc pod uwagę rolę, jaką Berlin odgrywa na europejskiej scenie politycznej, jego postawa może w znacznym stopniu określić sposób i kierunek, w jakim Stary Kontynent i instytucje europejskie zareagują na zintensyfikowaną agresję Rosji wobec Ukrainy.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Mireq

  Skoro na tyle Niemców stać, niech Ukraińcy biorą, lepsze to niż nic.

 2. Adam S.

  DDR wysyła busa ze starymi hełmami :) Nawet sobie nie wyobrażają, jak mocno strzelili sobie w kolano. Ukraińcy - dotąd tacy proniemieccy - na pewno nie zapomną im tej "pomocy".

  1. fifi

   Myślisz że im zależy?Śmiem wątpić. Są pragmatyczni.

  2. HeHe

   Ukraina nie jest najważniejsza na liście celów niemieckiej polityki zagranicznej i wcale się temu nie dziwię.

  3. Valdore

   @Hehe, dla Niemców najwazniesze jest USA,nawet Polska stoi tu wyzej od Rosji.

 3. Vladip

  To Niemcy przez zwiększone zakupy gazu w zasadzie finansują Rosyjskie przygotowania do inwazji. Zatem, powinny przekazywać Ukrainie tyle kasy na broń ile wydają na ruski gaz.

  1. fifi

   Ta. pan da.

  2. Yeti

   Węgry ostatnio podpisały 15 letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu. Też mają przekazywać tyle samo pieniędzy Ukrainie.

 4. Marcyk

  Ale jaja !!! Szkoda że nie chcą wysłać kaleson !!!

  1. pomz

   kalesony i koce to my mozemy wyslac, Mamy i nie strach to slac. Ruski sie nie zezlosci na nas za to!

  2. ito

   Nie możemy. Wojacy wysyłani na granicę bieliznę termiczną kupują prywatnie.

 5. tobirama

  Przypominam, że Polska nie udzieliła Ukrainie ŻADNEJ pomocy, ani w szpitalach ani w hełmach. Jak widać jedyne w czym jesteśmy znakomici to hipokryzja - innych krytykujemy, bo robią mało (i to jest prawda) ale sami robimy jeszcze mniej i nie mamy z tym żadnego problemu...

  1. Sgt Highway

   1. Czy Polska ma jakieś zobowiązania wobec UA? 2. Czy Polska blokuje dostawy wojskowe dla UA jak robią to D? 3. Czy UA okazuje wdzięczność dla PL za poparcie? Nawet jeśli tylko retorycznie. A trzeba pamiętać o blokadzie na LHS. 4. Czy Polska ma tyle środków i sprzętu by można było coś przekazać (w momencie dotkliwych braków WP)?

  2. Jurkr

   No to przypominasz źle.. Wystarczy wysłuchać ostatniego wywiadu z ambasadorem Ukrainy w Polsce panem Deszczicą. Nasza broń już jest na Ukrainie. Nasza amunicja i chociażby drony z WB. W tej chwili Polska jest gotowa do wysłania broni i amunicji według zapotrzebowania uzgodnionego z Ukrainą. Dodatkowo Armia Ukrainy otrzymuje z Polski duże ilości racji żywnościowych dla żołnierzy na froncie oraz jest utworzony potężny bank krwi dla żołnierzy. Jak widzisz, nasza pomoc w stosunku do Niemieckiej jest ZNACZNIE, ZNACZNIE większa.

  3. Ziuta

   1. W interesie Polski jest niepodległa Ukraina, bo jak nie to zaraz na granicy z Kaliningradem,, Białorusią i Ukrainą staną rosyjskie wojska gotowe ruszyć na Polskę 2. nie nie blokuje, ale sama nie pomaga 3. oczywiście, że jest wdzięczność, nie dalej jak wczoraj był wywiad z byłym ambasadorem Ukrainy, który dziękował za pomoc Polsce 4. oczywiście, że ma - to nie musi być wunderwaffe, ale jednak coś mamy i możemy przekazać - lepiej żeby odepchnąć Rosję na Ukrainie bo później będzie.....za późno. Chyba trzeba być rosyjskim trolem, żeby tego nie rozumieć

 6. Edmund

  Jak widać w zakresie bezpieczeństwa Europy liczy się tylko USA, a już na pewno nie urzędnicy UE.

 7. Edmund

  Zapewne przy Mieczniku z Niemiec, odpowiedzieliby nam, że zatrzymują projekt, aby nie urazić Rosjan, ale w zamian wyślą nam hełmy.

 8. Edmund

  Niemcy kraj aspirujący do narzucania swojego zdania w UE, w sytuacji kryzysu ukraińsko-rosyjskiego okazał się nic nie znaczący. Może jedynie jako hamulcowy. Będzie to miało duże znaczenie w bliższej i dalszej przyszłości, zwłaszcza dla Niemiec i nie tylko ze strony Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewam się osłabienia zależności biznesowo-politycznych krajów UE z Niemcami. Przede wszystkim handluje się z państwami z którymi można stworzyć rzeczywistą wspólnotę polityczną. Nie handluje się z państwami, które przy pierwszej lepszej okazji wypną się na ciebie i na twoje podstawowe potrzeby bezpieczeństwa.

 9. Był czas_3 dekady

  Niemcy cenią sobie współpracę z Rosją, a nie jakieś tam bezpieczeństwo jakiejś tam Ukrainy. Nie są wiarygodnym sojusznikiem NATO jak Turcja. Własne interesy przedkładają sobie ponad wszystko. Wychodzi szydło z wora. Swoją drogą, Rosja swoim zachowaniem może spowoduje bardziej racjonalne myślenie wśród decydentów zniewieściałej Europy..

  1. Waldemar Marszałek

   Podaj łaskawie sposób na zabezpieczenie rury z gazem przed złodziejami.

  2. Valdore

   jak kradnei sam wysyłający gaz czyli Rosja to nie zadziałąja żadne zabezpieczenia

 10. Bumer

  To taka trochę podobna pomoc jak Rosja Włochom na początku pandemii.Mogli by jeszcze im trochę nalepek z flagami obu państw podarować.

  1. fifi

   Mogą im zapewne podarować naszywki na mundury.

  2. Waldemar Marszałek

   Rosja wysłała Iłami-76, czyli szybko, do Włoch respiratory z wojskowych rezerw. W Lombardii były niepotrzebne? A Ukrainie potrzeba pokory i zrozumienia swojego miejsca, niestety to kwestia autorefleksji, a nie dostawy.

  3. Valdore

   Rosja wysłąła wadliwy niedizałający sprzet i hordy wysokich ranga oficeró którzy z walka z koronawirusem nei mieli nic wspólnego. Ukrainie to potrzeba by ruscy zbrodniarze w końcu się z niej wyniesli ale i tak tego nie zrozumiesz w tym stadium rusofilii.

 11. AmiKotka

  Może jeszcze nocniki Niemcy dostarczą? Pomoc pierwsza klasa....

 12. DDR

  Sami Niemcy się śmieją że to raczej Ukraina powinna dostarczyć broń do RFN gdyż od czasu zjednoczenie wszystkie rządy zrobiły z Bundeswehry arnie operetkową

 13. Sidematic

  Buhahahahaha, szkoda, że nie podpaski :-)

 14. Antonioo

  Niemcy przystpoujcie trochę, za moment nawet mogą wysłać widelce. Albo nawet noże kuchenne, o zgrozo

  1. Tani35

   Najlepiej siekiery,tak? Facet Niemcy trzymają się daleko od tego bo wiedzą że jak coś to ruska flaga będzie wisiała ponownie nad Reistagiem. USA ma wszustkieho razem z rezerwą 12 Dywizji i z czym startują do boju? Napisz inavzej ilu znajdziesz chetnych Polaków do umierania za Ukrainę. Ja myślę że żadnego. Ameryka będzie biła się do ostatniego ukrainskiego żołnierza Potem wycofa się na z góry upatrzone pozycje. A mają doswiadczenie ,Wietnam,Afganistan przecwiczyli.

  2. Adam S.

   Na noże nie ma szans. Lethal i nie wegetariańskie. Witalij Kliczko, który dobrych parę lat mieszkał w Niemczech, szydzi, że będą wysyłać poduszki.

  3. Antonioo

   Tani35, liczyć nie potrafisz.

 15. JAGODA

  To będzie 5 tysięcy hełmów wzór M 1916 Pikielhauba .... ;)

 16. Monkey

  Myslałem, że uruchomili na nowo produkcję pickelhauben albo w najlepszym wypadku Stahlhelmen:-)))

 17. KrzysiekS

  Ciekawe czy Ukraina zejdzie na ziemię i przestanie być zapatrzona w Niemcy jak w obrazek?

 18. SpongeBob

  Poprosili o 100tys dostali 5.

 19. [email protected]

  a nie mają tych z DDR ? co za hojność

 20. Wojtek_3

  Przy niemieckim PKB i ich ,, niechęci" do broni nie zabijającej to cała armia Ukrainy powinna chodzić w ich hełmach, butach, mundurach i jeść ich szpek. Oraz mieć na wyposażeniu że 40 polowych szpitali.

 21. fifi

  Nie żebym był złośliwy, ale to nie będzie pierwszy raz :).

Reklama