Reklama

Geopolityka

Na studia z Afryki do Rosji, a potem na front. „Poległ”

ruscy
Autor. ChrisO (@ChrisO_wiki)/Twitter

Nathan Lemekhani Nyirenda, student z Zambii, zginął na Ukrainie. Został zabity w czasie zdobywania okopów w walkach odbywających się w dniu 22 października. Jak znalazł się na ukraińskim froncie?

Reklama

Młody student z Zambii usłyszał wyrok 8-letniego więzienia za posiadanie narkotyków. Trafił do jednego z moskiewskich więzień. Surowe warunki i obyczaje w rosyjskich kryminałach w połączeniu z rasizmem panującym w Federacji Rosyjskiej sprawiają, że odsiadkę Zambijczyka możemy oceniać jako niezbyt łatwą. Grupa Wagnera od kilku miesięcy prowadzi rekrutację w rosyjskich więzieniach oraz koloniach karnych. To w jej szeregi trafił ostatecznie Nyirenda. Po informacje o losie swojego syna zaczęła, do rosyjskich służb, dobijać się rodzina Zambijczyka. Sprawa oparła się nawet o zambijski rząd, który domaga się od Rosji wyjaśnień w jaki sposób obywatel ich kraju uczestniczył w operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. W tej chwili nie jest znany przebieg służby frontowej Afrykańczyka oraz to jak dokładnie znalazł się w szeregach wagnerowskiego oddziału. Prawdopodobnymi scenariuszami są: ucieczka przed rasistowskimi prześladowaniami w więzieniu lub manipulacja w oparciu o bariery językowe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Sprawa stała się tak głośna w tzw. runecie, że zaczęto o to wypytywać nieoficjalne konto na Telegramie Jewgienija Prigożyna – założyciela tzw. Grupy Wagnera. Co odpowiedział Prigożyn (lub osoba prowadząca wagnerowskie konta na tym serwisie)? „Pamiętam go dobrze. Rozmawiałem z nim w Twerze i zadałem mu pytanie – Dlaczego potrzebujesz tej wojny? Mógłbyś się przecież stąd wydostać za kilka lat. Dlaczego jedziesz na wojnę? Ryzyko śmierci jest bardzo wysokie. Pamiętaj". Zambijczyk rzekomo odpowiedział: „Wy Rosjanie pomagacie Afrykańczykom wiele lat w ich walce o niepodległość. Kiedy nam było ciężko podaliście nam rękę. Nadal podajecie. Grupa Wagnera ocaliła tysiące Afrykańczyków, więc jeżeli mogę spłacić ten dług, pojadę na wojnę". Propagandowa wypowiedź na koncie Prigożyna ma także podsumowanie: „Nyirenda był pierwszym który dostał się do okopów wroga. Pokazał odwagę i heroizm. Poległ jako bohater".

Czytaj też

Wersja kolportowana przez wagnerowców na Telegramie aż odrzuca propagandowym fałszem. Ciało afrykańskiego studenta próbuje do kraju sprowadzić zambijski resort dyplomacji. Z rodziną poległego kontaktuje się zambijski rząd. „Oferujemy wsparcie w tym trudnym momencie i robimy wszystko co w naszej mocy by zorganizować pogrzeb i sprowadzenie ciała z powrotem do Zambii" – podkreślił Thabo Kwana, przedstawiciel zambijskich władz. Afrykański student miał troje rodzeństwa. Pochodził z wykształconej rodziny, jego rodzice mają pracować na Uniwersytecie w Zambii. Jak znalazł się w Rosji? „The Moscow Times" informuje, że Nathan studiował elitarny kierunek inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Badań Atomowych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Alibi

  Na pewno dostanie za to medal.

 2. Jan z Krakowa

  Za samo posiadanie narkotyków to chyba nawet w Rosji nie dają 8 lat (chociaż kto wie?). Może go ktoś wrobił albo było tych narkotyków dużo (nie wiem ile to jest “dużo narkotyków”?) . Szukałem na różnych angielskojęz. i ruskich stronach i znalazłem ogłoszenie tego studenta -- dawał korepetycje z angielskiego z dojazdem do klientów-uczniów. Czyli angielski znał (tam w ogłoszeniu były konwersacje także, a oprócz tego akademicki angielski). On miał 23 lata. Druga kwestia, to rzeczywiście -- jak trafił na front?

 3. ΚrzysiekS

  Jaki by nie był ale umarł człowiek dlatego módl my się za zmarłych.

 4. Jeremiasz

  Uszyć 500 tys szt kalesonów jeszcze przed zimą to istotnie wyzwanie ... ale zastanawiające dlaczego druga armia świata nie miała ich w magazynach, przystępując do wojny - zlekceważyli przeciwnika!

  1. Sorien

   Czemu nie miała ? Na papierze miała a w praktyce generałowie opchneli po taniości na czarnym rynku 🤣🤣🤣. Zlekceważenie to jedno ale drugie to złodziejstwo w ich armi . Najgorsze jest w tym to że to się pewnie powoli kończy i tak naprawdę oni dopiero teraz robią armię . I brew temu co większość myśli Rosja od paru miesięcy powoli ma coraz snijesza armię-efekty tego zobaczymy niedługo

 5. Ma_XX

  wczoraj Indie dostały kontrakt od rosji na uszycie 500 tys. kalesonów dla armii, widać i to ruskich przerasta

  1. Sorien

   Hahaha z jednej strony tak ale z drugiej hindusy w tydzień załatwią 😂😂

 6. opozycja

  Akurat to prawda ze w Rosji studjuje wielu obcokarjowcow z tzw 3 swiata. Afryka i Azja. To kfetsja polotyki. Np w USa studja sa tak drogie ze wiele osob wybiera sluzbe w Wojsku bo wtedy studja sa sponsorwane (dla obwateli) Zapewne tez sa przpadku ze ktos zginol w Iraku bp bo chcial isc na studja. Tu dochdzi jeszcze narokotyki.

 7. Strusiu-73

  Na pewno obcokrajowcy będą teraz walić na "Łomonosowa" walić drzwiami i oknami. Takie atrakcje nie wszędzie oferują.

 8. Jerzy

  Jaki nośny temat dla moskiewskiej "Prawdy" - już wyobrażam sobie te tytuły: "Zachód rękoma Ukraińców znów zabija murzynów".

  1. Mama Leona

   Kogo??? Takich już nie ma. Nawet Bambo się zmienił.

Reklama