Reklama

Geopolityka

MSPO 2015: Defendery przyznane. Najważniejsza nagroda dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Na zakończenie MSPO 2015, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy przyznano nagrody Defender. To prestiżowe wyróżnienie trafiło w ręce 10 polskich zakładów. Nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP otrzymało konsorcjum Huta Stalowa Wola i WB Electronics za zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 z wyrzutnią PPK SPIKE zintegrowany z KTO ROSOMAK. Nagrodę wręczył osobiście Andrzej Duda. 

W obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy przyznano „Defendery”, najważniejsze nagrody polskiego przemysłu obronnego. Wydarzenie zakończyło trwający od 1 września br. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

Medalem MSPO wyróżniono najlepsze stoiska podczas targów. W tej kategorii nagrody trafiły do: Airbus Group, Cenzin sp. z.o.o., IAI - Israel Aerospace Industries, IMS-GRIFFIN Sp. z o.o., Lockheed Martin Corporation, Raytheon Company, Sikorsky Aircraft Corporation, THALES Global Services S.A. i WB WB Electronics S.A.

Za najlepsze wystąpienie narodowe uznano stoisko Norwegian Defence and Security Industries Association, a za najlepsze wystąpienie zbiorowe stoiska PGZ i Undersecretariat for Defence Industries z Turcji. 

W tym roku prestiżową nagrodę "Defender" otrzymały następujące firmy: 

- Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.  za Mobilny Węzeł Łączności

- PIT-RADWAR S.A.  za Urządzenia systemów IFF MARK XIIA i RIFF

-Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP - Warszawa za PIAP Robot Mobilny Interwencyjny

Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej im. prof. Józefa Kosackiego  za System kierowanych min przeciwpancernych SKMP JARZĘBINA-K

- MESKO S.A. i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia  za  120 mm nabój z pociskiem podkalibrowym bojowym APFSDS-T do armaty Rh 120 L44

- Fabryka Broni "Łucznik"-Radom Sp. z o.o.  i Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego za: Karabinek standardowy w układzie klasycznym systemu MSBS-5,56 wraz z granatnikiem podwieszanym i nożem-bagnetem

- PCO S.A.  za Kamerę termowizyjną KLW-1 "ASTERIA"

- Huta STALOWA WOLA S.A.  za Samobieżną Haubicę 155 mm KRYL wykonaną na podwoziu spółki zależnej HSW – JELCZ Sp. z o.o

- WB Electronics S.A.  za M-ITG "Modułowy Integrator"

- Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A.  za zmodyfikowany karabin maszynowy kal. 7,62 mm UKM-2000P

W imieniu nagrodzonych wypowiedział się prezes zarządu PIT-RADWAR i PCO S.A. dr inż. Ryszard Kardasz. Prezes Kardasz zwrócił uwagę na konieczność informowania przemysłu o potrzebach armii z kilkuletnim wyprzedzeniem, tak by dać firmom z branży zbrojeniowej niezbędny czas do prowadzenia prac badawczych i rozwojowych. Zaapelował także o lepszą komunikację między wojskiem, a przedsiębiorcami. Ryszard Kardasz powiedział także, że otrzymane Defendery to przede wszystkim dowód uznania dla bardzo zdolnych pracowników polskich firm zbrojeniowych.

Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej trafiło w ręce zespołu Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych za za Symulator przeciwlotniczego zestawu rakietowego wykorzystujący elementy wirtualnej rzeczywistości służący do szkolenia żołnierzy obsługujących system Newa-SC. 

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Nagrodę specjalną Prezydenta RP Antoniemu Rusinkowi - prezesowi Huty Stalowa i Piotrowi Wojciechowskiemu - prezesowi WB Electronics wręczył osobiście Andrzej Duda. Prezydent przyznał wyróżnienie za zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 dla transportera opancerzonego Rosomak

Przy tej okazji prezydent zwrócił uwagę na ogromne wydatki, które zostaną przeznaczone w najbliższych latach na sektor obronny po to, by armia była silna, sprawna i nowocześnie wyposażona, a z punktu widzenia żołnierza by zapewnione mu było bezpieczeństwo. Zdaniem Andrzeja Dudy pozyskiwany sprzęt ma więc służyć usprawnieniu działania polskiej armii, poprawie bezpieczeństwa żołnierza, a w efekcie końcowym poprawie bezpieczeństwa rodaków. 

Prezydent podkreślił, że osobiście bardzo zależy mu na tym by pieniądze, które zostaną wydane w najbliższych latach na modernizacje armii, w jak największym stopniu pozostały w Polsce, w polskich przedsiębiorstwach, w rękach polskich robotników i by częściowo wróciły do polskiego budżetu. Andrzej Duda wspomniał, że tak działa każde rozsądne państwo i każdy rozsądny rząd, ponieważ przemysł zbrojeniowy wszędzie na świecie stanowi ważną gałąź gospodarki.

Pełna lista nagrodzonych podczas gali "Defenderów" jest dostępna pod linkiem. 

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Łukasz

  a nagroda dla stoczni za Gawrona??? 16 lat budowali kadłub z korwety stał się patrolowcem i nie ma nawet wyróżnienia???

 2. Polak patriota

  Witam, panowie a co z lekkim czołgiem Anders i czołgiem Concept PL-01? Pozdrawiam!

  1. Mariusz

   szef IU wyraźnie stwierdził projekt nie ma szans na realizację

 3. jaro

  Brawo. To niech teraz pokażą jak to działa na poligonie. ;)

 4. krzyhoo1

  Niebywałe. Kraj w ruinie, a J.E. Prezydent RP chwali rząd PO-PSL, który zapewnił przez 8 lat ogromne wydatki na obronę, jedne z najwyższych w NATO w stosunku do PKB !!! No bo chyba nie chwali się (jeszcze) swoimi sukcesami i dokonaniami pani Szydło. IMO, priorytetami inwestycyjnymi paśńtwa powinna być rodzina, ochrona zdrowia, nauka i oświata oraz badania i rozwój. 100 Rosomaków w te czy we wte, czy 30 wiropłatów 5 lat wcześniej czy później nie są warte gehenny ludzi w kolejkach do specjalistów, zabiegów szpitalnych, czy nędzy edukacyjnej w szeregu placówkach oświatowych i pseudouczelniach

  1. BUBA

   To się ściśle wiąże. Gdyby przemysł zbrojeniowy nie został zdegradowany i wyniszczony - patrz upadek Bumaru,doprowadznie na skrai upadkiu i sprzedaż PZL Mielec, PZL Świdnik, Stoczni MW, itp w ciągu ostatnich lat, to zyski z produkcji można by było po części wydawać na inne potrzeby budżetu. A tak popatrz ile kosztuje utrzymanie bezwartościowych bojowo fregat OHP, zakup bezwartościowych amerykańskich Bryz. I gdzie te pieniądze poszły? Nie było protestów przy prywatyzacjach to trzeba teraz płacić jak za zboże. Cudów nie ma i nie beędzie.

 5. jang.

  Też dziś oglądałem MSPO I jakoś jak słyszę brednie niektórych polityków oraz dziennikarzy o"kraju w ruinie" i o jego zacofaniu to nie rozumiem skąd tyle nowoczesnej techniki i wysokiej technologii urządzeń otrzymuje wojsko...Metki kradną czy jak/

  1. No Doubt

   Na razie to wojsko ogląda te produkty na wystawach - jak co roku, a część żołnierzy biega po poligonach w stalowych hełmach, szelkach-dusicielkach i bechatkach.

  2. new

   Patrząc na gospodarkę, na ilość firm o polskim kapitale w prównaniu z Czechami na przykład to nasz kraj jest w ruinie, niestety..

  3. trycykl

   Słyszałeś o Związku Radzieckim? Był kiedyś taki kraj - permanentnie w ruinie, a technikę wojskową miał diablo "wysoką", jak raczyłeś się z angielska wyrazić.

 6. ABRAMS

  Główną nagrode dostał wyrób,którego nie ma i predko nie będzie.

  1. EVO

   Główną nagrodę dostał wyrób, który był prezentowany na MSPO i jest gotowy, obecnie trwają testy mające udowodnić jego niezawodność. Pozdrowienia dla konstruktora.

 7. Fancik

  "MESKO S.A. i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia za 120 mm nabój z pociskiem podkalibrowym bojowym APFSDS-T do armaty Rh 120 L44" - HAHAHA. Cytując kolegów pancerniaków- "Jeśli jest tak dobry jak ten ćwiczeniowy, to mamy przej*bane".

  1. Podbipięta

   Nikt nie wie jaki jest pocisk.Tajemnica.A to oznacza że całkiem dobry albo totalistycznie ch......wy.!

 8. Asd

  A Polskie firmy Sikorsky Aircraft i i Augusta Westland nie dostały żadnych nagród od Pana Prezydenta? Dziwne przecież według niego sa Polskie i robią sprzęt najwyższej jakości.

  1. jang.

   mylisz się. To pani mgr etnografii w czasie pobytu w Swidniku zaliczyła te fabryki jako przykłady polskiej myśli technicznej i jej znakomitej przeszłości/pewnie chodzi o sowieckie MI-i-2/6/ oraz bieżących sukcesów/"z ziemi włoskiej do polskiej/ Widziałem z bardzo bliska pana Prezydenta na MSPO i sprawiał wrażenie zafascynowania i zachwytu/nie udawanego/ polską technologią i jej wytworami.

 9. Voj

  Wszystkich zadowolili,żeby nikogo nie urazić.Salomonowe rozstrzygnięcie

 10. andy

  czy do urzędników Mon dotrą słowa prezydenta ... wątpię dla nich najważniejszy jest transfer ... naszych podatków za granicę

  1. czarnyopal

   Trzeba tylko właściwie głosować a urzędnicy też się zmienią.

  2. Lekarz

   Czy do pislamistów dotrze kiedykolwiek rozsądek czy jakakolwiek myśl? - wątpię, to beznadziejne, niereformowalne przypadki.

 11. KUKUŁKA

  GRATULUJE

 12. Cyc

  Najbardziej mi zaimponowała firma WB dużo fajnych projektów. Wieża do rośka też ok, teraz ją na podwozie od kraba 2 i do produkcji jako bwp. I wierzę 120 mm jako WWO. Ps.No i co krytycy nasz urodziwy, Jelcz dostał nagrodę Defender :) widać wygląd nie jest najważniejszy liczy się to co jest w środku, a więc skromna ławka i brak dodatkowej pary drzwi. Juri w następnym konkursie będą wybierali kandydatki do rolnik szuka źony. No i największą przegraną plebiscytu jest armato haubica Diana.

Reklama