Geopolityka

Morawiecki przedstawił na naradzie w BBN wnioski z wizyty w Kijowie

Autor. Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter

Podczas środowej narady dotyczącej sytuacji wokół Ukrainy premier Mateusz Morawiecki przedstawiał wyniki swojej wizyty w Kijowie - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Podkreślił, że Polska konsekwentnie popiera Ukrainę, jeśli chodzi o jej suwerenność i integralność terytorialną.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

W środę wieczorem odbyła się w BBN narada dotycząca sytuacji wokół Ukrainy z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa BBN Pawła Solocha oraz szefa Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha. Było to już kolejne tego typu spotkanie.

Czytaj też

"Zakończyła się narada koordynująca, w której uczestniczyli zarówno premier jak i ministrowie; nie mogę wiele mówić o przebiegu tej narady, bo jej charakter i forma jest objęta ochroną informacji. Natomiast pan premier przedstawiał wyniki swojej wizyty w Ukrainie. Oczywiście należy ją traktować w połączeniu z tą wizytą prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, z którą mieliśmy do czynienia parę tygodni temu u pana prezydenta Andrzeja Dudy" - powiedział Szrot w TV Republika.

Czytaj też

"Ukraina kontynuuje swoją politykę, my jesteśmy konsekwentni w popieraniu Ukrainy, jeśli chodzi o jej suwerenność, demokratyczny ustrój i integralność terytorialną" - dodał Szrot.

Szef polskiego rządu podczas wtorkowej wizyty w Kijowie spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas wspólnej konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że przyjechał do Kijowa, żeby "zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim w obliczu ryzyk, w obliczu niebezpieczeństw, o których wszyscy wiemy". Zaznaczył, jest to moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy. Wskazał, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy pocisków przeciwlotniczych GROM, ale także lekkie moździerze oraz drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym.

Czytaj też

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Czytaj też

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Źródło:PAP

Komentarze (5)

  1. Palmel

    a z Gromami to musimy uważać bo GRU przechwyciło ich ponad 100 szt lewym zakupem od nas a mają jeszcze z 2008 roku z Gruzji którymi mogą zrobić prowokację zestrzeliwując np nasz samolot Lotu lecący do Kijowa czy Amerykański z bronią oczywiście porzucając wyrzutnię w widoczny, miejscu z napisem "Made in Poland"

  2. Palmel

    a czy zaczął już przenosić nasze wagony nad Ukrainą po wstrzymaniu ich tranzytu w listopadzie przez Ukrainę na wschód

  3. ruski trol

    Czyli nowy traktat klepnięty? Anglia będzie walczyć do ostatniego Polaka w obronie Ukrainy?

    1. bc

      Póki co to się zanosi że Chińczyki będą walczyć ze światem do ostatniego ruska a car jest na takie poświęcenie gotowy u nich ludzi mnogo.

  4. Antonioo

    W polityce nie daje się nic za darmo. W naszym interesie jest suwerenna i demokratyczna Ukraina, ale najważniejszy jest nasz narodowy interes.

  5. AdSumus

    Czyli co? Przedstawił jakie traktaty podpisał z Ukrainą i GB? Ja też chciałbym się dowiedzieć co w nich jest. Co stracę i ewentualnie co zyskam.