Reklama

Geopolityka

Minister obrony Kanady: Rosja popełnia zbrodnie wojenne

Autor. Nexta/Twitter

Rosja jest agresorem, dopuszcza się na Ukrainie zbrodni wojennych – powiedziała w niedzielę minister obrony Kanady Anita Anand. Podkreśliła wagę jedności NATO dla wsparcia Ukrainę i obrony w razie potrzeby wszystkich krajów członkowskich.

Reklama

Rosja w oczywisty sposób jest okrutnym agresorem, zabijającym dzieci i rodziny, i popełniającym zbrodnie wojenne" - powiedziała Anand w programie „Question Period" w telewizji CTV. Odnosząc się do ataku na bazę wojskową w obwodzie lwowskim, pobliżu granicy z Polską, Anand powiedziała, że jest to kolejny przykład „niewybaczalnej rosyjskiej agresji".

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

W również niedzielnym wywiadzie dla publicznego francuskojęzycznego nadawcy Radio-Canada Anand zwróciła uwagę na sobotnie oświadczenie wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Riabkowa, który powiedział, że konwoje z dostawami broni na Ukrainę będą uważane przez armię rosyjską za cele wojskowe.

Reklama

Minister ostrzegła, że kraje NATO w razie zagrożenia mogą wykorzystać art. 5 traktatu waszyngtońskiego „który oznacza, że atak na jeden z krajów jest atakiem na wszystkich" i wskazała na jednolite stanowisko NATO w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Czytaj też

Czytaj też

Podkreśliła, że wojna Rosji przeciw Ukrainie zagraża nie tylko bezpieczeństwu Europy, stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, którzy sądzą, że są chronieni przed konfliktem. „Świat się zmienił i musimy się upewnić, że jesteśmy gotowi na każdą ewentualność" - dodała.

Czytaj też

W poniedziałek Kanada i USA rozpoczynają trzydniowe manewry lotnicze w Arktyce – poinformowało w niedzielę dowództwo NORAD, północnoamerykańskiego systemu obrony powietrznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Ech

  Mnie wciaz zastanawia jaka cisza byla gdy w Iraku Amerykanie zabili od 1 miliona do 2 miloonow (wedlog roznych zrodel) Cisza , zero zbrodni wojennych. Jestm w szoku jak hipokryzja moze byc na swieczniku jako wzor dzialania. Czyz nie?

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   To może podaj te "różne źródła"?

  2. Wania

   Po prostu kłamiesz. Nie ma takiego artykułu. Może w sputniku napisali o stratach wroga w wyniku bombardowań Rosji. Artykuł na tym forum po pierwszych dniach rosyjskiej interwencji: "Rosyjskie bomby nie wybierają - dziesiątki cywilów giną w Syrii" jasno wskazuje kto mordował cywili. Później było tylko gorzej. Rosja mordowała wszystkich jak leci. Tak jak teraz na Ukrainie.

  3. ito

   HRW. Ich dane uznawane są powszechnie za wiarygodne. Również Amerykanie z nimi nie dyskutowali- po prostu zignorowali- armia USA nie popełnia zbrodni z definicji, ma dobrze umocowanych kumpli w prasie i ONZ- problemu nie ma.

 2. Wania

  Rosjanie nie zaprzeczają na tym forum, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Może powiedzcie to swoim znajomym.

 3. ito

  Szukam i szukam wzniosłych wypowiedzi kanadyjskich oficjeli po napaści NATO na Syrię- i nic. Również w kontekście olbrzymiej ilości ofiar cywilnych żadnej krytyki agresora. Czyżby Kanada nie była w swym humanitaryzmie absolutnie bezstronna?

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   NATO zabiło w Syrii olbrzymią ilość ludności cywilnej? Brałeś coś kiepskiego.

  2. ito

   Tak zabiło. Nie, nie brałem, tylko śledziłem wiadomości. Zachodnie (konkretnie- polskie).

  3. Wania

   Do oto. Pomyliło się tobie. To nie było NATO tylko Rosja. Na tym portalu były artykuły o dywanowych nalotach Rosji na miasta. I precyzyjnych uderzeniach NATO ma wybrane cele wojskowe.

 4. Tomek72

  Ja wiem, że Polska jako CZŁONEK NATO nie powinna wychodzić przed szereg, choć z drugiej strony WIEM, że jeśli tylko Putin będzie mógł skutecznie zaatakować Polskę (i stwierdzi że "mu się to opłaca") to to zrobi - NIE ZWAŻAJĄC na to, że Polska jest w NATO ... dlaczego tak myślę? Bo to Putin "WYWIERA DZIŚ PRESJĘ na NATO nie odwrotnie" - ja OCZYWIŚCIE NIE CHCĘ WOJNY, ale jeśli Putin chce zaatakować Polskę to zrobi to NIEZALEŻNIE od tego czy NATO "zamknie przestrzeń powietrzną nad Ukrainą czy nie ..." Jak to jest ZAATAKOWANY KRAJ - co prawda nie będący członkiem NATO prosi o ZAMKNIĘCIE PRZESTRZENI POWIETRZNEJ nad WŁASNYM TERYTORIUM - oni nie proszą "atakujcie Rosjan na terenie Rosji, czy Białorusi" ... nikt nie oczekuje NARUSZENIA granic Rosji i Białorusi - ale NATO może SKUTECZNIE "zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą" - nie włączając się bezpośrednio do walki ... (bo do wojny włączyło się już dawno) ....

Reklama