Reklama

Geopolityka

Kanada wysyła dodatkowych żołnierzy na Łotwę

Autor. Canadian Armed Forces/Facebook

Kanada nałożyła we wtorek na Rosję pierwszą część sankcji. Są to sankcje finansowe, wobec banków, a także wobec rosyjskich parlamentarzystów. Kanada wyśle też dodatkowy kontyngent wojskowy na Łotwę – ogłosił we wtorek premier Justin Trudeau. Zakres wzmocnienia, na jaki zdecydowała się Kanada jest zbliżony do tego, jaki wdrażają Niemcy.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Nie należy mieć złudzeń, to jest dalsza inwazja na suwerenny kraj i jest to całkowicie nie do przyjęcia" - tak Trudeau skomentował podczas konferencji prasowej działania Rosji na wschodzie Ukrainy.

Czytaj też

W ramach skoordynowanej odpowiedzi z sojusznikami Kanada wprowadza pierwszą część sankcji wobec Rosji, na które składają się zakaz wszelkich finansowych relacji z samozwańczymi republikami Doniecka i Ługańska, które Rosja uznała za niezależne państwa. Sankcje będą dotyczyć również parlamentarzystów, którzy poparli decyzje prezydenta Rosji Władimira Putina. Wprowadzony został zakaz kupowania rosyjskich rządowych papierów wartościowych przez Kanadyjczyków, sankcje będą też dotyczyć banków państwowych lub działających ze wsparciem państwa.

Reklama

Trudeau podkreślił, że sankcje będą obowiązywać tak długo, jak długo nie zostanie przywrócona integralność terytorialna Ukrainy. Dodał, że jest to tylko pierwsza część sankcji. Kanada wyśle też do 460 dodatkowych żołnierzy do działań NATO w Europie, w tym na Łotwę, gdzie w ramach operacji Reassurance stacjonuje grupa wojskowa NATO, znajdująca się pod kanadyjskim dowództwem. Kanadyjczycy w jej ramach wykorzystują kołowe transportery LAV III, są w jej składzie także m.in. pododdziały hiszpańskie, włoskie, czy polskie (kompania na PT-91 Twardy).

Jednakże, znaczna część spośród 460 dodatkowych żołnierzy to marynarze (załoga fregaty HMCS Halifax) oraz lotnicy (piloci i obsługa morskich samolotów patrolowych CP-140 Aurora). Wojska lądowe wysyłają natomiast na Łotwę baterię artylerii z ciągnionymi haubicami M777 wraz z obserwatorami, a także jednostki walki elektronicznej.

Zakres działań Kanady jest więc skromniejszy niż w wypadku Wielkiej Brytanii, nie mówiąc o USA. Kanadyjskie siły są - pod względem wielkości - w pewnym stopniu porównywalne do niemieckich, bo Berlin wsparł grupę batalionową na Litwie 350 żołnierzami w tym artylerią (PzH 2000), pododdziałami rozpoznawczymi i wsparcia, wysłał też fregatę "Sachsen" i samolot patrolowy P-3C Orion do działań na Morzu Bałtyckim. Z kolei kilka Eurofighterów Luftwaffe wspiera misję Air Policing w Bułgarii.

Czytaj też

"Władimir Putin być może nie docenił odpowiedzi ze strony wspólnoty międzynarodowej" - powiedział Trudeau, wskazując na utratę wiarygodności przez Rosję i zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego. "Są to konsekwencje, które muszą ponieść kraje odwołujące się do przemocy" - dodał. Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland dodała, że sankcje zostały zaprojektowane tak, "żeby zabolały". "Ekonomiczny koszt dla Rosji będzie poważny" - dodała Freeland.

Czytaj też

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly powiedziała, że "im bardziej Rosja będzie nasilać agresję, tym intensywniejsza będzie odpowiedź". Podkreśliła, że Kanada zdaje sobie sprawę, iż Rosja w minionych latach zgromadziła poważne środki, które będzie obecnie wykorzystywać, ale gdy rezerwy te się skończą. Rosja będzie musiała odwołać się do rynków międzynarodowych. Dodała, że kanadyjskie sankcje będą mogły dotyczyć "sektora finansowego i oligarchów".

Wcześniej we wtorek Kanada poparła decyzję Niemiec w sprawie zawieszenia certyfikacji dla Nord Stream 2.

Czytaj też

Kanada udzieliła Ukrainie w ostatnich tygodniach pomocy wojskowej i gospodarczej. Pierwsza część dostaw broni dotarła na miejsce w miniony weekend. Dostarczona broń to m.in. karabiny, w tym karabiny maszynowe z optycznym celownikiem, noktowizory i sprzęt do obserwacji oraz inne wojskowe wyposażenie. Wartość przekazywanej Ukrainie broni i amunicji to 7,8 mln CAD. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie inne wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Rząd Kanady udzielił również Ukrainie w ostatnich tygodniach pożyczki w kwocie do 500 mln CAD. Uprzednio, w styczniu br. Kanada przekazała już Ukrainie pomoc finansową w wysokości 120 mln CAD.

12 lutego br. Kanada czasowo zawiesiła działalność ambasady w Kijowie i otworzyła tymczasową placówkę w Lwowie.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Olender

    Kiedy w końcu zaczniemy testować PPK Pirat na Rosjanach w ramach pomocy Ukrainie? I Spike o wydłużonym zasięgu który możemy produkować w Polsce. Przecież trzeba potwierdzić ich parametry w boju

Reklama