Reklama

Geopolityka

Milowy krok dla RAAF. Pierwszy Growler przekazany Australii

Growler US Navy. Fot. U.S. Navy/John Philip Wagner
Growler US Navy. Fot. U.S. Navy/John Philip Wagner

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne otrzymały pierwszy samolot walki elektronicznej Boeing EA-18G Growler. Canberra zamówiła ogółem 12 maszyn tego typu za sumę 1,5 mld USD. Nowe samoloty mają zapewnić komplementarne możliwości do najnowszych australijskich myśliwców F/A-18F i F-35A. Pod wpływem doświadczeń wyniesionych z wojny w Libii, Growlery dla Australii wyposażono w zasobnik nawigacyjno-celowniczy Raytheon ATFLIR.

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF – ang. Royal Australian Air Force) otrzymały pierwszy samolot walki elektronicznej Boeing EA-18G Growler. Ceremonia przekazania maszyny o numerze A46-301, która odbyła swój pierwszy lot 13 lipca br., miała miejsce w Saint Louis. Właśnie w tym mieście znajduję się fabryka Boeinga, gdzie wytwarzane są F/A-18E/F oraz EA-18G. Drugi Growler ma trafić w ręce Australijczyków w sierpniu br.

W sumie Canberra  zamówiła 12 maszyn EA-18G, a wartość zamówienia wynosi 1,5 mld USD. Ostatni samolot tego typu ma trafić do Australii w 2017 roku, Growlery te mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną rok później. Samoloty trafią do 6. Dywizjonu RAAF i będą stacjonować w bazie Amberley w stanie Queensland.

Australia jest do tej pory jedynym odbiorcą zagranicznym zarówno maszyn Super Hornet, których posiada 24 sztuki, jak i wersji walki elektronicznej Growler. Nowe samoloty mają zapewnić komplementarne możliwości do najnowszych australijskich myśliwców F/A-18F i F-35A, a także być ważnym elementem Planu Jericho. Jest to program transformacji sił powietrznych Australii, mający umożliwić sprawne korzystanie z najnowszych zdobyczy ery informacyjnej oraz najbardziej zaawansowanych platform lotniczych, takich jak F-35A, EA-18G, E-7A Wedgetail czy P-8A Poseidon. Jak informuje RAAF na swojej stronie internetowej, ideą programu jest przekształcenie lotnictwa - sił powietrznych wyposażonych w samoloty piątej generacji - do sił powietrznych 5. generacji (jako całości formacji). EA-18G, z ich unikatowymi możliwościami w dziedzinie prowadzenie walki radioelektronicznej, będą ważnym elementem tego planu. Jak powiedział podczas ceremonii przekazania pierwszego Growlera były dowódca RAAF Geoffrey Charles Brown:

„W wielu aspektach to ostatni element układanki dla RAAF i przewiduję, że będzie to jedna z najważniejszych strategicznych zmian dla sił powietrznych od czasu wprowadzenia F-111 w latach 70. XX wieku. To milowy krok dla rozwoju RAAF.”

Doświadczenia wyniesione z udziału Growlerów US Navy w nalotach na Libię w 2011 roku miały z kolei wpływ na dobór wyposażenia dla australijskich EA-18G. Podstawową modyfikacją jest przystosowanie samolotów do przenoszenia zasobników nawigacyjno-celowniczych Raytheon AN/ASQ-228 ATFLIR, które umożliwią przesyłanie obrazu celów do centrum dowodzenia, klasyfikowanie i śledzenie zagrożeń oraz ocenę skutków uderzeń lotniczych.

Podczas ceremonii w Saint Louis admirał Donald Gaddis z US Navy odniósł się do zwiększenia możliwości bojowych samolotów jakie ma zapewnić ten system:

Używając szerokopasmowego odbiornika promieniowania ALQ-218 i radaru AESA, samolot EA-18G przekazuję przez MIDS i Link 16 dane do naprowadzania innych maszyn. Dzięki dodaniu zasobnika ATFLIR, ten łańcuch przesyłania danych skraca się. Nie musisz mieć połączenia do innego ATFLIR, ponieważ znajduje się on w twoim samolocie.”

Australijskie Growlery będą także zdolne do rażenia celów powietrznych przy użyciu rakiet AIM-9X Sidewinder. 

Andrzej Hładij

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.