Reklama

Geopolityka

Militarny sojusz USA-Japonia wchodzi na wyższy poziom

Stany Zjednoczone podpisały memorandum z władzami Japonii dotyczące zacieśniania współpracy militarnej pomiędzy Waszyngtonem i Tokio.
Stany Zjednoczone podpisały memorandum z władzami Japonii dotyczące zacieśniania współpracy militarnej pomiędzy Waszyngtonem i Tokio.
Autor. @DeptofDefense/X

Stany Zjednoczone podpisały istotne porozumienie z rządem Japonii. Oba kraje zadeklarowały intensyfikację współpracy na szczeblu militarnym.

Trwa azjatyckie tournée szefa amerykańskiej dyplomacji. Wizyta sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w Azji, jak dotychczas przyniosła m.in. trójstronne porozumienie amerykańsko-południowokoreańsko-japońskie oraz memorandum zawarte bezpośrednio pomiędzy Tokio a Waszyngtonem.

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej oraz Japonii podpisali porozumienie, na mocy którego co najmniej raz w roku ma dochodzić do konsultacji politycznych wysokiego szczebla, a także wymiany informacji na temat prób rakietowych przeprowadzanych przez Koreę Północną. Wymienione państwa zobligowały się także do przeprowadzania trójstronnych manewrów wojskowych.

Z kolei w kontekście dwustronnej umowy japońsko-amerykańskiej, w niedzielę 28 lipca na oficjalnej stronie Departamentu Obrony USA pojawiła się informacja mówiąca o postanowieniu mającym na celu reorganizację struktury dowodzenia wojskami amerykańskimi w Japonii. Kwatera główna Sił Połączonych ma podlegać dowódcy Dowództwa Indo-Pacyfiku Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

Stany Zjednoczone mają dokonać modernizacji swoich Sił Zbrojnych w Japonii (US Forces Japan), tworząc „wspólną kwaterę główną sił z rozszerzonymi obowiązkami operacyjnymi” – zapowiedział szef Pentagonu, Lloyd Austin. Oprócz niego w spotkaniu przypieczętowującym najnowsze porozumienie wziął udział sekretarz stanu Antony Blinken, a po stronie japońskiej minister spraw zagranicznych tego państwa, Yoko Kamikawa oraz minister obrony Japonii, Monoru Kihara.

Jak czytamy na stronie Pentagonu, nowa kwatera główna ma stać się odpowiednikiem Dowództwa Operacji Połączonych Japońskich Sił Samoobrony. Najnowsze ustalenia mają sprawić, że współpraca amerykańsko-japońska ma także dotyczyć kwestii cyberbezpieczeństwa, wywiadu, rozpoznania czy wspólnych ćwiczeń wojskowych. Zmiany mogą też dotknąć współdziałania w zakresie przemysłu zbrojeniowego (np. w sprawie rakiet do systemu Patriot).

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. MiP

    Tam są sojusze.bogate kraje z technologią.... a nie jak nam poprzednia władza kity wciskała że Polska to strategiczny sojusznik USA

    1. turor

      Na szczęście teraz mamy szansę rozwijać kraj i nikt nam nie będzie kitu wciskał.

    2. Weneda 1977

      A obecna władza rozwala państwo na łopatki od środka. Wszystkie projekty rozwoju zawieszone.Orlen - 80 ważnych projektów zawieszonych trwa niszczenie państwa polskiego.

    3. Chyżwar

      Serio? A wiesz ty choćby o tym, że co zostało z cesarskiej armii wykorzystywano po cichu do utrzymywania porządku w Azji? A wiesz ty o tym, że bez pognania przez Amerykanów resztek japońskiej MW, która pływała na tak zwanych "trawlerach" zajmując się minami desant pod Inczon pewnie by nie wyszedł? Japończycy nie chcieli bawić się w te rzeczy za bardzo. Ale po przegraniu wojny musieli słuchać USA. W dniu dzisiejszym społeczeństwo Republiki Korei reaguje histerycznie na propozycje, że jeżeli napadnie ich Kim, to pomogą im lądowe siły tak zwanej japońskiej "samoobrony". I żeby było jasne. nie czepiam się tu ani Koreańczyków ani Japończyków. Rzecz w tym, że według ich mniemania USA od kilku dekad wciska jednym i drugim kity sugerując że należałoby współpracować.

  2. Opornik

    Odpocznij sobie trochę od polityki. Wakacje są. Zobaczysz że co innego mówić o wielkich planach i ich nie realizować a co innego realizować plany i je w związku z tym urealniać.

Reklama