Geopolityka

Łukaszenka: toczy się dyplomatyczna wojna, w Polsce myślą o odebraniu Grodna

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Przeciwko Białorusi toczy się dyplomatyczna wojna na najwyższym szczeblu — powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka. Według niego w Polsce pojawiły się oświadczenia o tym, że jeśli Białoruś się rozpadnie, to Polsce przypadnie obwód grodzieński. Białoruski prezydent mógł w ten sposób uzasadniać przygotowanie do użycia wojska w tłumieniu niepokojów społecznych w rejonie Grodna.

„Widzicie te oświadczenia o tym, że jeśli Białoruś się rozpadnie, to obwód grodzieński przypadnie Polsce. Mówią o tym już otwarcie" – oświadczył Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. „Nic im się nie uda, wiem to na pewno” - dodał.

Według Łukaszenki sąsiedzi Białorusi „nie tylko otwarcie mówią o swoim stanowisku na temat powtórnych wyborów (prezydenckich) w kraju, ale i zaczynają ingerować w sprawy wewnętrzne, naciskać na państwo”. „To ewidentnie wojna dyplomatyczna” – oświadczył prezydent.

„Mamy dzisiaj do czynienia ewidentnie z konkretnym etapem wojny hybrydowej, powiedzmy to sobie wprost, wojny przeciwko Białorusi. A jak inaczej to można nazwać? Media i przestrzeń informacyjna są dotknięte tą walką, wojną walczących stron. Dyplomatyczna rzeźnia przeciwko nam toczy się na najwyższym szczeblu” – oświadczył prezydent Białorusi.

Łukaszenka i inni przedstawiciele białoruskich władz mówili wcześniej o tym, że oprócz sterowanych z zagranicy prób destabilizacji wewnątrz w Białorusi, krajowi grozi także agresja ze strony państw NATO, z terytorium Polski i Litwy. Właśnie tym rzekomym zagrożeniem prezydent Białorusi uzasadnił wzmocnienie białoruskich sił zbrojnych na zachodnich granicach oraz postawienie armii w stan gotowości bojowej w rejonie grodzieńskim.

KOMENTARZ:

Wypowiedź prezydenta Łukaszenki należy postrzegać jako kolejny etap zastraszania rzekomym zagrożeniem dla Białorusi ze strony NATO, bo takie komunikaty pojawiały się ze strony władz w Mińsku już wcześniej. Tego rodzaju wypowiedzi nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, jeśli chodzi o zamiary Polski, Litwy, NATO czy UE. Są kierowane do ludności Białorusi (w celu jej zastraszenia), a być może także do państw graniczących z Białorusią, w celu ich zastraszenia. Trzeba też pamiętać, że w Grodnie przy granicy z Polską i Litwą odbywały się protesty o relatywnie dużym natężeniu. W pobliże miasta skierowano oprócz jednostek wojsk lądowych także 103 Brygadę Aeromobilną Sił Specjalnych Operacji z Witebska, która mogłaby wesprzeć siły MSW w tłumieniu niepokojów społecznych w mieście. Takimi wypowiedziami Mińsk może więc chcieć stworzyć "uzasadnienie" dla rozmieszczenia, czy wręcz użycia wojska w rejonie Grodna.

PAP/Defence24.pl

Komentarze (19)

 1. xxxxx

  Zabrać siłą - nie, ale odkupić Grodno, Brześć i Lwów? Trzeba by zrobić narodową ściepę na wykup tych miast.

 2. Hose Kanton

  Dyktatorowi, który dostał jarłyk od carija Putina, chcą zabrać koryto więc kwiczy, kwiczy (skąd my znamy ten kwik!!??)!! To prosty, niewykształcony naśladowca moskiewskich wasalów Złotej Ordy, gotowych utopić swój kraj we krwi by zachować władzę

 3. Grodno

  Gierka psychologiczna gdy wali się grunt pod nogami straszy się wymyślonym wrogiem zewnętrznym żeby odwrócić uwagę u nas też to można było zauważyć (może nie na taka skalę ale też częstą się straszy gdy jest nie po drodze naszej władzy np Niemcami , Rosjanami byle odwrócić uwagę od prawdziwego problemu . Patrz ostatnie wybory

 4. PEPE

  Oj Oleskandr nie ma już co wymyślać, ale na Rosję złego słowa nie powie. Życzę prawdziwym Białorusinom aby wygnali tego agenta wraz z jego świta.

 5. rob ercik

  Kenosha

 6. yaro

  Wcześniej czy później prawowity i popierany przez ogromna większość Białorusinów Prezydent Łukaszenka przywróci porządek w Białorusi, a wszystkie zaplute karły reakcji na smyczy imperialistów amerykańskich będą musiały się wycofać!

 7. say69mat

  Hmmm ... ten gość wierzy w to co mówi??? Jeżeli wierzy, to musiał zostać uwarunkowany w ramach perfidnej i jak widzimy skutecznej operacji psychospołecznej. Jeżeli nie, to chce na mińskich kłamstewkach pomoc Putina uzyskać i koryto w rękach utrzymać. Sztukmistrz z Mińska. Ponieważ, nie wątpię, że Putin w zamian za interwencję zażąda pełnej inkorporacji z FR.

 8. ja jego

  on ni panimajmu szto eto strefa Schengen, ni panimaju szto można znieść kontrole graniczne i każdy może zajechać lub mieszkać gdzie chce, bez zmian słupków granicznych

 9. Max

  Bredzi jak potłuczony, jak każdy sowiecki aparatczyk. Ale być może lokalne (pro)sowieckie trolle podadzą źródła takich rewelacji?

 10. Yopfww

  Jezeli ruscy wejda na bialorus polska powinna pomyslec o stworzeniu strefy buforowej obejmujacej grodno i brzesc.

 11. taka prawda

  Cała zachodnia część Białorusi trafi do nas podobnie jak i Ukrainy po uprzednim wytępieniu banderowców. To są nasze Kresy !

 12. Jacek

  Hmmm.... ciekawy pomysł. Wcześniej o tym nie myślałem no ale skoro Batka proponuje. Ciekawe po co opowiada takie pierdoły? Przecież gdyby Polska takie numery robiła to już dawno odebrałaby Lwów (2 okazje - oczywiście wg scenariusza Łukaszenki) i Zaolzie (to można i bez okazji). Chyba naprawdę totalnie odrealnieni jego zwolennicy wierzą w takie absurdy.

 13. GB

  Towarzyszu Prezydencie, z całym szacunkiem fantazja u towarzysza Prezydenta RB ogromna, ale pomyliły się towarzyszowi kierunki i państwa. Musi Pan patrzeć na wschód zgodnie ze starym powiedzeniem :" Panie Boże chroń nas od przyjaciół z wrogami sami sobie damy radę:".

 14. orel

  Jak tak będzie dalej pierdzielił to ja swojego sprzeciwu zgłaszać nie będę, pojadę na wakacje do Grodna bez wizy :P Słyszałem kiedyś wypowiedź że najlepsza Polska to ta z rosyjskiej propagandy - silna i walcząca o swoje :)

 15. rozbawiony

  Ej Łukaszenka nie podskakuj , z czym do nas . Nasze Patrioty , Himarsy , F-35, plus odpicowane T-72 mogą ci szybko zrobić kuku .

 16. Vann

  Agresja ze strony NATO.... temu panu już dziękujemy bo raczej na stołku dłużej nie wysiedzi za takie głupie zachowania...

 17. ziemniak

  stary chwyt upadających dyktatorków: "łojczyzne chcom nam zabrać!". przy okazji putin poinformował że zbiera u siebie chłopaków do pałowania Białorusinów. kłamie że dopiero zbiera. już pokazali co potrafią nocą w aresztach gestapo i na ulicy bijąc protestujących pałkami po głowach

 18. spoko

  Na tym portalu rustrole tez wykonywali rozkaz z kremla i majaczyli cos o Grodnie

 19. Clash

  Ten to ma dopiero zryty garnek..