Geopolityka

Litwa ostrzega, że rosyjska mobilizacja pogarsza bezpieczeństwo w regionie

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Mobilizacja w Rosji na wojnę z Ukrainą pogarsza sytuację bezpieczeństwa w regionie, ale poziom zagrożenia militarnego pozostaje bez zmian – ocenił w poniedziałek Kestutis Budrys, doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, po zakończeniu posiedzenia Rady Obrony Państwa.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Oceniamy, że w związku z tym sytuacja w regionie ulega pogorszeniu, ale poziom zagrożenia militarnego pozostaje bez zmian. Oceniamy go jako niski" - powiedział dziennikarzom Budrys.

Czytaj też

Doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego wskazał, że Rosja, ogłaszając mobilizację i organizując rzekome referenda na okupowanych terenach Ukrainy, "celowo eskaluje sytuację i zwiększa napięcie w regionie".

"Wszystkie działania ze strony Rosji mają na celu przede wszystkim zmianę sytuacji na Ukrainie" - powiedział Budrys.

Jak poinformował, na posiedzeniu Rady Obrony Państwa została przedstawiona informacja wywiadu i służb wewnętrznych o sytuacji na granicach Litwy z Rosją i Białorusią. Odnotowano, że ogłoszenie przez Rosję mobilizacji nie zwiększyło liczby prób jej obywateli przedostania się na Litwę.

Czytaj też

„Litwa utrzymuje, że unikanie służby wojskowej, unikanie mobilizacji nie jest i nie może być podstawą do wjazdu na zasadach humanitarnych na terytorium Republiki Litewskiej, nie może też być jedyną podstawą do otrzymania azylu na Litwie" – podkreślił doradca prezydenta Nausedy.

Źródło:
PAP

Komentarze