Reklama

Geopolityka

Libia zamyka swoje południowe granice

Fot. internet
Fot. internet

16 grudnia br. libijski parlament nakazał zamknięcie południowych granic tego kraju i ustanowienie 7 południowych regionów zamkniętymi strefami wojskowymi.Zamknięcie granic z z Czadem, Nigrem, Sudanem i Algierią ma na celu walkę z nielegalną imigracją, w tym z napływem bojowników, przemytem broni i narkotyków.  Nie wiadomo na jak długo pozostaną one zamknięte.

Równocześnie 7 regionów, Ghadames, Ghat, Obari, asz-Szati, Sebha, Murzuq i Kufra ustanowiono zamkniętymi strefami wojskowymi i na ich terenie będzie obowiązywać stan wyjątkowy. Władze Libii chcą w ten sposób ograniczyć szerzącą się w nich przemoc stosowaną przez niekontrolowane zbrojne grupy.

Pogorszenie sytuacji na południu Libii, jak twierdzi jedna z cytowanych przez BBC posłanek, ma związek z zapowiadaną interwencją militarną w Mali.

Wątpliwości budzą jednak praktyczne skutki decyzji libijskiego parlamentu, gdyż ciągle nie funkcjonuje tam w pełni armia narodowa. Wcześniej podobne deklaracje nie przyniosły skutku w regionie az-Zintan.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama