Geopolityka
Libia: wybory już pod koniec 2021 roku?
Strony libijskiego konfliktu zbrojnego zgodziły się podczas prowadzonych w Tunezji rozmów na zorganizowanie 24 grudnia 2021 r. wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Libii — poinformowała w piątek patronująca negocjacjom pokojowym ONZ.
"Doprowadzenie do wyborów wymaga nowej władzy wykonawczej, która zjednoczyłaby kraj. Do tego z kolei potrzeba ustanowienia zreformowanej rady prezydenckiej oraz efektywnego i zjednoczonego rządu jedności narodowej" - przekazała dziennikarzom Stephanie Williams, pełniąca obowiązki wysłanniczki ONZ ds. konfliktu w Libii.
Czytaj też: ONZ: postępy rozmów pokojowych w Libii
Toczące się w tym tygodniu rozmowy w stolicy Tunezji są efektem zawartego 23 października rozejmu między głównymi stronami konfliktu: uznawanym przez społeczność międzynarodową Rządem Jedności Narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie i Libijską Armią Narodową (ANL) dowodzoną przez gen. Chalifę Haftara. Wielu Libijczyków wątpi jednak, by rozmowy pokojowe zakończyły trwający od blisko dekady krwawy konflikt, którego geneza sięga obalenia dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 r. - zauważa agencja Reutera.
Do zawieszenia broni doszło cztery miesiące po ustabilizowaniu się linii frontu po nieudanej ofensywie sił Haftara na Trypolis. W czerwcu siły rządowe z pomocą Turcji przełamały 14-miesięczne oblężenie. Rozejm zaczął obowiązywać od dnia jego ogłoszenia; zakłada on m.in. opuszczenie Libii przez najemników i zagranicznych bojowników oraz powstanie wspólnych sił policyjnych.
Czytaj też: MiG-29 zestrzelony. Zemsta Hawków?
Od 2014 r. w Libii toczyła się z różną intensywnością wojna domowa między rywalizującymi ze sobą ośrodkami władzy — siłami skupionymi wokół Haftara oraz GNA. W konflikcie pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych jest szereg innych państw. Rząd w Trypolisie wspierany jest m.in. przez Turcję i Włochy, zaś siły Haftara — przez Rosję, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Francję.