Geopolityka

Kraków i Warszawa objęte zakazem lotów na szczyt NATO i ŚDM

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kraków i Warszawa zostaną objęte strefą zakazu lotów w związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Zakaz dotyczył będzie przede wszystkim tzw. lotnictwa ogólnego np. małych samolotów. O decyzji poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.  

- Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy i Krakowa do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował w środę rzecznik DORSZ ppłk Piotr Walatek.

Odpowiedni dokument - suplement do zbioru informacji lotniczej (AIP Polska) - PAŻP ma wydać w najbliższych dniach. Ograniczenia mają dotyczyć przestrzeni w promieniu około stu kilometrów wokół Krakowa i Warszawy. Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, tak by nie przelatywać nad centrum miast czy bezpośrednio nad terenem, gdzie będą odbywały się ŚDM.

Czytaj też: Zabezpieczenie ŚDM – Koniec gry pozorów?

- Ograniczenia będą miały znaczenie dla prywatnych właścicieli samolotów, aeroklubów i mniejszych lotnisk, gdzie nie ma ruchu pasażerskiego. To nie będzie miało wpływu na pasażerski ruch lotniczy - powiedział ppłk Walatek. Licencje pilota turystycznego lub uprawnienia do lotów na paralotniach ma w Polsce w sumie kilka tysięcy osób.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie, a od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Z kolei szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca na Stadionie Narodowym. Przywódcy delegacji spotkają się również w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski.

PAP - mini

Komentarze