Reklama

Geopolityka

Korea Północna zbuduje więcej głowic jądrowych?

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. Ron Przysucha/US Department of State (flickr) - zdjęcie ilustracyjne.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. Ron Przysucha/US Department of State (flickr) - zdjęcie ilustracyjne.

Nowe zdjęcia satelitarne głównego ośrodka nuklearnego Korei Płn. sugerują, że reżim stara się pozyskać pluton, by wyprodukować więcej broni nuklearnej – twierdzi amerykański think tank 38North, który specjalizuje się w sprawach północnokoreańskich.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiadał w styczniu na zjeździe rządzącej partii, że jego kraj będzie w dalszym ciągu rozwijał arsenał jądrowy i budował „najpotężniejszą siłę militarną”.

Zdjęcia satelitarne sugerują, że ośrodek nuklearny w Jongbjon został ponownie uruchomiony po około dwuletniej przerwie. Na fotografiach z przełomu lutego i marca zaobserwowano dym wydobywający się z komina ciepłowni ogrzewającej laboratorium radiochemiczne – podał w środę 38North.

Zdaniem grupy sugeruje to, że mogą trwać przygotowania do pozyskania plutonu potrzebnego do broni jądrowej, choć możliwe również, że ośrodek jest szykowany do zajmowania się odpadami radioaktywnymi. Zaobserwowane znaki nie mogą być uznane za ostateczny dowód na pozyskiwanie plutonu – podkreśla 38North.

W poniedziałek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi przekazał, że część ośrodków jądrowych w Korei Płn. wciąż działa. Przytoczył przykład ciepłowni laboratorium radiochemicznego w Jongbjon. Według agencji Yonhap laboratorium jest główną placówką pozyskiwania plutonu w programie nuklearnym Korei Płn.

„Działalność jądrowa KRLD wciąż jest powodem do poważnego zaniepokojenia. Kontynuacja programu nuklearnego KRLD jest wyraźnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jest godna głębokiego ubolewania” – powiedział Grossi.

Agencja AP wyjaśnia, że pluton i wzbogacony uran są kluczowymi składnikami do produkcji broni jądrowej. Ośrodek w Jongbjon posiada zakłady do pozyskiwania obu tych substancji. Nie jest jasne, ile plutonu klasy wojskowej i wzbogaconego uranu tam wyprodukowano. Według agencji Yonhap do wytworzenia jednej bomby jądrowej potrzeba około 6 kg plutonu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama