Reklama

Geopolityka

Korea Północna szykuje test pocisku balistycznego odpalanego z okrętu podwodnego

Turecki okręt podwodny „Preveze” – fot. US Navy
Turecki okręt podwodny „Preveze” – fot. US Navy

Południowokoreańskie siły zbrojne wykryły oznaki mogące świadczyć o tym, że Korea Północna przygotowuje test pocisku balistycznego odpalanego z okrętu podwodnego - podała w sobotę agencja Yonhap. Za kilka dni do Korei Płd. ma przybyć wiceprezydent USA Kamala Harris.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oznaki przygotowań do testu wykryto w tym tygodniu w Sinpo w północnokoreańskiej prowincji Hamgjong Południowy - podaje agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańskie źródło wojskowe. Jak pisze Reuters, doniesienia te są zgodne z ustaleniami amerykańskich ośrodków analitycznych na podstawie zdjęć z satelitów komercyjnych.

Czytaj też

Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol został poinformowany o ruchach mogących sugerować północnokoreańskie prowokacje, w tym z użyciem rakiet balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych - przekazało w sobotę w Seulu biuro szefa państwa.

Reklama

Amerykański parasol bezpieczeństwa nad Republiką Korei

Od piątku w Republice Korei stacjonuje amerykanki lotniskowiec USS Ronald Reagan, by tam wziąć udział w pierwszych od czterech lat ćwiczeniach z południowokoreańskimi okrętami wojennymi. Przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń z koreańską marynarką ma na celu wzmocnienie gotowości wojskowej i zademonstrowanie sojuszu między Republiką Korei a USA na rzecz pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim. Przybycie lotniskowca jest też wyraźną demonstracją zaangażowania USA w bezpieczeństwo.

Przybycie lotniskowca nie jest przypadkowe, ponieważ następuje po tym, jak Korea Północna przyjęła nowe prawo pozwalające na wyprzedzające użycie broni jądrowej w pewnych sytuacjach, co pokazuje agresywną doktrynę nuklearną. Na początku tego roku Północ wystrzeliła testowo szereg pocisków balistycznych zdolnych do rażenia USA i (oczywiście) Korei Południowej. Można przypuścić, że reżim Korei Północnej nie jest zainteresowany powrotem do rozmów o denuklearyzacji, dopóki Stany Zjednoczone i inni nie uznają jej za państwo nuklearne.

Czytaj też

Czytaj też

W czerwcu Kim Dzong Un w czasie spotkania partyjnego nakazał wzmocnienie zdolności obronnych kraju. W czasie spotkania przeanalizowano i zatwierdzono razem z najwyższymi urzędnikami państwowymi kwestię zapewnienia gwarancji wojskowej dla dalszego wzmocnienia odstraszania wojennego kraju. To oznacza, że władze postanowiły wzmocnić zdolności obronne i tym samym zdominować „wrogie siły", co wzbudza obawy o ewentualne dodanie taktycznej broni jądrowej. Spotkanie było uważnie obserwowane przez władze amerykańskie i południowokoreańskie z powodu tego, że obawiano się, że Pjongjang może przeprowadzić pierwszą od pięciu lat próbę jądrową.

Czytaj też

Według poufnego raportu ONZ, z którym zapoznała się agencja Reutera z sierpnia bieżącego roku, Korea Północna wystrzeliła 31 pocisków, w tym sześć międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i dwa pociski, które określiła jako broń balistyczną.

Czytaj też

W dwa tygodnie tygodniu urzędnicy amerykańscy i Korei Południowej, którzy spotkali się w Waszyngtonie poinformowali, że "każdy północnokoreański atak nuklearny spotka się z przytłaczającą i zdecydowaną odpowiedzią". W oświadczeniu powiedziano, że Stany Zjednoczone zapewniają "swoje żelazne i niezachwiane zobowiązanie do korzystania z możliwości pełnego zakresu swoich zdolności wojskowych, w tym nuklearnych, aby zapewnić rozszerzone odstraszanie Korei Południowej" - jak cytowała agencja AP. Aby poradzić sobie z północnokoreańskim zagrożeniem nuklearnym, Korea Południowa buduje i kupuje szereg zaawansowanych technologicznie pocisków, odrzutowców stealth i innych broni konwencjonalnych. Nie posiada jednak broni jądrowej i znajduje się pod ochroną amerykańskiego "parasola nuklearnego". W Korei Południowej rozmieszczonych jest też około 28,5 tys. żołnierzy amerykańskich.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Przypomnijmy że Korea Południowa posiada niezły system anty rakietowy M SAM do 50km oraz nowy M SAM do 100km Przetestowany w lutym 2022

  2. Thorgal

    Dlatego jestem zwolennikiem posiadania przez nasz kraj łodzi podwodnych, przynajmniej 2-3 i to takich które będą mogły pływać i w warunkach podbiegunowych. Nawet jeden dobrze wyposażony to było by coś i nie piszcie mi tylko że Bałtyk to kałuża...