Reklama

Geopolityka

Kontraktorzy czy zdrajcy? Chiny werbują zachodnich pilotów bojowych

Harrier
Autor. Anthony Noble (GFDL 1.2)

Chińska Republika Ludowa zrekrutowała co najmniej kilkudziesięciu emerytowanych brytyjskich pilotów, w tym głównie tych, którzy służyli na odrzutowych samolotach bojowych. Ich pracą jest nauczanie chińskich lotników jak efektywnie walczyć z zachodnim lotnictwem – podaje Sky News.

Reklama

Informatorzy Sky News zbliżeni do brytyjskich agencji rządowych podkreślają, że nie chodzi przy tym o wynajęcie brytyjskich pilotów do tego aby uczyli Chińczyków latać brytyjskimi czy amerykańskimi samolotami bojowymi, jak to ma miejsce chociażby w Arabii Saudyjskiej, (do których ChRL oczywiście nie ma dostępu) ale aby nauczali Chińczyków na temat możliwości zachodnich samolotów, kultury ich użycia i stosowanej taktyki. Dzięki temu chińskie siły powietrzne mają mieć ułatwione wypracowywanie taktyki użycia własnego lotnictwa bojowego. Po pierwsze dlatego, że mogą „na skróty" czerpać z wieloletnich doświadczeń lotnictwa szeroko pojętego Zachodu, a dwa że umożliwia im to wypracowywanie efektywnej taktyki zwalczania lotnictwa zachodniego. W przypadku wojny jest to groźne nie tylko dla lotnictwa brytyjskiego (które ma małe szanse na bezpośrednią walkę przeciwko Chińczykom) ale także dla wszystkich państw NATO w tym USA. Także dla sił powietrznych takich państw, jak Australia, Kanada, Japonia, Republika Korei czy Tajwanu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Szczególny wzrost zatrudnienia brytyjskich pilotów został odnotowany pod koniec 2019 roku, a zatem w czasie kiedy rozpoczynała się pandemia COVID-19. Wojskowych emerytów rekrutuje południowoafrykańska firma Test Flying Academy of South Africa, która nie ma jednak nic wspólnego z władzami Republiki Południowej Afryki. W ten sposób udaje się zapewne nawiązać pierwszy kontakt. Potem argumentem są pieniądze. Chińczycy mają płacić kontraktorom 240 tys. funtów rocznie.

Pozyskani mieli zostać ludzie w wielu około 60 lat. Są to piloci śmigłowców Lynx i Wildcat oraz samolotów Eurofighter Typhoon, Tornado i Harrier. Ci ostatni mają dzielić się dodatkowo „doświadczeniami" z eksploatacji brytyjskich lotniskowców starego typu Invincible. Podobno próbowano też pozyskać brytyjskich pilotów F-35B, ale bezskutecznie. Teraz procedury bezpieczestwa mają zostać zacieśnione. Nie jest jasne jednocześnie czy i ilu pilotów z innych państw pozyskali w ten sposób Chińczycy.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Platon

  Mogli by zatrudnić naszego Daviena . Taniej i cała wiedza odrazu podana jak na dłoni. Ps swoją drogą czy sky news naprawdę mówi prawdę ? Ja coraz mniej mediom wierze

  1. bubab1983

   Davien teraz nazywa się Shev. Wcześniej działał jako Valdore. Ale jakby mniej aktywny ostatnio. Ciekawe dlaczego.

  2. Azja

   Davien, a potem Shev najprawdopodobniej dostali bana. Teraz pewnie Davien kombinuje nad entym nickiem. Aż do następnego bana

  3. Platon

   Ostatio duzo banow. Duzo straych nikow znika. Nie wiem czmeu. Akurat Davien to pro amerykanski - on uwielbia wsztsko co w USa wiec dziwne. JA to anty amerykanski ale pisze logicznie i analitycznie. Tak czy siak albo to przpadek albo tak ma byc by starych uzytkownikow nie bylo. A co do Daviena - troche wiedzy ma, bywa nieokrzesany nawet chamski w sposb dzieciecy - jakby mu zabawke zabrac. Ale bezgranicznie wierny USA. WIec nie wiem czmeu. Moze blad techniczny ze tak sie kasuje?

 2. Grażewicz

  240 tys £ rocznie to kupa kasy ale czym różni się pilot, który zdradza wrogom tajniki taktyki własnego kraju dla kasy od polityka donoszącego kłamliwe na własny kraj też dla kasy.

 3. Jaro89

  Zdrajcy. Nie ma innego słowa na to.

 4. Jerzy

  Jak mawiał Lenin, kapitaliści są tak chciwi, że sprzedadzą nawet sznur, na którym ich powieszą, chociaż w tym przypadku bardziej adekwatne byłoby "wiedzę jak sporządzić pętlę".

 5. MichalK

  Nic nowego. Mieszkam w UK 10 lat i powiem jedno: tutaj lwia czesc populacji zwyczajnie nie przejmuje sie takimi gornymi uczuciami jak patiotyzm, tu sie liczy kasa. W calym UK co pare metrow jest dom starcow, po co komu dziadek czy babka jako kula u nogi na chacie? Niech umiera gdzie indziej za kupe forsy. Moglbm tak wymieniac i wymieniac ale mi sie juz tu znudzilo zycie i wracam. Moze w Polsce bedzie biedniej ale przy najmniej bardziej po ludzku.

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   W Polsce ludzie coraz powszechniej swoich seniorów porzucają w szpitalach. Po prostu ich nie odbierają po leczeniu. "Bardziej po ludzku" - chyba nigdy nie byłeś w Polsce...

 6. Valdi

  Na zdjęciu AV 8B harrier.. Całkiem niezły pomysł na chiński lotniskowiec. Tej technologii jeszcze nie ukradli 😱😱😱😱

  1. Platon

   Też tak pomyslelm-. Na chińskie desantowe

 7. Pirat

  Zagrozić zabraniem obywatelstwa.

 8. Macorr

  Jeśli nie jest to bardzo delikatna intryga Brytyjskiego wywiadu, to są to po prostu zdrajcy...

  1. Chyżwar

   Dokładnie tak.

 9. kowalsky

  Chciwość dąży przed upadkiem.

 10. Olszyna

  Zdrajcy i tyle. Po powrocie do kraju (Wielkuej Brytanii) powinni usłyszeć odpowiednie zarzuty!

Reklama