Reklama

Geopolityka

Izrael: były minister zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Iranu

Fot. Israel Defence Forces/CC BY-SA 2.0
Fot. Israel Defence Forces/CC BY-SA 2.0

Były minister energetyki Gonen Segew został oskarżony przez izraelskich prokuratorów o „udzielanie pomocy wrogiemu państwu, szpiegowanie przeciwko Izraelowi oraz przekazanie wrogowi licznych informacji”. Polityk, mieszkający od 2007 roku w Nigerii został aresztowany w maju br. w Gwinei Równikowej, a następnie przekazany izraelskim służbom. 

Segew, który piastował stanowisko ministra w izraelskim rządzie w latach 90. XX wieku, a od 2007 roku mieszkał w Nigerii, gdzie pracował jako lekarz, "został zwerbowany przez irański wywiad i służył jako agent" - wynika z oświadczenia izraelskich służb.

Zgodnie z komunikatem prokuratorzy oskarżyli go o "udzielanie pomocy wrogiemu państwu, szpiegowanie przeciwko Izraelowi oraz przekazanie wrogowi licznych informacji".

W czasie dochodzenia izraelskie służby specjalne i policja wykryły, że po raz pierwszy Segew spotkał się z przedstawicielami Iranu w 2012 roku w irańskiej ambasadzie w Nigerii. Później Segew miał dwukrotnie spotkać się z przedstawicielami irańskich władz podczas pobytu w Iranie.

Według "Haareca" były minister miał przekazywać irańskim źródłom m.in. informacje na temat izraelskiego sektora energetycznego, izraelskich obiektów związanych z bezpieczeństwem kraju czy zdradzać tożsamość zajmujących się bezpieczeństwem izraelskich urzędników. W celu pozyskania tych informacji Segew utrzymywał kontakt z obywatelami Izraela pracującymi w sektorze obrony, bezpieczeństwa i dyplomacji.

Z kolei obrońcy oskarżonego podkreślili, że "akt oskarżenia przedstawia inny obraz niż ten w oświadczeniu Szin Bet".

Segew został aresztowany w maju w Gwinei Równikowej, po czym dokonano jego ekstradycji do Izraela, gdzie przebywa w areszcie. Formalne zarzuty usłyszał w piątek.

Jak informował anglojęzyczny portal Times of Israel Segew urodził się w Izraelu w 1956 roku i w latach 70. służył jako pilot w izraelskich siłach powietrznych. Później studiował medycynę, a po ukończeniu studiów pracował jako lekarz. W roku 1992 został wybrany na członka Knesetu, a funkcje ministra pełnił w latach 1995-1996. Następnie odszedł z polityki i rozpoczął karierę w biznesie.

W 2005 roku Segew został skazany w Izraelu na pięć lat więzienia za usiłowanie przemytu 32 tys. tabletek ecstasy, fałszerstwa oraz oszustwa finansowe, które miał popełnić po zakończeniu kariery politycznej. W 2007 roku został zwolniony z więzienia za dobre sprawowanie i wyjechał z kraju do Nigerii. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama