Reklama

Geopolityka

Irańska waluta straciła 40% wartości w ciągu tygodnia

W ciągu tygodnia irański rial stracił względem dolara ok. 40% - fot. www.pbs.org
W ciągu tygodnia irański rial stracił względem dolara ok. 40% - fot. www.pbs.org

W ciągu ostatniego tygodnia irański rial stracił ok. 40% względem amerykańskiego dolara. Powodem tego są obecne sankcje utrudniające sprzedaż irańskiej ropy oraz zapowiedź nowych sankcji ze strony Zachodu.Wartość irańskiej waluty spada systematycznie od kilku ostatnich lat, co jest wynikiem coraz większej gospodarczej izolacji tego kraju związanej z rozwijanym przez Teheranem programem atomowym. W ostatnim tygodniu, proces ten jeszcze bardziej przyspieszył - jeszcze w poniedziałek, 24 września za 1 dolara płacono w Teheranie - 24,6 tys. riali  podczas gdy 1 października jego cena wzrosła do 34,8 tys. riali.

Topniejąca wartość riala wywołała obawy o powstanie inflacyjnej spirali w kraju, który musi importować znaczne ilości jedzenia, lekarstw i maszyn. Zbiega się to z malejącymi możliwościami sprzedaży irańskiej ropy i tym samym pozyskania twardej waluty.

Dla ekonomistów i analityków, zarówno w Iranie, jak i za granicą, to jasny sygnał, że gospodarka Iranu mocno cierpi na skutek zachodnich sankcji.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama