Reklama

Geopolityka

Iran postraszył. Izrael pokazał skuteczność

Zdjęcie ilustracyjne, system opl Iron Dome w rejonie Aszkelonu.
Zdjęcie ilustracyjne, system opl Iron Dome w rejonie Aszkelonu.
Autor. IDF, Flickr, CC BY-NC 2.0 DEED

Podczas nocnego ataku Iranu na Izrael zostało użytych ponad 300 środków rażenia. Izraelska obrona wykazała się ponownie bardzo wysoką skutecznością. W przypadku samych dronów była ona zasadzie stuprocentowa.

Rzecznik izraelskiej armii potwierdził w nocy, że skuteczność obrony powietrznej można szacować na 99%. Zostały strącone wszystkie drony (185) oraz pociski manewrujące (36) i około 93% rakiet balistycznych (103 ze 110). Siedem z nich przedarło się przez obronę (być może je przepuszczono) i uderzyły na obszarze pustyni Negev.

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ powołało się przy okazji tego ataku na artykuł 51. Karty Narodów Zjednoczonych.

„Przeprowadzona na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, odnoszącego się do uzasadnionej obrony, akcja militarna Iranu była odpowiedzią na agresję reżimu syjonistycznego na naszą placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Sprawę można uznać za zakończoną. Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a zbuntowanym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!” - możemy przeczytać na portalu X.

Do ataku odniósł się również Biały Dom. Prezydent Biden podczas rozmowy z premierem Netanjahu dodał, że jest przeciwny jakiemukolwiek odwetowi na Iran za jego sobotni atak - tak donosi podał portal Axios, powołując się na przedstawicieli administracji USA. Biden zapowiedział, że USA nie wezmą udziału w ewentualnym kontruderzeniu. Obawy Waszyngtonu i niechęć do odwetu a Iranie mają wynikać z zagrożenia wybuchem wielkiej wojny w regionie.

Czytaj też

Reklama

Biden zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

„Wcześniej w dniu dzisiejszym, Iran i jego pomocnicy działający z Jemenu, Syrii i Iraku rozpoczęli bezprecedensowy atak powietrzny na obiekty wojskowe w Izraelu. Potępiam te ataki z całą stanowczością” - napisał w oświadczeniu prezydent. „Na mój rozkaz, aby wesprzeć obronę Izraela, w ciągu ostatniego tygodnia amerykańskie wojsko przemieściło w ten region samoloty i niszczyciele obrony przeciwrakietowej. Dzięki temu rozmieszczeniu i niezwykłym umiejętnościom naszych żołnierzy pomogliśmy Izraelowi zniszczyć prawie wszystkie nadlatujące drony i rakiety” - dodał.

Czytaj też

Jak powiedział z kolei w swoim oświadczeniu szef Pentagonu Lloyd Austin, USA strąciły „dziesiątki” dronów i rakiet wystrzeliwanych z Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu. Wezwał też Iran do „natychmiastowego powstrzymania” jakichkolwiek dalszych ataków - w tym za pośrednictwem wspieranych przez Iran bojówek - i deeskalacji napięć.

„Nie szukamy konfliktu z Iranem, ale nie zawahamy się działać, by chronić nasze siły i wspierać obronę Izraela” - zadeklarował.

Iran przestrzega

Nasza odpowiedź będzie o wiele większa niż dzisiejsze działanie wojskowe, jeśli Izrael dokona odwetu na Iranie” – powiedział państwowej telewizji szef sztabu irańskich sił zbrojnych gen. Mohammad Bagheri.

Dodał, że jeśli Waszyngton wesprze jakikolwiek odwet Izraela, zaatakowane zostaną amerykańskie bazy wojskowe.

Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hosejn Salami również zagroził odwetem na jakikolwiek atak na interesy, urzędników lub obywateli Iranu.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (17)

 1. Sebseb

  Ciekawe czy podadzą koszty zestrzelenia tych rakiet i dronów - gdzieś tam podawali, że to około miliarda dolarów.

  1. Davien3

   Sebseb koszt to ok 4 mld szekli czyli jakies 5,2 mld złotych A teraz policz sobie koszt tych wszystkich szahidów po min 100 tys usd za sztuke, tych 110 zaawansowanych balistycznych o zasięgu 1500+km i tych 36 manewrujących o podobnym zasiegu.

  2. młodygrzyb

   Davienku dolicz koszty USA, Wielkiej Brytanii i Jordanii. Suma robi się astronomiczna.

  3. Davien3

   młodygrzyb A ty policz ile kosztował ten atak Iran zwłaszcza że uzyto najnowszych, dopiero pokazanych rakiet balistycznych i dronów po min 100 tys usd za sztuke. Pomijam juz koszt manewryjących A i tak wszystko przebija totalna kompromitacja najnowszt=ych irańskich rakiet balistycznych i manewrujących:)0

 2. Stefan1

  Czyżby Izrael działał w interesie rosji? Podpalenie świata jest w interesie kremla, bo Ukraina dostanie mniej od USA, a rosja więcej od Chin.

  1. Extern.

   Ale były by i strategiczne pozytywy dla Ukrainy, Iran uwikłany w wojnę z Izraelem nie mógł by wspierać Rosji. A Izrael nie wspiera Rosji tylko siebie, Żydzi możliwe że wykombinowali sobie że teraz jest ostatni moment na rozprawę z Iranem który coraz bardziej rośnie w siłę.. A obecna sytuacja tylko to przyśpieszyła.

 3. Cziko

  W poprzednim artykule piszą, ze 100 obiektów zestrzelili Amerykanie a gdzie Saudowie, Jordańczycy, Francuzi to chyba żelazna kopuła się za bardzo nie napracował???? no i czemu słynny wódz Netanjahu uciekł samolotem???:):):)

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Systemy plot/prak Izraela pokazały OGRANICZONĄ skuteczność na atak fali o niskiej intensywności - przy tym kalkulacja koszt/efekt jest katastrofalna dla Izraela. Atak saturacyjny, który przeciąży systemy plot/prak Izraela - sprawi, że magazyny będą puste. USA nie stać TERAZ na konflikt z Iranem - mają puste magazyny wydrenowane Ukrainą, wojna w Ukrainie niewygaszona, eskalacja o Tajwan narasta. OWSZEM - USA "muszą" zniszczyć Iran w III wojnie w Zatoce - ale to dopiero za kilka lat najwcześniej - dopiero, jak napełnią magazyny, wygasza wojnę w Ukrainie, ustabilizuąa Tajwan, zbudują nowa projekcję siły, US Army odtworzy ciężkie dywizje starego wzoru - akurat na wojnę w Zatoce. Stąd jasna deklaracja Bidena, że teraz USA nie przyłączą się do ataku na Iran.

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Dla Polski - dla WP i MON - podstawowy wniosek to konieczność zmiany w PMT - winniśmy zbudować system broni skierowanej [lasery, generatory wiązek skierowanych - np. mikrofalowych] - obstawić nimi szczelnie granice i infrastrukturę krytyczną. Laserowy czy mikrofalowy "strzał" to koszt kilku złotych - natomiast zwalczanie dronów, pocisków manewrujących i rakiet - wymaga efektorów znacznie droższych - co ustawia Polskę niekorzystnie w razie ataków hybrydowych "niezidentyfikowanych" dronów czy rakiet. Więcej - aby obrona była sprawna i zsynchronizowana na poziomie całego kraju - potrzebny jest całokrajowy sieciocentryczny system C5ISTAR/EW-AI spinający real-time wszystkie sensory, efektory i nosiciele [te ostatnie maksymalnie zdronizowane ze względu na kryzys demograficzny] w jedną całość. W tym z sensorami i efektorami na dronach - np. do natychmiastowej akcji przeciw wnikaniu grup dywersyjnych,

 6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Izrael chce wciągnąć USA do wojny przeciw Iranowi TU i TERAZ - tymczasem USA nie są przygotowane, magazyny amunicji puste, wojna w Ukrainie niewygaszona, z Tajwanem rośnie kolejny kryzys. Owszem - USA chce uderzyć w Iran, bo do kwestii atomu doszedł pakt Chiny-Iran-Saudowie-ZEA z 2023 - i III wojna w Zatoce przesądzona. Tylko że USA nie są gotowe, magazyny amunicji puste, Ukraina niewygaszona. Wojna przeciw Iranowi pewna [z odwróceniem reszty graczy Zatoki ponownie na USA] - bo tu idzie o wypieranie petrodolara przez petrojuan - a dla USA to śmiertelne zagrożenie. No i lądowy korytarz dostaw węglowodórów [i eksportu towarów Chin w drugą stronę=Jedwabny Szlak] poza zasięgiem US Navy i likwidujący dylemat Malakka i słabość Chin - jest nieakceptowalny krytycznie dla USA,.

 7. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  To Iran wygrał, ponieważ pokazał kontrolę drabiny eskalacyjnej. Najpierw eskalacja - atak bardzo niekorzystny dla Izraela, który na zestrzelenie dronów i rakiet zużył ca 20 do 30 razy bardziej kosztowne środki. Potem Iran uznaje sprawę za zakończoną - wymusza deeskalację - i Izrael musi ją przyjąć - bo nie stać go na eskalację, ponieważ obawia się znacznie potężniejszej drugiej fali ataku, która by przełamała OGRANICZONĘ możliwości obrony prak/plot Izraela. Bo magazyny USA są wydrenowane wojną w Ukrainie. Dla zasłonięcia słabości Izrael zagroził "atakiem w wybranym czasie miejscu" - co ma utwierdzać laików w obrazie Izraela jako potęgi - prawda jest jednak niekorzystna dla Izraela w tej rozgrywce politycznej i militarnej.

  1. Pirat

   Poczekaj kilka miesięcy i Izrael znowu zaatakuje w Syrii irańskich generałów bez problemu.

  2. Rusmongol

   Iran nic nie pokazał. Jedynie tyle że ich technika jest do zatrzymania. A Izrael jeszcze eskalacji nie rozpoczął. Izrael tylko pokazał Iranowi że punktowe uderzenie jak na sulejmaniego czy obecne na konsulat może bardzo zaboleć...bardziej niż nieudany atak 300 efektorów Iranu.

  3. Prezes Polski

   Izrael jak najbardziej stać na eskalację. Mogliby zaatakować terytorium Iranu, jest do tego dobra okazja. Iran nie byłby w stanie odeprzeć takiego ataku, bo jego pół jest słabiutka. Straty byłby potężne. W grę wchodzą instalacje irańskiego programu nuklearnego, to on jest głównym straszakiem dla Izraela , nie rakiety, czy dront. Izrael ma pokusę, ale liczę, że USA go powstrzymają.

 8. ALBERTk

  Nam też przydałby się podobny system jak Iron Dome do ochrony miast, i infrastruktury krytycznej, jako uzupełnienie Narwii. Może i dałoby się dogadać z Brytyjczykami, by stworzyć coś podobnego na bazie ich rozwiązań z CAMM.

  1. Davien3

   AlbertK Pocisk Tamir nie dość że jest znacznie tańszy od CAMM to od niego lepszy.

  2. ALBERTk

   Davien3@ z tym czy izraelskie rakiety są lepsze to tylko twoja opinia, ja nie mówię by system opierać na obecnym CAMM, tylko stworzyć nową jego wersję, która będzie tańsza ale równie skuteczna. Tak żeby zrównoważyć koszt-efekt.

  3. MiP

   U nas nie ma być tańsze i lepsze u nas ma być wszystko co najdroższe bo przecież jesteśmy 3-cią armią w Europie (według ex ministra wojny) a Polska to kraina mlekiem i miodem płynąca.Propaganda poprzedniej władzy mówiła że Polacy masowo wracają z emigracji tak w Polsce dobrze.Nas teraz stać na wszystko

 9. tender

  Taa... symboliczny odwetowy ostrzał irański Jerozolimy + obrona. ...a na froncie w Ukrainie: OBIE strony patrząc na to WZDYCHAŁY JEDNOCZEŚNIE "K..! jakie marnotrawstwo!" ... :-)

 10. Sebseb

  No to teraz czekamy na atak odwetowy Izraela na Iran …

  1. Rusmongol

   Się nie doczekasz...

  2. Davien3

   A po co maja atakować jak już ośmieszyli reżim irański:))

  3. Sebseb

   Ponoć był jakiś odwet .. ale nie na Iranie - ponoć coś tam zaatakowali w Libanie

 11. user_1060861

  Przecie są nagrania, jak irańskie rakiety uderzają w israelskie lotniska, ciekawe co tam zostało zniszczone. Pewnie poszło z dymem trochę F-35, albo innego zlomu.

  1. Rusmongol

   Na pewno...nagranie nagraniem. Może i coś trafili a może nic. Izraelskie samoloty były w powietrzu. Ale pocieezaj się dalej mój ty israelu...w Polsce piszemy Izrael....

  2. GB

   Nic nie zniszczyli. Ale przy okazji zabili arabskie dziecko.

  3. GB

   Jasne.... Czekamy na zdjęcia satelitarne. Nie będzie?

 12. MiP

  Irańczycy powiedzieli że przed atakiem poinformowali Waszyngton o planowanym ograniczonym ataku.Poinformowali sojuszników Izraela o ataku na Izrael i jak to się miało udać 🤣Kompromitacja islamistów

 13. Sorien

  Pragnę przypomnieć że rakiety balistyczne sięgnęły najbardziej bronionych obiektów Izraela ich największych baz lotniczych. A atak był dość ograniczony . Dla Iranu ta wojna będzie kamikadze ale nie łudźmy si3 że Izrael wyjdzie na tym też dobrze bo rzuci się na niego islam ulica . Arabia Saudyjskia może mieć przewrót gdy będzie po stronie Żydów

  1. Rusmongol

   99% zestrzelenia. Kilka rakiet przeleciało a stary minimalne. Dość ograniczony atak 300 efektorów na raz? Serio?chyba sam nie wierzysz w to co piszesz.

  2. xdx

   AS i przewrót lol chyba w przód na materacu , chłopie z kąd ty bierzesz informacje? Po czystkach w AS tam nie ma nikogo co może cokolwiek zrobić - 60 książąt odwołanych w aresztach domowych itd a ty mówisz o przewrocie lol

  3. Sebseb

   jak na producenta dronów - wystrzelenie 100 sztuk to mało

 14. KD

  Totalna kompromitacja Iranu. W ramach zemsty wystrzelili ponad 300 rakiet i dronów, ale 99% z nich zostało zestrzelonych. To się "zemścili" :):):):):).

 15. Prezes Polski

  No i pięknie. Miałem nadzieję, że to tego dojdzie i opl Izraela, a właściwie opl typu zachodniego zostanie przetestowana. Została i wiemy, że jeśli nie pokpimy sprawy, jesteśmy w stanie odpierać takie ataki. Najważniejsze pytanie brzmi teraz, czy Izrael odpowie?

  1. SAS

   Tak, tak. Do tego trzeba mieć własną produkcję, badania i ciągły rozwój, a nie zakupy z półeczki.

 16. szczebelek

  Oj tak główne założenie, że jak Izrael zaatakuje to walnie konkretnie tam gdzie nas zaboli 🤣🤣🤣

 17. Dudley

  Dziwny sposób znalazł Izrael na nie szukanie konfliktu z Iranem. Atak na placówkę dyplomatyczną Iranu i śmierć przebywających w niej wojskowych, to zapewne przesłanie pokoju. Typowo Gebelsowska gatka

Reklama