Reklama

Geopolityka

Hagel: potrzebna szersza współpraca wojskowa państw Zatoki Perskiej

Sekretarz obrony Chuck Hagel wraz z ministrami obrony państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Fot. Erin A. Kirk-Cuomo/US DoD.
Sekretarz obrony Chuck Hagel wraz z ministrami obrony państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Fot. Erin A. Kirk-Cuomo/US DoD.

Sekretarz obrony USA, Chuck Hagel opowiedział się za zacieśnieniem współpracy wojskowej państw Zatoki Perskiej, w celu skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom obecnym w regionie.

Według służb prasowych Departamentu Obrony, Chuck Hagel wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej, na którym obecni byli szefowie resortów obrony wszystkich członków Rady. Sekretarz Obrony podkreślał, że celem jego obecności jest zachęcenie poszczególnych państw do ściślejszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Chuck Hagel stwierdził, że rozszerzenie multilateralnej współpracy wojskowej jest nawet istotniejsze, niż obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Sekretarz Obrony przypomniał przy tym, że USA utrzymują w regionie między innymi najnowocześniejsze samoloty myśliwskie, rozbudowane środki rozpoznania i liczne systemy obrony przeciwrakietowej. Podkreślił on także wagę niedawnych zakupów uzbrojenia przez państwa Zatoki Perskiej, przy czym niektóre z nich miały być „największe w amerykańskiej historii”.

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych zaproponował krajom Rady Współpracy Zatoki Perskiej rozszerzenie współpracy między innymi w obszarach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, bezpieczeństwa morskiego i cyberbezpieczeństwa. Ponadto, zachęcił on członków Rady do wspólnych zakupów uzbrojenia w ramach programu Foreign Military Sales. Wreszcie, Chuck Hagel przypomniał, że współpraca państw Zatoki jest istotna także z punktu widzenia przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu ze strony irańskiego programu nuklearnego.

W spotkaniu prócz Chucka Hagela wzięli udział ministrowie obrony Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjedoczonych Emiratów Arabskich. Odbyło się ono w Arabii Saudyjskiej. Według serwisu Defense News, przedstawiciel Królestwa Arabii Saudyjskiej opowiedział się również za ściślejszą współpracą Stanów Zjednoczonych z państwami Rady Współpracy Zatoki Perskiej z uwagi na istnienie zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Reklama

Komentarze

    Reklama