Reklama

Geopolityka

Francuska armia zabiła w Mali lokalnego przywódcę Al-Kaidy

Fot. TM1972/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. TM1972/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Francuska armia na północy Mali wyeliminowała lidera Al-Kaidy na region Sahelu, obszar na południe od Sahary - poinformowała w piątek na Twitterze minister obrony Francji Florence Parly.

Islamista, związany z organizacją terrorystyczną Al-Kaida, był odpowiedzialny za porwanie i śmierć dwojga francuskich dziennikarzy radia RFI (Radio France Internationale) w 2013 roku.

"5 czerwca, w ramach operacji Barkhane, żołnierze wpadli na trop terrorystów, przygotowujących atak w malijskim mieście Aguelhok" - przekazała minister. "Wyeliminowano czterech, wśród nich był Baye Ag Bakabo, odpowiedzialny za porwanie dziennikarzy" - dodała.

2 listopada 2013 roku dwoje dziennikarzy, Ghislaine Dupont i Claude Verlon zostało uprowadzonych i zamordowanych przez dżihadystów. Stało się to kilka miesięcy po przeprowadzonej przeciwko terrorystom francuskiej operacji Seval.

Rezultat ostatniego działania "ilustruje jeden z priorytetów Francji w Sahelu: położyć kres działalności wiodących grup terrorystycznych w tym regionie" - podkreśliła minister Parly.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama