Reklama

Geopolityka

Francja wspiera Emiraty w obronie przed Huti

Rafale M
Autor. ERIC SALARD (CC BY-SA 2.0)

Francja w ramach wsparcia w walce z Huti wesprze Zjednoczone Emiraty Arabskie myśliwcami Rafale. Powodem jest wzmożona aktywność ruchu Huti.

Reklama

Francuska minister ds. sił zbrojnych Florence Parly oświadczyła 4 lutego, że Francja pomoże ZEA myśliwcami Rafale, które stacjonują w Abu Zabi w ramach nadzoru nieba, wykrywania i przechwytywania, bezzałogowych bojowych systemów powietrznych (UCAS) i pocisków balistycznych, które są kierowane w stronę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Francuskie siły powietrzne dysponują w Abu Zabi siedmioma myśliwcami Rafale .

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według francuskiego Ministerstwa Obrony, Rafale, będą w gotowości i będą wzmocnione o możliwości tankowania w powietrzu i obrony ziemia-powietrze. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich stacjonuje też 650 francuskich żołnierzy. Francja posiada również bazę morską w ZEA.

Powodem, dla którego Francja zdecydowała się pomóc ZEA są nasilone ataki Huti. W styczniu 2022 roku, Huti podjęli trzy próby ataku na ZEA przy użyciu bezzałogowych bojowych systemów powietrznych (UCAS) i pocisków balistycznych. Pod koniec stycznia z powodu ataków Huti, siły obronne ZEA musiały zareagować na atak na bazę lotniczą Al-Dhafra w Abu Zabi oraz na atak dronowo-rakietowy, który był wymierzony w składy paliwa należące do Abu Dhabi National Oil. 2 lutego siły powietrzne ZEA zdołały przechwycić trzy bezzałogowce.

Czytaj też

Do ataków przyznało się ugrupowanie Huti i grupa Alwiyat al-Waad al-Haq. Grupa ta zapowiedziała, że będzie nadal atakować ZEA, jeśli te nie zaprzestaną ingerencji w Jemenie czy Iraku. Huti zależy na zniszczeniu gospodarki, ale też infrastruktury wojskowej w ZEA.

Francja w ostatnim czasie zaczęła ściślej współpracować z ZEA i krajami Zatoki. Powodem są działania Iranu w kwestii nuklearnej i rosnące wpływy Teheranu w Iraku, Syrii i w Libanie. ZEA są dla Francji piątym co do wielkości odbiorcą sprzętu wojskowego. W grudniu ubiegłego roku, pojawiła się informacja, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupią od Paryża 80 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale i 12 śmigłowców Airbus H225M Caracal wraz z pakietami towarzyszącymi. Francja z powodu sprzedaży broni ZEA czy Arabii Saudyjskiej jest krytykowana ponieważ broń jest używana przeciwko ludności cywilnej w Jemenie.

Czytaj też

Nie tylko Francja

Stany Zjednoczone również postanowiły udzielić wsparcia ZEA w walce z Huti. USA wysłały do Zjednoczonych Emiratów Arabskich niszczyciel klasy Arleigh Burke USS Cole (DDG-67) oraz dodatkowe myśliwce Lockheed Martin F-35A Lightning II. Departament Stanu wyraził w poprzednim tygodniu zgodę na sprzedaż części zamiennych i wyposażenia do systemów obrony powietrznej należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. Tani35

    Jaka pomoc? To transakcja wiązana. Oni płacą za opiekę. To dedykuję wszystkim miłośnikom techniki wojskowej Bosonodzy szyiccy bojownicy pokazali kompletną indolencję swoim sunnickim przeciwnikom. Chociaż ci gdyby mogli to by ich kupili. Bo jak to bez przerwy piszę. Liczy się tylko człowiek. Technika może mu tylko pomóc nigdy wyreczyć. Dlatego ja ich popieram , bo nie wszystko można kupić za pieniądze.

  2. Bryxx

    Może ktoś napisać jakie systemy OPL posiadają ZEA na wyposażeniu? Bo taki krok wskazuje na to że te systemy poniosły porażkę i nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa.

    1. Valdore

      Bryxx nie maja waszych rosyjskich systemów by była jakaś porażka:)) Ale dla twojej wiedzy maja Patrioty, Hawki i THAAD-y z czego jedynie Hawki beda zastepować:)

    2. Bryxx

      Uściślij co rozumiesz przez nasze?

    3. fifi

      Napolen davien na Elbie,otoczony przez spiskujacych ,śmiertelnych wrogów.

  3. fifi

    Najpierw ich napadli,teraz agresora trzeba wspierać. Jak Włosi w Grecji.

    1. Valdore

      Wow, a niby to kiedy ZEA napadło Francje albo odwrotnie?:)) Fifik masz ostrzejsze urojenia od Zniesmaczonego:)

  4. Gnom

    Ciekawy i relatywnie tani trening zwalczania BSP, bo w warunkach rzeczywistego zagrożenia. Będzie do obrony interesów Francji w innych miejscach jak znalazł.

Reklama