Geopolityka

Finowie rozmawiają z Putinem

Sauli Niinistö i Putin
Sauli Niinistö i Putin
Autor. Sauli Niinistö/Twitter

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w rozmowie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem opowiedział się za znalezieniem „dyplomatycznych rozwiązań” w związku z napiętą sytuacją na granicach Ukrainy. Przedstawił także fińską linię polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta Finlandii.

Niinisto, odnosząc się w rozmowie z Putinem do stabilnej fińskiej strategii na arenie międzynarodowej - jak to interpretują fińskie media - nawiązał bezpośrednio do prowadzonej od lat przez Finlandię polityki "nieprzystępowania do sojuszy wojskowych".

Jak wynika ze stanowiska fińskich władz, przyjętego w ostatnich latach i z linii polityki obronnej, zaktualizowanej tej jesieni, strategia kraju opiera się przede wszystkim "na zdolnościach i zasobach własnych sił zbrojnych". Zakłada jednocześnie możliwość "zachowania przez naród pola manewru w obszarach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności". Linia ta przewiduje także "możliwość ubiegania się o członkostwo w NATO" (utrzymywana od wielu lat tzw. "opcja NATO") Finlandia mająca ponad 1300 km granicy lądowej z Rosją, prowadzi także "dialog ze wschodnim sąsiadem w kwestiach międzynarodowych i bezpieczeństwa".

Czytaj też

Nawiązanie do fińskiej polityki obronnej łączy się z ostatnimi żądaniami władz Rosji dotyczącymi "gwarancji nierozszerzania NATO".

Kreml ze swej strony podał w komunikacie, że prezydent Putin ponownie mówił o konieczności rozpoczęcia dialogu z USA i NATO dla "wypracowania międzynarodowych gwarancji zapewnienia bezpieczeństwa Rosji, wykluczając rozszerzenie sojuszu na wschód i rozmieszczenie zagrażających Rosji systemów broni na terytorium Ukrainy oraz innych państw sąsiadujących".

Kreml podkreślił, że jest to w pełni zgodne z postanowieniami Aktu Końcowego KBWE z 1975 r. z Helsinek oraz Karty bezpieczeństwa europejskiego przyjętej podczas szczytu OBWE w 1999 r. w Stambule. W tym kontekście Putin wyraził poparcie dla inicjatywy Niinisto zorganizowania w Helsinkach w 2025 r. szczytu w związku z 50. rocznicą KBWE.

Dzień wcześniej fiński prezydent rozmawiał telefonicznie także z prezydentem USA Joe Bidenem. Oprócz dyskusji o Ukrainie Niinisto przedstawił filary polityki bezpieczeństwa Finlandii. Prezydent, podkreślono w komunikacie kancelarii, docenił utrzymywanie przez NATO "polityki otwartych drzwi".

W ubiegłym tygodniu fiński rząd podjął decyzję o zakupie ponad 60 myśliwców F-35 od amerykańskiego dostawcy, co jest interpretowane jako kontynuacja współpracy z USA.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (4)

  1. Davien

    Warto pamiętać, że Finowie wygrali wojnę z ZSRR dzięki niesamowitym karabinom Ur zajętym od naszych wojsk w 1939. Malutki pocisk o średnicy ołuwka rozpędzony do prędkości nadźwiękowych potrafił przebić na wylot pancerz każdego czołgu aż do wprowadzenia tzw. czołgów ciężkich w końcowych latach wojny.

    1. Anna Jast

      ołówka.. kompletne bzdury bo KB UR dotarł do Finlandii po wojnie zimowej.

    2. ito

      Ur był skuteczny przeciw PzKpfw II, przeciw PzKpfw III, T 26, BT 5- w bardzo ograniczonym zakresie, przeciw PzKpfw IV, T28, T 35- wcale. Żyjesz w świecie baśni, kolego. Sytuacja jak z Morsem- legenda w realu okazała się pm- em nieudanym już w samym zamyśle. ViS był pistoletem porządnym w swoim czasie, ale nic ponadto, Największe szanse na bycie dobrą bronią miał karabin Maroszka- ale może to dlatego, że nic nie wiemy o tym, jak sprawował się w praktyce.

    3. Extern.

      @Anna Jast: To po pierwsze, a po drugie to Finowie nie wygrali wojny z ZSRR tak jak i my z nimi nie wygraliśmy w 1920tym. W obu przypadkach nie udało się Rosjanom łatwo osiągnąć ich celów więc usiedli do rozmów i zawarli pokój. To cenna lekcja z historii bo i dziś wygrać z nimi się nie za bardzo da. Nawet ostatnio Bartosiak podczas tego swojego 12 godzinnego maratonu powiedział coś takiego że chodzi o doprowadzenie do sytuacji którą Rosjanie będą w stanie zaakceptować.

  2. ruski trol

    Finowie zaczynają swoją starą taktykę kluczenia i lawirowania. Nieustający handel z ruskimi, zakupy u jankesów. Tak się gra na wielu fortepianach.

  3. rozbawiony

    Finowie mogą sobie pozwolić na neutralność bo są dobrze przygotowani do obrony kraju . Po pierwsze posiadają w przeciwieństwie do nas liczną , wyszkoloną rezerwę , rozsądnie i w odpowiednim czasie modernizują armię / przykład przetargu na F-35 / a przede wszystkim korzystny do obrony teren . Dlatego nie muszą jak niektórzy wisieć na klamce w Waszyngtonie .

  4. Rus (dałn)ol

    Szlachetna postawa Finlandi. Niestety ale oni nie liczą chyba że prymitywna Rosja coś sobie z tego robi.? Rosja od początku konfliktu na Ukrainie odpowiada za wszystkie ofiary tej wojny i pragnie aby było ich więcej. Rosja i Rosjanie to dno.