Szef BBN: ratyfikacja umowy o współpracy obronnej z USA w poniedziałek

8 listopada 2020, 10:32
840_472_matched__pfestm_PAweSoloch
Fot. BBN

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie — powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu — dodał.

Zobacz także
Reklama

W uroczystości, która odbędzie się o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim, wezmą udział — jak poinformowało w piątek PAP Biuro Bezpieczeństwa Narodowego — także premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, a także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Ratyfikacja umowy przez prezydenta Dudę to ostatni etap przyjmowania tej umowy; w praktyce będzie to oznaczało wejście w życie jej zapisów" - powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Soloch zaznaczył, że umowa ta zastąpi poprzednie porozumienie ratyfikowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Ta umowa jest bardziej zaawansowanym dokumentem, bo obecnie na naszym terenie jest więcej żołnierzy amerykańskich; ona odzwierciedla tę ewolucję in plus, która dokonała się w relacjach polsko-amerykańskich" - powiedział szef BBN. Dodał, że umowa, którą w poniedziałek ratyfikuje prezydent, odzwierciedla porozumienia zawarte — w czerwcu i we wrześniu 2019 r. - przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

"Dokument jest popierany przez główne siły zarówno w Polsce, jak i w USA. Czekamy teraz na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, ale ta umowa będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu" - zaznaczył Soloch.

Szef BBN powiedział, że dokument, który w poniedziałek ratyfikuje prezydent, zawiera zasady i zobowiązania obu państw w zakresie wzajemnej współpracy wojskowej. Jak zaznaczył, szczegóły dotyczące m.in. lokalizacji obiektów, z których będą korzystać albo w których będą obecni żołnierze USA, są zawarte w załącznikach do umowy.

"Zakładamy, że dzięki tej umowie dojdzie do intensyfikacji ćwiczeń wojskowych, a także zwieszenia liczebności sił USA o co najmniej tysiąc żołnierzy" - powiedział. Jak zaznaczył, zgodnie z umową europejskie Wysunięte Dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA zostanie ulokowane w Poznaniu. Soloch poinformował, że oficjalne otwarcie europejskiego Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA będzie miało miejsce w listopadzie.

"To jest związane z pojawieniem się w Polsce ponad 200 żołnierzy, którzy będą w tym dowództwie pracować. Przede wszystkim oznacza to jednak, że Amerykanie we współpracy z naszymi siłami zbrojnymi będą budowali zdolność do przerzucenia — w razie potrzeby — i kierowanie operacją wojskową na poziomie korpusu, czyli kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy" - mówił szef BBN.

Dodał, że Polska zobowiązała się do przygotowania infrastruktury, w tym koszar dla co najmniej 20 tys. żołnierzy, bazy bezzałogowców, magazynów sprzętu, obiektów treningowych. Zaznaczył, że obiekty te będą własnością Polski i pozostaną na naszym terenie nawet w wypadku, gdyby żołnierze USA opuścili nasz kraj.

"Gdybyśmy na przykład chcieli od podstaw budować ciężką brygadę pancerną taką, jak brygada amerykańska stacjonująca w okolicach Żagania, to koszty były wielomiliardowe, wielokrotnie wyższe niż wieloletni koszt pobytu na naszym terenie wojsk amerykańskich" - powiedział Soloch.

Zaznaczył, że obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce zwiększa gwarancje, że w razie bezpośredniego zagrożenia, USA są gotowe zaangażować się militarnie w obronę Polski czy państw regionu.

Szef BBN podkreślił, że w wymiarze geopolitycznym ta umowa zwiększa bezpieczeństwo państw wschodniej flanki NATO. "Ale ona ma też drugi wymiar; jest bowiem jednym z tych elementów, które w skali całej Europy wiążą Stany Zjednoczone w kwestii bezpieczeństwa z naszym kontynentem" - podkreślił Soloch.

Dodał, że w ostatnich latach występowały różnice zdań między Stanami Zjednoczonym i Europą w istotnych kwestiach; Donald Trump deklarował m.in. zmniejszenie wojskowej obecności USA w Europie. "To, co dzieje się między Polską a Stanami Zjednoczonymi, idzie w odwrotnym kierunku, bo ta obecność jest wzmacniana. Chodzi oczywiście przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo państw regionu, ale też o wzmocnienie więzi transatlantyckiej, o utrzymanie zaangażowanie amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy" - powiedział Soloch.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) zakłada stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki, która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance NATO.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy i ma powstać w Poznaniu. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym br. departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność – zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw – ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

Umowa zakłada również możliwość organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Ustalono również ramy prawne obecności wojsk USA w Polsce. Przyjęte zasady opierają się w dużym stopniu na regulacjach wspólnych dla wszystkich członków NATO, czyli umowy NATO SOFA z 1951 r., którą Polska przyjęła wraz z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
22
poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:14

Czy inne kraje w których stacjonują wojska USA też zrzekły się pierwszeństwa w sprawowaniu jurysdykcji karnej w stosunku do żołnierzy USA ?

zbrozło
niedziela, 8 listopada 2020, 17:16

Ja to bym zaczekał do oficjalnych wyników wyborów

gegroza
niedziela, 8 listopada 2020, 16:33

Inwestujemy w potencjalne zabezpieczenie przed potencjalną agresją. Trochę dużo tych znaków zapytania

Z praweej flanki
niedziela, 8 listopada 2020, 14:04

Zaangażowanie USA w naszej części europy jest dla nas dobre. Stacjonowanie wojska USA w Polsce jest dla nas dobre. Ale warunki na jakie zgodziliśmy się w tej umowie to zdrada interesu narodowego i dłuugo będzie nam się to odbijało czkawką. Niestety WSZYSTKIE próby merytorycznej dyskusji nad podpisywanymi zobowiązaniami są zbywane oskarżeniami o ruską agenturalność... I to jest chore. Np. zgodnie z zapisami na stronie 5. umowy, amerykanie mogą jednostronnie, w trybie "nadzwyczajnym" określić że jakaś infrastruktura jest niezbędna, ściągnąć swoje firmy do jej budowy, a następnie wystawić nam za to fakturę z terminem płatności 60 dni. Czyli jeśli amerykanie uznają że do ochrony ich bazy potrzebny jest system THAAD, uruchamiają procedurę, składają zamówienie u lockheeda, a nasz MON dostaje 60 dni na zapłatę 10mld zł za ten system. I tak- taka umowa będzie jutro przez polski sejm ratyfikowana...

BUBA
niedziela, 8 listopada 2020, 11:46

Wpuszczamy na tere Polski silniejszą armię niż WP i nie określamy terminu opuszczenia Polski przez wojsko USA. Ciekawe..................................................................................................................................................................

Ironia
niedziela, 8 listopada 2020, 13:56

Spokojnie, opuszczą gdy dogadają się z Rosjanami na wymianę terenów wpływu np. na Bliskim Wschodzie

Maru
niedziela, 8 listopada 2020, 12:46

Kiedyś byłem proamerykański, ale teraz, po tym co w ciągu ostatnich kilku miesięcy widziałem u nich, to poprostu nie można na nich polegać, nie można im ufać.

Fanklub Daviena
niedziela, 8 listopada 2020, 17:31

Dopiero się zacznie: Biden niedawno w przemówieniu zaliczył Białoruś, Polin i Węgry do "totalitarnej osi zła w Europie"... :D

Towarzysz Polak
niedziela, 8 listopada 2020, 12:15

Niemcy zachodnie miały u siebie bazy USA a my ZSRR (defacto rosyjskie) i dziwnym trafem to my tam jedziemy do pracy a nie oni do nas ;)

Ironia
niedziela, 8 listopada 2020, 20:48

I masz rację a najważniejsze to liczyć na siebie,bez katastrofalnej "polskiej wspaniałomyślnosci i honoru ponad życie " ...bo przyjaciele od wieków wystawiali nas do wiatru- i za powstań,w roku 18,20 i 39...I teraz też z naiwniakami nie będą się liczyć

Tweets Defence24