Reklama

Geopolityka

Erywań: Zależność od Rosji była „strategicznym błędem”

MoD of Armenia, https://twitter.com/ArmeniaMODTeam/status/1701283373526786127
MoD of Armenia, https://twitter.com/ArmeniaMODTeam/status/1701283373526786127
Autor. MoD of Armenia

Ponowny wzrost napięcia w regionie Kaukazu, jak również wciąż postępująca rosyjska agresja na Ukrainę, doprowadziły do podważenia przywódczej pozycji Rosji także wśród jej dotychczasowych sojuszników. Największym zaskoczeniem może być ostatni zwrot w polityce zagranicznej Armenii, dotychczas uznawanej za naturalnego sojusznika Moskwy.

W ostatnich tygodniach cierpliwość Kremla zdaje się być jednak wystawiana na niemałą próbę. Premier Armenii – Nikol Paszynian – oskarżył Rosję o niezapewnienie bezpieczeństwa swojemu państwu w regionie Górskiego Karabachu. Wyraził także niezadowolenie ze sposobu, w jaki Rosja zajmuje się korytarzem Lachin, sugerując tym samym, że Moskwie może brakować umiejętności lub chęci skutecznego zarządzania nim. W ostatnich tygodniach Erywań wielokrotnie oskarżał Azerbejdżan o gromadzenie sił militarnych w granicach spornego terytorium, który Baku skutecznie blokuje od grudnia 2022 roku, doprowadzając tam do znacznego obniżenia warunków życia, a nawet powstania problemu głodu. W rozmowie z włoską gazetą La Repubblica Paszynian powiedział: „Architektura bezpieczeństwa Armenii była w 99,99% zależna od Rosji, łącznie z dostawami broni i amunicji". Przy czym dodatkowo zauważył, że polityka polegania wyłącznie na Rosji w zakresie bezpieczeństwa była strategicznym błędem, który należy naprawić.

Czytaj też

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama