Reklama

Geopolityka

Donbas: ciężkie uzbrojenie u tzw. "separatystów"

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Misja OBWE odnotowała ciężkie uzbrojenie w mieszkalnych rejonach w samozwańczych republikach w Donbasie na Ukrainie - pisze w poniedziałek portal Espreso. Minionej doby wspierani przez Rosję separatyści 11 razy naruszali rozejm, dwóch ukraińskich żołnierzy zostało poszkodowanych.

Specjalna Misja Monitorująca OBWE odnotowała w kontrolowanym przez separatystów Doniecku pięć wozów zabezpieczenia technicznego i dwa transportery opancerzone. Zarejestrowano też działo przeciwlotnicze ZU-23.

Transporter opancerzony i armatę przeciwlotniczą rozlokowano też w pobliżu miejscowości Pachaliwka na terenie obwodu ługańskiego.

Misja informuje też o uzbrojeniu, które rozmieszczono, nie stosując się do linii rozgraniczenia sił i środków. W obwodzie ługańskim rozmieszczono dwa moździerze kalibru 120 mm, a w Doniecku - armatohaubicę Akacja.

Reklama
Reklama

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek rano, że minionej doby wspierani przez Rosję separatyści 11 razy naruszali zawieszenie broni, wykorzystując m.in. zabronione przez porozumienia mińskie uzbrojenie. We wrogich ostrzałach poszkodowanych zostało dwóch ukraińskich żołnierzy.

Odnotowano też przelot przez linię rozgraniczenia bezzałogowego statku powietrznego typu Orłan-10 - dodał sztab.

Latem 2020 roku negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami. Obowiązujący od 27 lipca 2020 roku rozejm jest jednak łamany.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. Zbyszek

  W okupowanym przez Rosję Donbasie codziennie setki kobiet jest gwałconych przez wyzwolicieli. Taka to kultura.

  1. Sarmata

   Powiem więcej gwałcą też mężczyzn, Zbyszka zgwalcilo już kilkudziesięciu.

 2. Eee tam

  Niesamowicie zaangażowani są ci partyzanci z Donbasu siódmy rok powstania a oni dalej w świetnej formie he he he

  1. Marek niedowiarek

   Na dodatek jak tu pisano,zwykle ostrzał nasila się w dni wolne od pracy.Czyli wtedy gdy maja trochę czasu.

 3. @nocomments

  Panowie po ile teraz chodzą te posty wspierające Rosije ? Skurczybyk Putin tyle kasy na takie posty wydaje, od groma jest ich tu na tym forum.

  1. czarno to widzę

   Na forum to akurat najbardziej aktywni są koledzy z Ukrainy, którzy na wszelki wypadek wyemigrowali do Polski...

  2. Gruszwik

   Ich pensja wcale nie jest specjalnie wysoka. Mają limit ok. 800-1000 postów na zmianie. Więc ilość piszących wcale nie jest duża. Na każdy artykuł rzucają się w kilku, żeby wykonać normę. Po prostu Rosja.

  3. Jan

   Jak Ukraina ma walczyć o swoje byłe granice jak każdego młodego Ukrainca co spotkałem w Polsce to mówi jedno : w dupie mam ten pseudo kraj co nic nam nie oferuje, wolimy żyć i pracować w PL lub gdzie kolwiek.

 4. Mongolskie oczy wodza

  Putin ma na rękach krew tych ofiar śmiertelnych. Ale życie ludzkie w Rosji nigdy nie było wiele warte.

 5. Naiwny

  A może zamiast cytować jakieś bliżej nieznane portale internetowe zajżeć na stronę OBWE i publikowane tam raporty misji OBWE? I cytować nie tylko uchybienia powstańców ale i ATO ukraińskiego. W końcu trudno nazwać misję OBWE przyjazną zbuntowanym regionom. Po co ta ciągła propaganda? Panie RUSEK - wśród bolszewików było bardzo dużo mieszkańców ZSRR z obecnych terenów Ukrainy - chyba to byli dzisiejsi ukraińcy.

  1. A fuj!

   Przecież to robione jest jako pożywka dla wiadomych trolli. Wprawdzie jest ich tylko kilku ale żywiołowo reagują mnożąc nicki przez co usiłują zrobić wrażenie "świętego oburzenia" i masowej wrogości Polaków do Rosji. Nie potrafią nawet zrozumieć, że barany robią bezczeszcząc pamięć dziesiątek tysięcy Polaków pomordowanych widłami i piłami na Wołyniu.

 6. w.

  może trochę bym uwierzył w te informacje gdyby podano ile razy Ukraina prowadziła ostrzał terytorium Donbasu. A tak to zwykła propaganda.

  1. Davien

   A kogo obchodzi w co wierzy ruski troll jak ty?

 7. Dark

  Proponuję na chwile tam wysłać kilka Krabów i Liwca ... i już nie będzie tego złomu w Doniecku.

  1. Polak

   Darek a ja proponuję żebyś to ty tymi krabami osobiście dowodził

  2. artyleria

   Krabami zawsze.

 8. stor

  To kiedy ten "sprzet" sprowadzili na zdjeciu na gąsiennicach jest śnieg, a teraz mamy juz koniec lipca, jak widac ""szybko" ta obwe działa.

 9. czarno to widzę

  Ale czy DWA transportery opancerzone i działko ZU 23 to ciężkie uzbrojenie?

  1. Słowiański Wódz o mongolskich oczach.

   No ze sklepu myśliwskiego go nie mają. To nie jest lekkie uzbrojenie piechoty. No i jeszcze akacja. Rosja nadal kłamie, że nie napadła na Ukrainę?

  2. czarno to widzę

   Gdyby napadła to już by było po Ukrainie, ale Rosji nie stać na utrzymanie tak dużego kraju, który praktycznie jest bankrutem.

  3. ruski stek bzdur...

   Napadli napadli, tylko zęby stracili i korytarza na Krym nie wybili - za to mieli gruz 200

 10. Rusek

  Ukraina powinna dostać duże wsparcie z NATO i lać bolszewika !

  1. złośliwy

   Jakoś się nie palicie do tego lania.Jak wam na wiosnę pojechali pod granice,to wasz lament aż nad Odrą było słychać.

  2. Johnie Gavlacci

   Zapewne podobne hasła pisano w 1938 we Francuskich albo Norweskich gazetach o przygranicznych starciach Polski z III Rzeszą.

  3. Darek

   Ruski sam miałeś przygraniczne starcia.

 11. taka prawda

  Przypominamy, że to Ukraina pierwsza ściągnęła ciężki sprzęt na linię rozgraniczenia łamiąc tym postanowienia Mińskie.

  1. "Taka prawda"

   Przypominamy że Ukraińcy są na swoim terenie i mogą wysyłać swoje wojska gdziekolwiek chcą. Niektórzy to już zapomnieli kto jest najeźdźcą w tym konflikcie

  2. czarno to widzę

   Akurat te tereny przyłączył do Ukrainy tow. Lenin w 1922 roku.

  3. ksop

   Zajmij się "nieswoimi" terenami, a nie bedziesz udzielał rad, a najeźdza to jest ukraina,która najechała zbrojnie republiki , które dały ukrom takiego kopa, że nie moga tego zapomniec.

 12. Autor

  A co tam podają wspierani przez Rosję tzw. " Separatyści" ?

 13. MI6

  Przecież powszechnie wiadomo, że armatohaubicę Akacja można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie myśliwskim…

  1. Sarmata

   Ewentualnie przejąć od uciekających herojów z armii ukrainskiej. Jak uciekali to zostawiali wszystko aby było lżej uciekać. W zasadzie zrobili jak ich przodkowie z dywizjii SS Galicia którzy uciekli Niemcom z frontu po 4 godzinach walki. Niemcy już nigdy nie wysłali ukrainców na front,używali ich już tylko do pacyfikacji cywili i walk ze słabo uzbrojoną partzantką.

  2. mm

   zostawiali wszystko łącznie z pojazdami wsparcia, amunicją i wyszkoleniem. Ba, nawet farbę do przemalowań. Mają fart "separatyści"

  3. MI6

   tak macie rację, albo przejęli od Ukraińców albo "kupili w sklepie", jakie jest morale armii ukraińskiej w tej chwili to dobre pytanie

Reklama