Reklama

Geopolityka

Czy będzie współpraca indyjsko-pakistańska?

Fot. AYUSH/Wikimedia/GODL-India
Fot. AYUSH/Wikimedia/GODL-India

Szef armii Pakistanu generał Qamar Javed Bajwa wezwał w czwartek Indie do współpracy, m.in. w sprawie spornego Kaszmiru. Zaapelował do rządu w Delhi o „pogrzebanie przeszłości”, ale podkreślił, że to na Indiach spoczywa ciężar stworzenia „sprzyjającego klimatu” do rozmów.

„Uważamy, że nadszedł czas, aby pogrzebać przeszłość i ruszyć naprzód” – powiedział Bajwa w przemówieniu na konferencji w Islamabadzie, na której przedstawiona została nowa polityka pakistańskiego rządu w zakresie bezpieczeństwa narodowego. „Ale nasz sąsiad (Indie – PAP) będzie musiał stworzyć sprzyjający klimat, szczególnie w okupowanym przez Indie Kaszmirze” – dodał.

Pakistański generał podkreślił także, że w sporze Pakistanu z Indiami dużą rolę do odegrania mają jeszcze Stany Zjednoczone, które zachęcają obie strony do „dalszego budowania dobrych relacji.

Pod koniec lutego siły wojskowe Indii i Pakistanu poinformowały, że zgodziły się na zaprzestanie ostrzału na spornej granicy w Kaszmirze, gdzie wymiana ognia była częsta w ostatnich miesiącach.

Siły pakistańskie i indyjskie są w stanie najwyższej gotowości od lutego 2019 roku, kiedy Pakistan twierdził, że zestrzelił dwa indyjskie samoloty wojskowe w spornym regionie Kaszmiru i schwytał pilota w odpowiedzi na nalot samolotów indyjskich na cele islamistycznych bojowników w Pakistanie. Wydarzenia z lutego 2019 roku były najpoważniejszym incydentem między oboma krajami od 20 lat.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie podzielone zostały na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu. Od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Reklama
Reklama

Zdjęcie zostało udostępnione na licencji GODL-India.

Źródło:PAP

Komentarze