Reklama

Geopolityka

Chiny z nową bazą w Afryce?

Niszczyciel rakietowy Nanning
Niszczyciel rakietowy Nanning
Autor. Nigerian Navy

Trzy chińskie okręty wojenne w tym niszczyciel Nanning przybyły do portu w Lagos w Nigerii wraz z prawie batalionem żołnierzy. Oficjalnie wizyta ma na celu poprawę stosunków dyplomatycznych między Nigerią a Chinami. Nieoficjalnie mówi się, że Zatoka Gwinejska może stanowić bazę dla chińskiego wojska – informuje Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do portu Lagos w Nigerii 2 lipca zawitały chińskie okręty, Niszczyciel Nanning oraz fregata Sanya, wraz ze statkiem zaopatrzeniowym Weishanhu. Wizyta okrętów ma potrwać od 2 do 6 lipca.

Chiński ambasador w Nigerii uznał pięciodniową wizytę za kamień milowy w stosunkach między tymi państwami, a nigeryjska marynarka wojenna wyraziła chęć współpracy z Chinami w celu zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa morskiego i utrzymania stabilności w Zatoce Gwinejskiej.

Reklama

Czytaj też

Wizyta chińskich okrętów nie jest przypadkowa. Na początku czerwca prezydent Chin zobowiązał się do zacieśnienia współpracy gospodarczej z Nigerią, mówiąc, że kraj ten jest ważny dla Afryki i świata. Nigeria stanowi dla Chin bardzo ważne źródło zakupu ropy naftowej. Nigeria i Angola są jednymi największych dostawców ropy do Chin. Jak pisze Reuters pojawiły się także spekulacje, że Zatoka Gwinejska może stanowić bazę dla chińskiego wojska. W ubiegłym roku USA wyraziły obawy, że taka baza w Gwinei Równikowej, mogłaby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA. Według badania opinii publicznej w 2020 roku 62 procent Nigeryjczyków postrzegało Chiny jako kraj, który ma pozytywny wpływ na ich państwo. Trend ten utrzymywał się w 2021 r., kiedy 63 proc. Nigeryjczyków uznało wpływ polityczny i gospodarczy Chin za pozytywny, podobnie ankietowani postrzegali USA.

Autor. Nigerian Navy

Dodatkowo w styczniu bieżącego roku Nigeria otworzyła wybudowany za miliard dolarów z chińskich kredytów port głębinowy w Lagos. Nowy port głębinowy „Lekki Deep Sea" jest jednym z największych w regionie, jest w 75% własnością państwowej spółki China Harbour Engineering Co. i singapurskiej grupy Tolaram.

Czytaj też

Nigeria podczas szczytu Forum Współpracy Chiny-Afryka (FOCAC) w Pekinie w 2018 roku dołączyła formalnie do Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny są głównym podmiotem finansującym duże projekty w Nigerii. Należą do nich budowa linii kolejowej Kaduna-Kano (koszt 1,7 mld USD), linii kolejowej Lagos-Kano (6,7 mld USD) oraz linii kolejowej Lagos-Ibadan (1,5 mld USD)

Jak pisze think tank "Institute for Security Studies" Nigeria i Chiny mają silne relacje, w 2021 roku Nigeria była największym afrykańskim rynkiem eksportowym Chin i drugim w 2022 roku. Od czasu przystąpienia do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku w 2018 r. Nigeria jest kluczowym krajem chińskich inwestycji, chińskich bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w latach 2013-21 było około 7,5 mld USD. Pod koniec maja bieżącego roku, chiński konsul generalny w Nigerii, Yan Yuqing, wezwał do zacieśnienia stosunków handlowych między chińskimi i nigeryjskimi właścicielami firm. Według The Guardian Chiny w całym kraju założyły ponad 300 firm.

Czytaj też

Pojawiają się także problemy, ponieważ Chiny są jednym z największych pożyczkodawców dla Nigerii. Do tego dochodzi problem korupcji przy największych inwestycjach. Ta nieprzejrzystość doprowadziła Izbę Reprezentantów Nigerii (tj. izbę niższą Zgromadzenia Narodowego) w maju 2020 r. do jednomyślnej decyzji o zbadaniu chińskich pożyczek. Istnieją także obawy, że import chińskich produktów, zwłaszcza tekstyliów, przyczynia się do upadku lokalnego przemysłu.

Chińskie okręty aktywne na świecie

Poza wizytą chińskich okrętów w Nigerii, Pekin wysłał w obszar Indo-Pacyfiku okręt szpitalny, który zawinie do Kiribati, Tonga, Vanuatu,na Wyspy Salomona i Timor Wschodni. „Arka Pokoju" o masie 14 300 ton, która jest większa niż typowy chiński niszczyciel, zaoferuje pomoc medyczną chińskim obywatelom i mieszkańcom odwiedzanych krajów w ramach dziewiątej humanitarnej „misji harmonii".

Rzecznik marynarki wojennej Liu Wensheng, powiedział, że wysłanie okrętu „ma na celu przedstawienie naszego wizerunku jako odpowiedzialnego dużego kraju". Chiny podpisały w zeszłym roku pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona i mają nadzieję zbudować podobne więzi z innymi państwami Pacyfiku.

Reklama
Reklama

Komentarze