Reklama

Siły zbrojne

Jak rozpoznać chińskiego żołnierza? Tajwański podręcznik obrony cywilnej

Tajwański pojazd opancerzony CM-21
Tajwański pojazd opancerzony CM-21
Autor. Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Tajwańskie wojsko opublikowało zaktualizowany podręcznik obrony cywilnej. Jedną ze zmian w aktualizacji jest sekcja dotycząca tego jak odróżnić chińskiego żołnierza od tajwańskiego na podstawie ich mundurów, kamuflażu czy dystynkcji – informuje Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

13 czerwca tajwańskie wojsko opublikowało zaktualizowany podręcznik obrony cywilnej. Jego pierwsza wersja zostało opublikowana w zeszłym roku w kwietniu po inwazji Rosji na Ukrainę. W podręczniku zaprezentowano mapę schronów przeciwbombowych, (których jest 89 405 według National Police Agency), informacje gdzie są składowane zapasy wody i żywność, a które można odnaleźć za pomocą aplikacji w telefonie. W podręczniku znajdują się także wskazówki dotyczące pierwszej pomocy. Shen Wei-chih szef Defence Mobilization Agency Ministerstwa Obrony Narodowej, powiedział na spotkaniu prasowym, że zaktualizowana wersja podręcznika podwoiła swoją zawartość z 28 stron pierwotnie do 48 stron.

Czytaj też

Tajwańska armia
Tajwańska armia
Autor. Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Pod wpływem uwag podręcznik musiał zostać zaktualizowany, by lepiej odzwierciedlać scenariusze wojenne, biorąc pod uwagę konflikt na Ukrainie. Nowa wersja składa się z dwóch głównych części: „przygotowania w czasie pokoju" i „reakcje w czasie wojny". Podręcznik zawiera takie informacje jak zachowanie środków bezpieczeństwa dla ludności cywilnej podczas nalotu, zachowanie podczas poważnego pożaru, zawalenia budynków, poważnego przerwania w dostawie prądu, niedoboru wody lub podstawowych towarów, jednocześnie wyjaśnia podstawowe umiejętności przetrwania i podaje numery alarmowe, pod które można dzwonić. Szef Defence Mobilization Agency Ministerstwa Obrony Narodowej Shen powiedział, że zaktualizowana wersja oferuje bardziej szczegółowe sugestie dla cywilów, jak reagować na różne rodzaje sytuacji kryzysowych, aby pomóc im przetrwać.

Reklama
Tajwańska armia w mieście
Tajwańska armia w mieście
Autor. Republic of China Army (ROCA)/Facebook
Tajwańska armia i pojazdy opancerzone CM-21
Tajwańska armia i pojazdy opancerzone CM-21
Autor. Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Czytaj też

Aktualizacja w podręczniku obejmuje także ilustracje tajwańskiego personelu i „żołnierzy wroga" w chińskich mundurach wojskowych. To co jest charakterystyczne w podręczniku o mundurach to rysunki „swój-obcy" i charakter zaprezentowanych żołnierzy w mundurach w ramach rysunków. Tajwańscy żołnierze charakteryzują się uśmiechem na twarzy, tak samo inni przedstawiciele służb tajwańskich z kolei żołnierze chińscy charakteryzują się smutnym wyrazem twarzy w mundurach Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Ponadto wyszczególniono cztery różne mundury Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, takie jak te noszone latem, zimą, w dżungli i na pustyni. Grafika mundurów identyfikuje również dystynkcje na kołnierzykach, naszywkę na mundur (oznaka rozpoznawcza) na prawym rękawie ręki oraz imiennik.

Tajwan - Podręcznik obrony cywilnej
Tajwan - Podręcznik obrony cywilnej
Autor. Screen - Tajwański podręcznik obrony cywilnej
Tajwański podręcznik obrony cywilnej
Tajwański podręcznik obrony cywilnej
Autor. Tajwański podręcznik obrony cywilnej
Tajwan - Podręcznik obrony cywilnej
Tajwan - Podręcznik obrony cywilnej
Autor. Scrren - aodm.mnd.gov.tw

Czytaj też

Jednak jak zwracają uwagę eksperci na podstawie analizy konfliktu na Ukrainie, potencjalne wrogie chińskie siły mogą nosić sprzęt i mundury tajwańskich żołnierzy, którzy będą chcieli przeniknąć w szeregi armii tajwańskiej. To co jest podawane krytyce, to również duża ilość kodów QR, które mogą być bezużyteczne w czasie konfliktu, gdy zostanie uszkodzona infrastruktura komórkowa.

YouTube cover video

Na razie podręcznik jest w języku chińskim ale w planach jest przetłumaczenie na język angielski. Link do podręcznika:

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Sorien

  Czegoś na Tajwanie nie rozumieja ... Nikt na nich desantu nie zrobi bo to kamikadze . Bitwa o Tajwan rozegra się daleko od Tajwanu na morzu między rakietami chin a flota USA . Jeżeli Chiny nie dadzą rady to po imprezie a jak dadzą to Tajwan zostanie zagłodzony

  1. VIS

   Peskadory zostaną zajęte desantem a z tych wysp jest 40km do wybrzeża Formozy. Flota USA musi dopłynąć do cieśniny a to zajmie kilka dni w tym czasie chiny będą w stanie zająć wyspy i umocnić się na nich.

 2. S0ket

  Jeśli dobrze kojarzę Navala z Michałem w którymś odcinku podcastu mówili o takim. Ogólnie u nas odróżnić każdy powinien naszego od wschodnich żołnierzy.

 3. Jow

  Czy taki podręcznik przerasta kwalifikacje polskiego MON i MSWiA ?

Reklama