Reklama

Geopolityka

Chiny wysłały dziesiątki samolotów w okolice Tajwanu

Chengdu J-10 / Fot. Robert Sullivan, Public Domain
Chengdu J-10 / Fot. Robert Sullivan, Public Domain

W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.

Reklama

Z 68 chińskich samolotów wojskowych, które były w tych godzinach aktywne w okolicach Tajwanu, 40 przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami. Dodatkowo, tajwański resort informował również o obecności 10 chińskich okrętów wojennych, prowadzących patrol bojowy w okolicy Tajwanu.

Reklama

Wśród 68 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyły cieśninę, znalazły się m.in. myśliwce Su-30, Chengdu J-10 oraz Shenyang J-16, a także samolot Shaanxi Y-9 i Shaanxi KJ-500.

Czytaj też

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Reklama

Czwartkowe (14 września) przekroczenie mediany Cieśniny Tajwańskiej przez chińskie samoloty było największe pod względem liczby maszyn operujących w pobliżu Tajwanu od 11 kwietnia, kiedy to trwała trzydniowa seria ćwiczeń, które miały na celu okrążenie wyspy. Tajpej podało, że tego dnia zaobserwowało 91 chińskich samolotów i kilkanaście okrętów. Kwietniowe ćwiczenia, które obejmowały strzelanie i symulowane ataki na tajwańskie cele, były odpowiedzią Pekinu na spotkanie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym w Kalifornii tydzień wcześniej. Od 8 sierpnia do 11 września Ministerstwo Obrony Tajwanu informowało o co najmniej 70 samolotach i dziewięciu okrętach w pobliżu wyspy każdego dnia. Można zaobserwować, że od niedzieli (10 września) chińskie siły powietrzne i morskie utrzymują presję na Taipei. Tajwan śledziło 35 samolotów w środę; 27 samolotów i 13 okrętów we wtorek; 22 samoloty i 20 okrętów w poniedziałek; oraz 26 samolotów i 13 okrętów w niedzielę, zgodnie z serią raportów tajwańskiego Ministerstwa Obrony. Można sądzić, że ostatnie działania Pekinu są prawdopodobnie odpowiedzią na wspólny rejs USA i Kanady przez Cieśninę Tajwańską 9 września.

W poniedziałek ministerstwo obrony Tajwanu informowało również, że grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku, by wziąć udział w ćwiczeniach.

Czytaj też

Dotychczasowy rekord naruszeń został ustanowiony w kwietniu 2022, gdy taka sama liczba 91 chińskich samolotów prowadziła działania w pobliżu Tajwanu, a 54 z nich naruszyło linię mediany. W 2020 roku tajwańskie ministerstwo obrony uruchomiło platformę, która na bieżąco ostrzega mieszkańców przed incydentami ze strony wrogich wojsk.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. TIGER

  Jak Chiny chcą zdobyć Tajwan to muszą przeprowadzić jeden wielki zmasowany atak lotniczo-rakietowy na Tajwan i bazy USA, a po drugie nie wmawiać żołnierzom że będą witani kwiatami plus dobry wywiad i inwazja może przynieść jakieś korzyści

  1. Pucin:)

   @TIGER - tylko po zajęciu a właściwie spaleniu Tajwanu trzeba go utrzymać a do tego trzeba mieć lotniskowce i to nie mniej niż 5 szt.. Wojna na Pacyfiku to wojna lotniskowców a ich Chiny nie mają aż tyle!!!! :)

 2. bezreklam

  Ponoc zmienili Ministra Obrony Chin - z nienacka- ps. A czmeu nie podaja ile samoltow w odpowiedzi poderwal Tajwan?

 3. eee

  Tam nie ma zartow milird w srode miliard w sobote..swoja droga to tylko obsada lotnicza superlotniskowca , ale wschodnia flanka NATO by nie wystawila tylu maszyn

Reklama