W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
Z 68 chińskich samolotów wojskowych, które były w tych godzinach aktywne w okolicach Tajwanu, 40 przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami. Dodatkowo, tajwański resort informował również o obecności 10 chińskich okrętów wojennych, prowadzących patrol bojowy w okolicy Tajwanu.
Wśród 68 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyły cieśninę, znalazły się m.in. myśliwce Su-30, Chengdu J-10 oraz Shenyang J-16, a także samolot Shaanxi Y-9 i Shaanxi KJ-500.
Czytaj też
Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.
Czwartkowe (14 września) przekroczenie mediany Cieśniny Tajwańskiej przez chińskie samoloty było największe pod względem liczby maszyn operujących w pobliżu Tajwanu od 11 kwietnia, kiedy to trwała trzydniowa seria ćwiczeń, które miały na celu okrążenie wyspy. Tajpej podało, że tego dnia zaobserwowało 91 chińskich samolotów i kilkanaście okrętów. Kwietniowe ćwiczenia, które obejmowały strzelanie i symulowane ataki na tajwańskie cele, były odpowiedzią Pekinu na spotkanie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym w Kalifornii tydzień wcześniej. Od 8 sierpnia do 11 września Ministerstwo Obrony Tajwanu informowało o co najmniej 70 samolotach i dziewięciu okrętach w pobliżu wyspy każdego dnia. Można zaobserwować, że od niedzieli (10 września) chińskie siły powietrzne i morskie utrzymują presję na Taipei. Tajwan śledziło 35 samolotów w środę; 27 samolotów i 13 okrętów we wtorek; 22 samoloty i 20 okrętów w poniedziałek; oraz 26 samolotów i 13 okrętów w niedzielę, zgodnie z serią raportów tajwańskiego Ministerstwa Obrony. Można sądzić, że ostatnie działania Pekinu są prawdopodobnie odpowiedzią na wspólny rejs USA i Kanady przez Cieśninę Tajwańską 9 września.
W poniedziałek ministerstwo obrony Tajwanu informowało również, że grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku, by wziąć udział w ćwiczeniach.
Czytaj też
Dotychczasowy rekord naruszeń został ustanowiony w kwietniu 2022, gdy taka sama liczba 91 chińskich samolotów prowadziła działania w pobliżu Tajwanu, a 54 z nich naruszyło linię mediany. W 2020 roku tajwańskie ministerstwo obrony uruchomiło platformę, która na bieżąco ostrzega mieszkańców przed incydentami ze strony wrogich wojsk.
TIGER
Jak Chiny chcą zdobyć Tajwan to muszą przeprowadzić jeden wielki zmasowany atak lotniczo-rakietowy na Tajwan i bazy USA, a po drugie nie wmawiać żołnierzom że będą witani kwiatami plus dobry wywiad i inwazja może przynieść jakieś korzyści
Pucin:)
@TIGER - tylko po zajęciu a właściwie spaleniu Tajwanu trzeba go utrzymać a do tego trzeba mieć lotniskowce i to nie mniej niż 5 szt.. Wojna na Pacyfiku to wojna lotniskowców a ich Chiny nie mają aż tyle!!!! :)
bezreklam
Ponoc zmienili Ministra Obrony Chin - z nienacka- ps. A czmeu nie podaja ile samoltow w odpowiedzi poderwal Tajwan?
eee
Tam nie ma zartow milird w srode miliard w sobote..swoja droga to tylko obsada lotnicza superlotniskowca , ale wschodnia flanka NATO by nie wystawila tylu maszyn