Reklama

Geopolityka

Fot. almesryoon.com

Chiński specjalny wysłannik spotkał się z liderem Hamasu

Specjalny wysłannik chińskiego MSZ Wang Kejian rozmawiał z przywódcą palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Ismailem Hanije – poinformował we wtorek resort dyplomacji. Wang jest pierwszym dyplomatą wysłanym przez Chiny do Autonomii Palestyńskiej i Izraela od czasu wybuchu wojny w październiku.

W jednozdaniowej publikacji na stronie MSZ przekazano, że Wang spotkał się z Ismailem Hanije w Katarze w niedzielę i „wymienił poglądy na temat konfliktu w Strefie Gazy i innych kwestii; nie podano dalszych szczegółów.

Reklama

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Hamas w niedzielę Hanije podkreślił „potrzebę szybkiego powstrzymania agresji i masakr”, wezwał do wycofania izraelskiej armii ze Strefy Gazy oraz „osiągnięcia politycznych celów i aspiracji ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego”.

Według portalu Jerusalem Post Wang powiedział, że Chinom „zależy na relacjach” z Hamasem, który nazwał „częścią palestyńskiej tkanki narodowej”.

Czytaj też

Wang jest pierwszym dyplomatą wysłanym przez Chiny do Palestyny i Izraela od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy 7 października, która rozpoczęła się najazdem Hamasu na południową część Izraela – zaznacza dziennik „South China Morning Post”.

W wyniku ataku Hamasu zginęło 1200 osób, w większości cywilów, a ok. 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. Od czasu rozpoczęcia izraelskiej ofensywy lądowej w Strefie Gazy zginęło ponad 30 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Reklama

Rząd w Pekinie twierdzi, że „działania Izraela wykroczyły poza zakres samoobrony”, jednocześnie nie potępił Hamasu ani nie określiły tej grupy mianem organizacji terrorystycznej.

Czytaj też

Analitycy sugerują, że taka postawa Chin może skłonić kraje, w tym Izrael, do postrzegania zabiegów dyplomatycznych Pekinu jako niezrównoważonych.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Pierwsza alija (1903) w tym okresie osiedliło się w Palestynie około 25 tys. (glownie z Rosji ) Druga alija (1913) - do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów- około 40 tys. Żydów. Założyli nadmorskie miasto Tel Awiw. Trzecia alija (1923)= przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów[10]. około 35 000 Żydów pochodzących z Europy Wschodniej. (ucieczki pzred pogomami) w 1900 roku bylio 3% Zydow w Palestnie - w 1945 juz 33% - na poczatku mili kupwali ziemie od Pastnczkow. Ostacznie Palesczncy sa w gettach we wlasnym kraju

    1. bezreklam

      Dane że w palestynie w 1900 roku mieszkało 3 % zydow pochodzą z plebiscyt z Wiekiej brytani. Wtedy to był ich protektorat. Koncepcja zaś powrotu zydow do Palestyny narodziła się w rosji - stąd r Te Alje. Z tym że na początku byli bardzo mili i płacili za ziemie

    2. Hmmm.

      Jak Indianie w Stanach.

    3. Rusmongol

      @bezreklam. A ile było Rosjan w Kaliningradzie w 1938? A ilu było ich na Krymie w powiedzmy 1850 roku?

  2. bezreklam

    A co do Chin - oni uwazaja ze te 2 narody pownny zyc obok siebie - A nei ze jeden ma meczyc drugi i zamkac go w geccie. Jedna sensowana odpowidz.

    1. Chyżwar

      Mówimy o tych Chinach, które pobudowały obozy koncentracyjne dla Ujgurów w Sinciangu? Tych samych, w których za pielgrzymkę do Mekki jest czapa?

Reklama