Geopolityka

Chiński lotniskowiec przeszedł przez Cieśninę Tajwańską

Lotniskowiec Liaoning (16) typu 001 Fot. U.S. Naval War College / Wikimedia Commons
Lotniskowiec Liaoning (16) typu 001 Fot. U.S. Naval War College / Wikimedia Commons

Chiński lotniskowiec przeszedł w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską, płynąc w kierunku południowym, na co Tajwan zareagował wysłaniem swych okrętów i samolotów myśliwskich w celu śledzenia go - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Dodało, że okręty wojenne USA i Japonii również zaangażowały się w to zadanie, ale bliższych szczegółów nie ujawniło. Przemarsz lotniskowca i towarzyszących mu jednostek odbył się po chińskiej stronie oddzielającej Tajwan od lądu stałego cieśniny. W swym najwęższym miejscu liczy ona 130 kilometrów szerokości.

image
Lotniskowiec Liaoning (16) typu 001 Fot. mod.gov.cn

Jak poinformował chiński resort obrony, celem rejsu jednostki było przeprowadzenie prób będących częścią procesu przyjmowania jednostki na stan floty oraz badania naukowe. Rzecznik ministerstwa obrony podkreślił w swym oświadczeniu, że rejs nie miał charakteru militarnego i nie miał nic wspólnego z bieżącą sytuacją polityczną. Jednakże, należy zwrócić uwagę, że chińskie lotniskowce pojawiają się w Cieśninie Tajwańskiej od czasu, gdy urząd prezydenta Tajwanu (oficjalnie Republiki Chin) objęła w 2016 roku pani Tsai Ing-wen, która nie wyklucza możliwości formalnego usamodzielnienia się wyspy. Ostatni taki przemarsz odnotowano w czerwcu bieżącego roku. Pekin uważa Tajwan za swą zbuntowaną prowincję i deklaruje gotowość odpowiedzenia akcją zbrojną na ewentualne ogłoszenie jego odrębności państwowej.

Źródło: PAP/Defence24.pl

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.