Reklama

Geopolityka

Chiński lotniskowiec blisko wybrzeży Tajwanu

Drugi chiński lotniskowiec „Shandong” nie miałby większych szans w starciu z amerykańskim lotniskowcami. Fot. Wikipedia
Drugi chiński lotniskowiec „Shandong” nie miałby większych szans w starciu z amerykańskim lotniskowcami. Fot. Wikipedia

Grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w poniedziałek w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku na ćwiczenia – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Reklama

Odnotowano też naruszenie strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu przez 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym przez myśliwce J-16, co spotkało się z „odpowiednią reakcją" sił tajwańskich – przekazał resort.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał w piątek armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej – poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie ChRL.

Czytaj też

Lotniskowiec Shandong, który wszedł do służby w 2019 roku, uczestniczył również w ćwiczeniach wokół Tajwanu w kwietniu. W czerwcu przepłynął Cieśniną Tajwańską – przypomina agencja Reutera.

W sobotę przez cieśninę oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych przepłynęły okręty z USA i Kanady. Zbiegło się to w czasie ze szczytem G20 w Indiach, w którym uczestniczyli przywódcy obu tych państw.

Czytaj też

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada walkę o wolność.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama