Reklama

Technologie

Nowy chiński lotniskowiec podobny do amerykańskiego?

Chiński lotniskowiec Type 004?
Chiński lotniskowiec Type 004?
Autor. stoczna Jiangnan

Na stronie chińskiej stoczni Jiangnan pojawiły się wizualizacje nowego typu lotniskowca, który przypomina amerykańskie okręty typu Gerard D. Ford. Okręt ten być może jest wizją planowanej jednostki typu 004. Jeśli tak, to będzie znacznie potężniejszy nawet od najnowszego chińskiego lotniskowca Typu 003, czyli Fujian.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Zaprezentowano dwie grafiki nowego okrętu. Ma on wyraźnie cofniętą nadbudówkę, podobnie jak najnowsze amerykańskie lotniskowce typu Ford i wydaje się być jednostką podobną gabarytowo, a zatem wypierającą około 100 tys. ton. Wizja chińskiego okrętu różni się detalami konstrukcji w tym zwracającymi uwagę wielkimi antenami ścianowymi na szczycie nadbudówki i oczywiście kolorem, ponieważ jednostka jest pomalowana na biało, czyli w kolorze stosowanym w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Chiński lotniskowiec Type 004?
Chiński lotniskowiec Type 004?
Autor. stoczna Jiangnan

Podobnie jak Fujian (o wyporności pełnej około 80 tys ton) domniemana jednostka Typu 004 ma system katapult i lin hamujących. Na grafice bazują na niej samoloty przypominające planowany myśliwiec J-35, czyli morski wariant samolotu wielozadaniowego 5. generacji J-31.

Reklama

Czytaj też

Co ciekawe numer burtowy okrętu to 20, podczas gdy pierwszy chiński lotniskowiec – Liaoning nosił numer 16, kolejny – Szantung – numer 17, a wyposażany obecnie Fujian – numer 18. „Lotniskowiec przyszłości" może więc być wizją kolejnej jednostki, albo jeszcze innej, z odleglejszej perspektywy i jako taki stanowić tylko bardzo ogólną wizję z ogólnym układem konstrukcyjnym przejętym od amerykańskiego Forda i z nadbudówką inspirowaną tą z najnowszego lotniskowca Fujian.

Stocznia Jiangnan to nie jedyne miejsce gdzie budowane są chińskie lotniskowce. Powstała tam tylko najnowsza jednostka tej klasy, podczas gdy Liaoning i Szantung zostały ukończone w stoczni Dalian. Nie jest wykluczone, że w przypadku dalszej rozbudowy chińskiej floty wojennej jednostka numer 19 powstałaby w Dalian a 20 – w stoczni Jiangnan.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Juzz

    No taki podobny, żeby tylko Amerykański pilot się nie pomylił, i usiadł na chińczyku. ha,ha,ha.

  2. GB

    Tak swoją drogą to ruskie mówią że Kuzniecow wejdzie do służby w 2024 roku. Tyle tylko że mają kolejne duże problemy. Pierwszy wiąże się z załogą, której nie ma po paru latach gdy okręt stał w stoczni remontowej. Po prostu odeszli do różnych innych zadań, poszli na emeryturę, itp. Okręt potrzebuje minimum 1500-2000 załogi w tym tak skomplikowanych specjalności jak personel pokładowy. Do tego w 2024 roku do służby ma wejść krążownik Admirał Nachimow, czyli kolejnych 800 załogantów. Jak się weźmie pod uwagę fakt że marynarzy brano z okrętów i kierowano do piechoty morskiej i dalej na front w Ukrainie gdzie ginęli to braki kadrowe mogą uniemożliwić wejście do służby tych dwóch okrętów. Drugi to samoloty i śmigłowce. Su-27K są już stare i co więcej przestarzałe i do tego się ich nie produkuje, jak i innych samolotów rodziny Su-27 dla lotnictwa pokładowego. Morskich MiG-29 także się nie produkuje. Brak nowych śmigłowców AWACS. Wszystko to powoduje że ruscy będą mieć papierowy lotniskowiec

    1. Buczacza

      Papierowa potęga. Papierowa armia. Papierowa flota.Papierowa technika. To i papierowy lotniskowiec. Dziś zdaje się, że mija rocznica od skasowania moskwy przez Ukraińców...

    2. Rusmongol

      Ale ca to pałace agentury kremlowskie i ich szefa agentka kgb solidne i wielkie 😎

    3. papa lebel

      Jeszcze tego nie ujawnili, ale "Kuzia" z minimalną ilością niewyszkolonego personelu będzie wykonywać zadania w jakich najlepiej się sprawdza: jako stawiacz zasłony dymnej! :)

Reklama