Reklama

Siły zbrojne

Trzeci najnowocześniejszy chiński lotniskowiec za dwa lata w służbie?

Drugi chiński lotniskowiec „Shandong” nie miałby większych szans w starciu z amerykańskim lotniskowcami. Fot. Wikipedia

Trzeci chiński lotniskowiec Fujian, który będzie najnowocześniejszym lotniskowcem we flocie Pekinu, a który według planów ma wejść oficjalnie do służby w 2025 roku, szykuje się prawdopodobnie do pierwszego rejsu. W internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia- informuje  South China Morning Post.

Reklama

Na platformie X (dawnej Twitter) zaczęły się pojawiać pierwsze zdjęcia przyszłej chluby chińskiej marynarki wojenne, a mianowicie trzeciego lotniskowca Fujian Typu 003, który jest pierwszym w pełni chińskiej produkcji. Według zdjęć, lotniskowiec jest wyczyszczony i na pokładzie nie znajdują się żadne narzędzia, czy rusztowania. Wchodzi na to, że lotniskowiec przygotowuje się na dziewicze próby morskie oraz do przetestowania systemu startu myśliwców pokładowych z którego będą startować J-15T, który jest kopią rosyjskiego samolotu Su-33. Lotniskowiec jest pierwszym wyposażonym w katapulty elektromagnetyczne. Fujian będzie także zdolny do przenoszenia takich chińskich samolotów jak J-35 (samolot piątej generacji), J-10, KJ-600 i śmigłowce Z-18.

Reklama

Reklama

Portal The Eurasian Times, powołujący się na inne zdjęcia pisze, że widać dym wydobywający się z komina okrętu, co może sugerować intensywne testy głównego układu napędowego. Z kolei udostępnione przez użytkownika X (dawniej Twitter) Rupprecht_A  zdjęcia mają przedstawiać trwające prace malarskie.

Zwodowany w czerwcu ubiegłego roku Fujian od marca przechodzi testy cumowania i napędu w stoczni w Szanghaju, gdzie został zbudowany. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych w lipcu, przedstawiające jedną z trzech odkrytych katapult, ujawniły również szereg systemów radarowych zainstalowanych na wyspie wieży kontrolnej Fujian.

Czytaj też

Fujian Typu 003 jest trzecim lotniskowcem w chińskiej flocie i największym oraz według Chin najbardziej zaawansowanym, który ma stanowić kamień milowy w chińskiej marynarce wojennej. Lotniskowiec waży 80 000 ton o 20 000 więcej niż Liaoning lub Shandong. Długość okrętu wynosi około 320 m i ma 73 m szerokości, więc jest porównywalny do amerykańskiego lotniskowca klasy Nimitz. Lotniskowiec jest napędzany przez turbiny parowe zasilane przez 8 kotłów o łącznej mocy 220 000 KM. Wyporność okrętu według różnych źródeł szacuje się na około 100 000 ton.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. Nabosaka

  I znalazł się Davien, ten co twierdził że używanie amunicji ze zubożonym uranem jest nieszkodliwe. A twierdził to na Defence 24 pod artykułem "Uranowa amunicja dla ukraińskich Abramsów". Taka to ma wiedzę nasz ekspert od referendum w Polsce o przystąpieniu Polski do NATO. XD.

 2. Monkey

  Na razie daleko im do stanu posiadania USN, jeśli chodzi o lotniskowce. Ale powoli nadrabiają zaległości. Ciekawe jak będzie z lotniczą grupą bojową? Przecież na 100% J-15 to tymczasowe rozwiązanie.

  1. bezreklam

   Pewnie że daleko. To proaganda że Amerykanie krzyczą że ,,pod względem liczby Chiny mają więcej okrętów niż USA ,, ( admirał wyliczał motorówki na równo z arirl bruke,, - dla naiwnych akcja

 3. bezreklam

  chba drui byl w pelni CHinski. A nie trzeci. Pierszy byl kupiony z Ukrainy. co pokazuje symbolcznie ze przed wojna CHiny nie bylu przeciwko Ukrainie tylko traktwaly ja jako taka "inna odmiane rosji" - ktora mozna cos kupic na bardziej wolnej stopie niz w samej Rosji. Zrszra pakistan i kika incyh krajow podbnie o Ukraine myslalo.

  1. Wania

   Drugi był kopią pierwszego ze zmodyfikowaną siłownią. Chińskie nie dymią jak Kuzniecow. Trzeci jest już chińskim projektem i stąd określenie "pierwszy w pełni chińskiej produkcji." Chiny i teraz nie są przeciwko Ukrainie, mają interesy z Rosją i w pełni ją zwasalizowały. W czasie ostatniej wizyty Xi w Moskwie Putin ku przerażeniu wszystkich zadeklarowal akceptację płatności w chińskiej walucie czym dobił rosyjska walutę i gospodarkę. O rublu jako światowej walucie i płatnościach w rublach już nikt nie myśli. Nawet rosyjscy propagandyści ucichli na ten temat.

  2. Davien3

   @bezreklam pierwszy to był bliźniak Kuzniecowa z którego Chiny usiłowały zrobic normalny lotniskowiec ale sie nie dało i sluzył jedynie jako szkolny. Drugi to jego chińska kopia ale juzzbudowany jako normalny lotniskowiec dopiero trzeci jest w pełni chińska konstrukcją W końcu Chiny osiagneły poziom Forrestala:))

  3. bezreklam

   Wania - ,,w pełni zależność Rosji od Chin,, się nie zgodzę. Zwiększyła się oceniam o ,30% natomiast zależność UE od polityki USA ( w środku do Rosji Chin Afryki ) zwiększyła się o 49% . Wasalizacji większą u nas nastąpiła miesty. Co do rosji- są też karta w grze. Jeśli poprą USA przeciw Chinom. Np

 4. Wania

  Rosja już pokazała Chinom w kosmosie co potrafi, trafiając z przytupem w księżyc to w obszarze morskiej dominacji może wytaszczy na holu swój lotniskowiec z doku, żeby pokazać jaka jest silna. Jak jeszcze odpali kotły to okaże się, że rosyjski lotniskowiec jest nadal niet analogów w mirie w ilosci dymu z komina.