Reklama

Geopolityka

"Bunkry w Donbasie". Przygotowanie do eskalacji, czy wojna psychologiczna?

Donieck, 2014 rok, zdj. ilustracyjne, fot. andrew butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Donieck, 2014 rok, zdj. ilustracyjne, fot. andrew butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Tzw. „separatyści”, którzy kontrolują Donieck w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zarządzili przygotowanie bunkrów i miejsc w szpitalach - podał w czwartek portal Nowosti Donbasa. Według tych doniesień budynki administracji są zabezpieczane workami z piaskiem, a z urzędów mają być wywożone archiwa.

Tzw. Doniecka Republika Ludowa zarządziła przygotowanie administracyjnych budynków i instytucji do możliwej aktywizacji działań bojowych - podał korespondent portalu Nowosti Donbasa z Doniecka.

Portal przekazał, że w środę na kontach lokalnych użytkowników mediów społecznościowych pojawiło się zdjęcie donieckiej miejskiej administracji, w niektórych oknach widać ułożone worki z piaskiem. Udostępniono też zdjęcia worków przed innymi budynkami - dodano.

Według niektórych danych z urzędów wywożone mają być archiwa, zaczęło się też przygotowywanie bunkrów - twierdzi serwis. W niektórych placówkach medycznych mają być przygotowane miejsca.

"Powiedzieli dzisiaj, by zwolnić 60 proc. łóżek i doprowadzić do porządku schrony do 21 kwietnia" - powiedział Nowostiom Donbasu rozmówca z jednego z lokalnych szpitali.

W Donbasie obserwowane jest od pewnego czasu zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa. Rosja, która zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie, oskarża o eskalację na linii rozgraniczenia Kijów. Ukraina zapewnia natomiast, że jest oddana idei dyplomatycznego i politycznego uregulowania konfliktu.

Doniesienia o "fortyfikowaniu" Donbasu mogą być jednak elementem wojny psychologicznej. Wielu ekspertów skłania się do tezy, że działania Rosji w pobliżu Ukrainy (a zatem i działania w pełni zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych kontrolujących część jej terenów) są w dużej mierze elementem wojny psychologicznej i mają na celu zmuszenie państw zachodnich oraz samej Ukrainy do ustępstw.

Reklama
Reklama

W środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, że jednym z wariantów rozwoju wydarzeń jest prowokowanie przez Rosję sił zbrojnych Ukrainy do realizowania działań bojowych na tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu, a następnie oskarżenie Ukrainy o naruszenie istniejących uzgodnień.

Jak poinformowała Specjalna Misja Monitoringowa OBWE, w ostatnich dwóch tygodniach zarejestrowano najwięcej przypadków naruszenia zawieszenia broni od początku roku i trzy razy więcej od poprzedniego analogicznego okresu. 

Przedstawicielka OBWE Heidi Grau wskazała, że w ostatnich dwóch tygodniach znacznie częściej dochodzi do ograniczeń i przeszkód dla swobodnego przemieszczania się SMM OBWE i realizacji mandatu misji. Poinformowała również, że dziewięć z dziesięciu wylotów dronów SMM dalekiego zasięgu jest poddawanych zakłóceniom radioelektronicznym.

PAP/Defence24.pl

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama