Geopolityka

Amerykańskie wojska będą wycofywane z Afganistanu?

Sekretarz obrony Mark Esper w Afganistanie 2019. Fot. Army Staff Sgt. Brandy Nicole Mejia/US DoD
Sekretarz obrony Mark Esper w Afganistanie 2019. Fot. Army Staff Sgt. Brandy Nicole Mejia/US DoD

Amerykański, wysoki rangą, urzędnik miał stwierdzić w piątek, że Stany Zjednoczone i Talibowie osiągnęli ostatecznie porozumienie w zakresie możliwości praktycznego rozpoczęcia trwania rozejmu. Zapisy najnowszego porozumienia mają wejść w życie „bardzo szybko” i ostatecznie zapoczątkować stopniowy proces wycofania się amerykańskich oraz sojuszniczych sił zbrojnych z Afganistanu.

Wysoko postawiony amerykański urzędnik, zdaniem agencji AP (pisali o tym Matthew Lee oraz Kathy Gannon), miał wskazać, iż porozumienie dotyczące siedmiodniowego „ograniczenia przemocy” w Afganistanie, po którym ma nastąpić rozpoczęcie afgańskich rozmów pokojowych w ciągu kolejnych 10 dni, jest „bardzo konkretne”. Co więcej, ma objąć cały kraj, w tym afgańskie siły rządowe oraz formacje Talibów. Być może oficjalne ogłoszenie wspomnianego porozumienia może nastąpić już w weekend.

Cytowany anonimowy urzędnik, powiedział, że Talibowie zaprzestali podkładania IED na węzłach drogowych oraz samobójczych ataków z użyciem ładunków wybuchowych. Przerwane miały zostać także ataki rakietowe. Urzędnik zaznaczył przy tym, że Stany Zjednoczone będą cały czas monitorować rozejm i ustalając czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś naruszenia jego warunków ze strony Talibów.

Wskazuje się, że gdyby ostatecznie Talibowie zastosowali się do tego porozumienia o „zmniejszeniu przemocy”, to jest możliwość podpisania kolejnego porozumienia, które zainicjuje już bezpośrednio negocjacje pokojowe obejmujące wszystkie strony afgańskiego konfliktu. Trzeba pamiętać, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump miał odwołać wszelkie wcześniejsze rozmowy z Talibami bezpośrednio po ataku, w którym śmierć poniosło dwóch amerykańskich komandosów.

Aczkolwiek według amerykańskich źródeł, finalnie obecny rozejm miał uzyskać akceptację ze strony Donalda Trumpa. Jego szczegóły miały być wypracowane w ostatnich dniach przez specjalnego amerykańskiego wysłannika do Afganistanu, Zalmaya Khalilzada oraz przedstawicieli Talibów, przebywających w Doha w Katarze.

AP wskazuje, że przedstawiciel Talibów dobrze zaznajomiony z obecnym porozumieniem miał powiedzieć, że druga umowa zostanie podpisana już 29 lutego i że dialog  pokojowy rozpocznie się dokładnie 10 marca. Wskazuje się przy tym, że Niemcy i Norwegia zaproponowały stronom prowadzenie wspomnianych rozmów, ale w tym zakresie nie podjęto jeszcze żadnej wiążącej decyzji. Talibowie zakładają przy tym, że wycofanie obcych wojsk rozpocznie się stopniowo i będzie rozłożone na okres około 18 miesięcy.

Strona amerykańska nie odnosi się publicznie do żadnych harmonogramów początkowego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. Jednak wyrażane są oczekiwania, że w pierwszej kolejności nastąpi znacząca redukcja stanu liczebnego wojsk w tym państwie. Z obecnej grupy około 12 000 wojskowych ma zostać na afgańskiej ziemi około 8 600. Wycofywanie ma potencjalnie rozpocząć się tuż po podpisaniu umowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Talibami.

Zauważa się, że sekretarz stanu Mike Pompeo wraz z sekretarzem obrony Markiem Esperem spotkali się w piątek w Monachium na tamtejszej międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghani. Zalmaya Khalilzad był również w Monachium i uczestniczył we wspomnianym spotkaniu M. Pompeo i M. Espera, podobnie jak gen. Scott Miller, dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie.

AP/JR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.