Reklama

Geopolityka

Amerykańskie Herculesy ćwiczą w Polsce

Fot. Airman 1st Class Dylan Nuckolls (U.S. Air Force)
Fot. Airman 1st Class Dylan Nuckolls (U.S. Air Force)

W Powidzu rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie wojsk powietrzno-desantowych, prowadzone w ramach Aviation Detachment 17-1. Wraz z desantem będą prowadzone ćwiczenia lotnicze, z wykorzystaniem samolotów należących do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz samolotów C-130 Hercules z rotacyjnego komponentu lotniczego USA w Europie.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przybyło blisko 200 żołnierzy personelu latającego, naziemnego i zabezpieczającego, a także 5 samolotów C-130 Hercules z rotacyjnego komponentu lotniczego USA w Europie. Przez najbliższy miesiąc wspólnie z blisko 50 polskimi żołnierzami 33. BLTr będą odbywać intensywne szkolenie lotnicze i spadochronowo-desantowe.

Przez najbliższe cztery tygodnie będziemy mieli okazję do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wykonywanie wspólnych zadań jest dla nas niezwykle wartościowe. Dzięki temu, że będziemy szkolić się z wykorzystaniem Mobile Training Team (MTT -Mobilny Zespół Treningowy) będziemy mieli szansę na podniesienie kwalifikacji, które na koniec szkolenia zostaną potwierdzone stosownymi certyfikatami.

kapitan Tomasz Przecherski z Grupy Działań Lotniczych.

Przez najbliższe tygodnie polskie i amerykańskie załogi wykonywać będą różnego rodzaju zadania. W szczegółowo zaplanowanym programie szkolenia znalazły się m.in. loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, lądowanie na nawierzchni nieutwardzonej, a także loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych.

Czytaj także: Batalion armii amerykańskiej w Orzyszu. Ponad 800 żołnierzy z USA

Przed przystąpieniem do wykonywania wspólnych zadań, amerykańskich gości powitał pułkownik Dariusz Płóciennik, Zastępca Dowódcy 33 BLTr, który przedstawił dyslokację powidzkiej bazy, a także zapoznał Amerykanów z wyposażeniem i zadaniami realizowanymi przez żołnierzy.

Cieszę się, że już po raz kolejny mamy szansę na wspólne szkolenie. Dotychczasowa współpraca owocowała pozytywnymi doświadczeniami i nabywaniem nowych umiejętności. Jestem przekonany, że wykonywanie wspólnych zadań przyniesie same pozytywne efekty.

ajor Tony Wright, zastępca dowódcy AvDet w Polsce z 52 Grupy Operacyjnej.

Aviation Detachment (AvDet) to komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego zawartego w 2011 roku. Tworzy go kilkuset żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Już po raz trzeci w tym roku komponent szkoli się w powidzkiej bazie. Obecna rotacja została oznaczona symbolem 17/1, bowiem w USA rozpoczął się już rok fiskalny 2017 (od 1 października). Finansowanie Pentagonu odbywa się na razie na podstawie prowizorium budżetowego (Continuing Resolution).

Raz na kwartał – lub częściej – na ćwiczeniach w Polsce meldują się kolejni piloci i personel techniczny z USA. Amerykanie pozostają w Polsce zwykle około miesiąca. Płacą za wykorzystanie infrastruktury i urządzeń technicznych baz oraz zakwaterowanie i żywienie swoich żołnierzy. Ich lotnicy szkolą się na zmianę z pilotami 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31. i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i Łasku. We wrześniu do Polski przyleciało ponadto 8 amerykanskich myśliwców wielozadaniowych F-16.

Reklama
Reklama

Komentarze