Reklama

Geopolityka

Amerykańskie bombowce B-52 na Guam

Bombowiec B-52
Bombowiec B-52
Autor. Team Barksdale/Twitter

Cztery amerykańskie bombowce B-52 przybyły 30 marca do Bazy Sił Powietrznych Andersen na Guam. Rozmieszczenie bombowców jest związane z ćwiczeniami Bomber Task Force na Indo-Pacyfiku – informuje w komunikacie Pacific Air Forces.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

30 marca do Bazy Sił Powietrznych Andersen na Guam przybyły cztery bombowce B-52 wraz z personelem liczącym 210 osób. Bombowce są przydzielone do 96. Ekspedycyjnej Eskadry Bombowej w Bazie Sił Powietrznych Barksdale w stanie Luizjana.

Przybycie amerykańskich bombowców jest związane z trwającą misją Bomber Task Force mającą na celu wsparcie wysiłków szkoleniowych Sił Powietrznych Pacyfiku z sojusznikami, partnerami i siłami połączonymi – jak czytamy w komunikacie.

Reklama

Czytaj też

Przybycie bombowców B-52 następuje nieco mniej niż miesiąc po zakończeniu ostatniej rotacji Bomber Task Force na Guam, w czasie której na wyspie stacjonowały samoloty B-1. Bombowce B-1 gościły na Guam także czerwcu i październiku ubiegłego roku. W październiku wysłanie B-1 było związane z rosnącym napięciem w sprawie Tajwanu i perspektywą zbliżającej się nowej próby nuklearnej Korei Północnej. W tym czasie w pobliżu Guam pod koniec grudnia (25 grudnia 2022 r.,) po raz pierwszy znalazł się chiński lotniskowiec Liaoning.

Czytaj też

Czytaj też

Bombowce B-52 USAF przybywały na Guam także 18 grudnia 2022 r., w ramach trzydniowej misji odstraszania. W lutym ubiegłego roku USA również rozmieściły na wyspie cztery bombowce. Wówczas przybycie tych maszyn było związane z obawami, że Pjongjang może przeprowadzić prowokacyjne wystrzelenia pocisków.

Czytaj też

Bombowce USAF są aktywne w regionie Indo-Pacyfiku w zasadzie od początku 2023 roku, szczególnie wokół Półwyspu Koreańskiego w ramach decyzji Pentagonu, który zdecydował o rozszerzeniu wspólnych ćwiczeń i współpracy z Republiką Korei z powodu zawieszonych testów rakietowych i rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej. B-1 od początku lutego czterokrotnie ćwiczyły z południowokoreańskimi myśliwcami, a B-52 na początku marca przeleciały nad Koreą Południową wraz z samolotami koreańskimi.

Czytaj też

Czytaj też

Wyspa Guam jest szczególnie ważna dla amerykańskiej polityki w regionie Indo-Pacyfiku. Jest strategicznie położona, bo znajduje się około 2,5 tys. km od Tajwanu i Japonii. Znajdują się tam instalacje wojskowe, takie jak baza sił powietrznych Andersen, baza marynarki wojennej Guam i Camp Blaz, budowana baza Korpusu Piechoty Morskiej, która stanie się stałym miejscem pobytu dla około 1300 marines, a kolejne 3700 będzie w niej stacjonowało rotacyjnie. Dlatego Guam może służyć w przypadku ewentualnego konfliktu w tym rejonie ie jako obszar przerzutu dla sił amerykańskich walczących z Chinami lub Koreą Północną. Baza jest jednak w tym wypadku narażona na atak rakietowy. USA obecnie rozwija na Guam system obrony przeciwrakietowej aby zabezpieczyć ją przed potencjalnym atakiem tego rodzaju ze strony Chin. Ma tam powstać "rakietowa twierdza", będąca jednym z najsilniej chronionych przed atakiem rakietowym punktów na Ziemi", USA przeznaczą na tą „twierdzę" 1,5 miliarda dolarów.

Czytaj też

Autor. A. Rosiński/NewsMap.pl

Obecnie Guam jest broniony przez rozmieszczony tam zestaw przeciwrakietowy THAAD, należący do U.S. Army. Okresowo wsparcie zapewniają inne elementy, jak na przykład system Iron Dome. Innymi elementami obrony przeciwrakietowej Guam są okręty z systemem Aegis, które działają w rejonie wyspy (m.in. z wyrzutniami pocisków SM-3 i SM-6, zdolnymi do zwalczania pocisków balistycznych różnych typów).

Czytaj też

Czytaj też

B-52 są używane w amerykańskich siłach powietrznych od lat 50. XX wieku, a najnowsze egzemplarze, w jedynym eksploatowanym obecnie wariancie B-52H, trafiły do służby na początku lat 60. XX w. Maszyny były wielokrotnie używane bojowo. Prawdopodobnie pozostaną w służbie co najmniej do 2040 roku, do czasu wprowadzenia maszyn typu LRS-B. B-52 jest w stanie zrzucić lub wystrzelić najszerszą gamę broni w zasobach USA. W ciągu dwóch godzin dwa B-52 mogą monitorować obszar 364 000 kilometrów kwadratowych powierzchni oceanu. Podczas Pustynnej Burzy B-52 zrzuciły 40 procent ładunków użytych przez siły koalicji. Bombowiec B-52 jest w stanie przenieść 31 500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83). Typowy ładunek konwencjonalny to na przykład 51 bomb o wagomiarze 241 kg. B-52 może też przenosić 20 pocisków manewrujących do atakowania spoza zasięgu działania obrony przeciwlotniczej wroga (atak typu stand-off).

Reklama

Komentarze

    Reklama