Reklama

Geopolityka

Bombowce B-52 odbyły trzydniową misję

Autor. U.S. Air Force/Twitter

Dwa bombowce USAF B-52 Stratofortress z Bazy Sił Powietrznych Barksdale w Luizjanie odbyły 18 grudnia trzydniową misję z Bazy Sił Powietrznych Andersen na Guam – podały Siły Powietrzne USA na Twitterze.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Siły Powietrzne USA (U.S. Air Force) poinformowały na Twitterze 2 stycznia, że „dwa bombowce USAF B-52 Stratofortress z Bazy Sił Powietrznych Barksdale w Luizjanie, niedawno wspierały trzydniową misję odstraszania w obszarze Info-Pacyfiku lecąc z Bazy Sił Powietrznych Andersen na Guam". Wszystko to miało miejsce 18 grudnia.

W oświadczeniu stwierdzono, że misja demonstruje zdolność US Air Force i US Strategic Command do wzmocnienia zdolności rozszerzonego odstraszania na Indo-Pacyfiku.

Reklama

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie podczas misji załoga B-52 współpracowała z samolotami US Air Force, takimi jak tankowce KC-46 z McConnell Air Force Base w Kansas oraz C-17 Globemaster III z Joint Base Charleston w Południowej Karolinie, a także ze stacjonującymi tam rotacyjnie samolotami US Air Force F-22.

Boeing zaoferował RPA swój produkt, ciężki samolot transportowy C-17 Globemaster III - fot. USAF
Boeing zaoferował RPA swój produkt, ciężki samolot transportowy C-17 Globemaster III - fot. USAF

Podano także, że był to również pierwszy zintegrowany, długotrwały lot w ramach misji Bomber Task Force dla nowo wprowadzonego samolotu KC-46A Pegasus, który wylatał ponad 42 godziny w ramach wsparcia tej misji.

Tankowanie w locie z użyciem samolotu KC-46A Pegasus. Fot. Boeing
Tankowanie w locie z użyciem samolotu KC-46A Pegasus. Fot. Boeing

Czytaj też

W październiku 2022 roku Stany Zjednoczone postanowiły rozmieścić na wyspie Guam bombowce B-1B w obliczu regionalnego napięcia w sprawie Tajwanu i zbliżającej się perspektywy nowej próby nuklearnej Korei Północnej. Warto także dodać, że w pobliże Guam pod koniec grudnia (25 grudnia) po raz pierwszy zbliżył się chiński lotniskowiec Liaoning. Okręt chińskiej marynarki wojennej prowadził manewry na Zachodnim Pacyfiku od połowy grudnia. Lotniskowiec i grupę towarzyszących jemu jednostek dostrzeżono około 670 km na południowy wschód od japońskiego atolu Okinotorishima, niecałe 620 km na północny zachód od Guam. W czasie kiedy ćwiczenia prowadziła chińska marynarka, amerykańska marynarka i jej lotniskowiec USS Nimitz wraz z grupą ćwiczył na wodach między Iwo Jimą i Guamem, działając razem z bombowcami B-52, patrolowymi P-8A Poseidon oraz japońskimi samolotami patrolowymi.

Czytaj też

B-52 są używane w amerykańskich siłach powietrznych od lat 50. XX wieku, a najnowsze egzemplarze, w jedynym eksploatowanym obecnie wariancie B-52H, trafiły do służby na początku lat 60. XX w. Maszyny były wielokrotnie używane bojowo. Prawdopodobnie pozostaną w służbie co najmniej do 2040 roku, do czasu wprowadzenia maszyn typu LRS-B. B-52 jest w stanie zrzucić lub wystrzelić najszerszą gamę broni w zasobach USA. W ciągu dwóch godzin dwa B-52 mogą monitorować 140 000 mil kwadratowych (364 000 kilometrów kwadratowych) powierzchni oceanu. Podczas Pustynnej Burzy B-52 dostarczyły 40 procent ładunków zrzuconych przez siły koalicji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama