Geopolityka

Amerykański wywiad potwierdza informację o dyslokacji Iskanderów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". 

"Podobny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu został przemieszczony do Kaliningradu w 2014 r. w związku z ćwiczeniami wojskowymi" – zaznaczył pracownik wywiadu.

"Może to być również gest o charakterze politycznym – rodzaj demonstracji siły mającej podkreślić, że Rosji nie podoba się polityka Sojuszu Atlantyckiego" – dodał.

Agencja Reutera nie podała, którą z 16 rządowych agencji wywiadowczych, wchodzących w skład Wspólnoty Wywiadów (IC), reprezentuje cytowane przez nią źródło.

Estoński portal ERR News podał w piątek, że rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Broń miała być przetransportowana do rosyjskiej eksklawy z portu Ust-Ługa koło Petersburga na pokładzie statku transportowego Ambalna, czyli na pokładzie cywilnej jednostki. 

Czytaj też: Cywilny statek przewozi Iskandery do Kaliningradu.

W ocenie ERR ostatnie przypadki naruszenia estońskiej i fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty mogą być powiązane z tą operacją. Takiej ewentualności nie wykluczył, zapytany przez ERR, minister obrony Estonii Hannes Hanso - przekazał litewski portal Delfi.

W czwartek rosyjski samolot bojowy Su-27 naruszył dwukrotnie przestrzeń powietrzną Finlandii o czym poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony. Maszyna tego samego typu wleciała w piątek w estońską przestrzeń powietrzną nad Zatoką Fińską. Według resortu obrony Estonii samolot przebywał w ich przestrzeni powietrznej przez mniej niż minutę. Transpondery Su-27 były wyłączone. Tego samego dnia MSZ Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, któremu wręczono notę protestacyjną.

Czytaj też: Uzbrojone Su-27 naruszyły przestrzeń powietrzną Finlandii [FOTO].

Zasięg rakiet balistycznych systemu Iskander według najnowszych danych oceniany jest na 500-700 km, oprócz tego może on wykorzystywać pociski manewrujące, zdolne do rażenia na odległość nawet 2 tys. km.

We wtorek agencja TASS informowała, że brygada wojsk rakietowych Zachodniego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej w ramach sprawdzianu podsumowującego rok szkoleniowy 2016. Jak poinformowano, żołnierze mieli poprawić umiejętności rozmieszczania systemów rakietowych na pozycjach i przenoszenia rakiet ze środków transportu na wyrzutnie. Ostatnim etapem zajęć miało być przeprowadzenie przez kompleksy Iskander ćwiczebnego, wyprzedzającego ataku na systemy rakietowe i inne krytycznie ważne cele przeciwnika.

PAP - mini

 

Komentarze (8)

 1. Jacek

  Gen. Igor Konaszenkow z Ministerstwa Obrony FR poinformował, że transport jednego z kompleksów Iskander-M na statku "Ambał" celowo nie był utajniany, a wręcz przeciwnie, Rosjanie liczyli, że wywiad amerykański zwróci na to uwagę, co się w pełni udało. Uzyskane w ten sposób zostały dane o parametrach satelitów wywiadowczych (czytaj - szpiegowskich) USA. Natomiast kontrolowany przeciek do mediów dodatkowo to tylko potwierdził...

 2. Polanski

  Niech rozmieszczają. Królewiec to klasyczny kocioł. Nawet ruscy to wiedzą. Zniknie z 80 sekund. Tylko głupi by coś tam rozmieszczał. Poza atrapami. Jeżeli nie mam racji to po co ruscy wielkim nakładem sił okrążali Niemców pod Stalingradem? A tu mamy gotowca.

  1. rozbawiony

   "Zniknie z 80 sekund"?Czy mógłbyś przetłumaczyć ten fragment swojej wypowiedzi na język polski? Czyżby wystąpiły jakieś problemy z translatorem, czy tylko z klawiaturą? Wracając do tematu, atak NATO na Obwód Kaliningradu, to nic innego jak samobójstwo. W Brukseli i Waszyngtonie o tym wiedzą, natomiast do Warszawy i Kijowa to niestety jeszcze nie dotarło...

 3. Bhs

  Który to amerykański satelita odkrył - nie ma żadnej wzmianki ?

 4. ukj

  " Agencja Reutera nie podała, którą z 16 rządowych agencji wywiadowczych - reprezentuje cytowane przez nią źródło " DOBRA dezinformacja stosowana od lat na ZACHODZIE ! WIEM ale NIE POWIEM ? Dalszy komentarz zbędny ......

 5. loki

  I parafrazując do słów Putina skąd my mamy wiedzieć czy pociski nie są uzbrojone w głowice jądrową.

 6. kris

  A gdzie nasze Homary i 'Wisła"? daleko w polu

  1. Mkt

   Homary i Wisła są w dokumentacji "dialogów technicznych" IU, które są w połowie drogi do kosza. Tam już leży z tona dokumentacji na Caracala, efekt 2 lat nieustannych "redefinicji".

 7. Gizmo

  Czyli można rozwiązać, rozpędzić polski "wywiad", bo lepiej nie mieć żadnego niż taki. Zero skuteczności

  1. Ad_summam

   Skąd wiesz, to że nie mówią nie oznacza ze nie wiedzą. Czasem lepiej trzymać karty przy orderach...

 8. leming

  Co to oznacza że dyslokacja iskanderów jest "nieszkodliwa" ? do tej pory przedstawiali to jako zagrożenie.