Reklama

Geopolityka

Amerykanie zmniejszą pomoc wojskową dla Egiptu

Amerykańskie czołgi ćwiczą na poligonie w Egipcie, fot. U.S. Army, Staff Sgt. Leah R. Kilpatrick, US CENTCOM
Amerykańskie czołgi ćwiczą na poligonie w Egipcie, fot. U.S. Army, Staff Sgt. Leah R. Kilpatrick, US CENTCOM

Amerykanie planują wstrzymanie części pomocy finansowej dla Egiptu, co ma być motywowane kwestiami łamania praw człowieka w tym państwie. Administracja Joe Bidena może więc zerwać z polityką dwóch wcześniejszych administracji, które nie decydowały się na blokowanie środków przekazywanych co roku do Egiptu, wskazując na kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Państwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, mające dotychczas dobre relacje sojusznicze ze Stanami Zjednoczonymi, coraz częściej muszą spoglądać z pewną niepewnością na postępowanie administracji Joe Bidena. Biały Dom staje się bowiem bardziej sceptyczny do udzielania zgód eksportowych (przy udziale Kongresu) jeśli chodzi o eksport nowoczesnych technologii wojskowych. Przykładem są kwestie kontraktów dla państw Zatoki na czele ze sprawą sprzedaży F-35 i bezzałogowych statków powietrznych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Analogicznie jeśli chodzi o przekazywanie pomocy wojskowej, o czym może przekonać się właśnie teraz Egipt. Według agencji informacyjnej Reuters Waszyngton planuje zablokować 130 mln dolarów dla Egiptu i tamtejszych sił zbrojnych. Ich użycie będzie jedynie możliwe jeśli władze egipskie spełnią konkretne warunki, wskazane im przez Amerykanów. Wszystko w związku z próbą wywarcia presji na władze w Kairze jeśli chodzi o kwestie praw człowieka.

Administracja Joe Bidena, a przede wszystkim Departament Stanu mają wychodzić z założenia, że strona egipska nie wykazuje ich zdaniem pozytywnych sygnałów jeśli chodzi o liberalizację postaw wobec wspomnianych standardów praw człowieka. Przede wszystkim Egipcjanie są oskarżani o represje wobec Bractwa Muzułmańskiego, którego rządy zostały obalone przez wojskowy zamach stanu na czele z obecnym prezydentem gen.  Abdel Fattah al-Sisim. Trzeba pamiętać, że już wcześniej w Stanach Zjednoczonych debatowano nad użyciem presji finansowej względem Egiptu właśnie w tej kwestii. Jednakże, pakiet pomocy w ramach Foreign Military Financing FMF były aktywowane, bowiem motywowano to interesem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Jak podał Reuters, powołując się na analizy dla Kongresu, od 2017 r. do Egiptu trafiło ok. 1,3 mld dolarów pomocy rocznie. Większość tych pieniędzy jednak niejako wraca do samych Stanów Zjednoczonych, gdyż zawiera w sobie zakupy amerykańskiego sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Co ciekawe, amerykańskie organizacje zajmujące się prawami człowieka już teraz wyrażają swoją dezaprobatę wobec takich planów Departamentu Stanu. Są bowiem zdania, że należałoby zablokować całość z 300 mln pakietu dla Egiptu. Padają nawet określenia, że brak takiej pełnej blokady będzie cyt. „zdradą” amerykańskiego zaangażowania w promowanie praw człowieka. Jednak Biały Dom nie zamierza obecnie warunkować 170 mln dolarów pomocy wojskowej i zagrać symbolicznie jedynie wspomnianą kwotą. Co więcej, Joe Biden i jego administracja są obecnie postawione przed sporymi dylematami politycznymi oraz dyplomatycznymi nie tylko wobec Egiptu. Władze w Kairze są bowiem jednym z kluczowych elementów stabilizacji regionu, zarówno jeśli chodzi o kwestie Strefy Gazy, ale też na kierunku libijskim. Tym bardziej, że właśnie teraz doszło do ważnego spotkania prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego z nowym izraelskim premierem Naftali Bennettem. Jednakże, nie da się ukryć, że specyfika rządów w Egipcie delikatnie rzecz ujmując nie pasuje do standardów wyniesionych przez Joe Bidena na sztandary swoich pomysłów względem wspomnianego promowania standardów praw człowieka.

Wobec czego, mamy spór między efektywnością amerykańskiej polityki względem regionu a własnym zapleczem politycznym (w Kongresie i poza nim). Waszyngton ma przy tym coraz mniejsze pole manewru w zakresie relacji z Egiptem. Albowiem właśnie obecna polityka Abdela Fattaha al-Sisiego bazuje na równoważeniu relacji ze Stanami Zjednoczonymi współpracą z innymi aktorami regionalnymi oraz globalnymi. Wobec czego egipskie siły zbrojne coraz mocniej kooperują z siłami zbrojnymi państw arabskich. Analogicznie jeśli chodzi o zakupy uzbrojenia i prowadzenie manewrów wojskowych z Rosją. Egipcjanie dążą też do budowania silniejszych relacji z państwami europejskimi, szczególnie w kontekście basenu Morza Śródziemnego – na czele z Grecją, Francją czy też Włochami. Szczególnie, że wzmacniają m.in. własną infrastrukturę baz wojskowych i portów, mogących dawać większą efektywność operacyjną na wspomnianym akwenie. Amerykanie muszą również myśleć o potencjale Egiptu, z perspektywy np. Kanału Sueskiego, w przypadku możliwych relacji władz w Kairze z partnerem chińskim. Nie mówiąc o roli, jaką Egipt pełni wobec Morza Czerwonego i tamtejszej sytuacji strategicznej.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/kategoria-produktu/ksiegarnia/atlasy/
Reklama 
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Hihi

    USA wycofują Patrioty z AS. Sojusznik jak tralala

  2. Piotr II

    To jest decyzja administracji USA, a medal ma dwie strony, nie sprzeda jedno państwo, sprzeda drugie, taka jest polityka.

    1. Trzcinq wyjaśnia

      I dlatego współpraca a nie poddaństwo wobec innych państw a USA proponują tylko poddaństwo.

    2. Wawiak

      USA chą zwyczajnie jak najmniejszym kosztem - czemu ciężko się dziwić. To nie ich wina, że nasi politycy nie potrafią dbać o interesy Polski ponad podziałami - czego zachowanie opozycji w obecnym kryzysie migracyjnym na granicy z Białorusią jest doskonałym dowodem.

    3. Trzcinq

      Co nie zmienia faktu że to obludnicy żerujący na głupocie elit RP

  3. Trzcinq

    I DLATEGO oto panowie dlaczego Suwerenność eksploatacyjna to podstawa i dlatego NIE dla zakupów u jednego dostawcy i dlatego Nie dla wojsk obcych na terytorium RP na koszt Polaków bez wcześniejszego poinformowania oraz referendum! To wszystko może stać się środkiem nacisku na Państwo Polskie!

    1. fjdksfjkdshfjkdshgj

      Niestacjonowanie zaś wojsk amerykańskich nie tylko może, ale na pewno stanie się środkiem nacisku na Polskę, tyle, że z innego kierunku.

    2. Jagoda

      "Naród, który nie chce karmić własnej armii, będzie karmić cudzą... "Napoleon Bonaparte.

  4. taka prawda

    Egipt nie chce tej kasy, po co mu ona jak za nią może kupić tylko broń z USA, Irak woli uzbrojenie Rosyjskie lub Francuskie.

  5. Oroo

    Może w końcu zamiast dotować Egiptu i Afganistany zaczną wspierać Polskę, Rumunię i kraje bałtyckie.

    1. Szept

      Naiwniak. Egipt dostaje ok 6 mld zł rocznie pomocy bo jest ważnym sojusznikiem USA w zapalnym regionie. Polska natomiast leży na nieważnej flance wschodniej i jest do dojenia a nie dotowania. Za korzystanie z licznych baz na naszym terenie pewnie musieli by płacić więcej niż te 6 mld zł, ale po co skoro sami im je oddaliśmy i jeszcze finansujemy ich przemysł zbrojeniowy. Takich naiwniaków się doi a nie dofinansowuje.

    2. Trzcinq wyjaśnia

      Za cienki w uszach jesteś a po drugie widzisz jak to się kończy kiedy nie chcesz tańczyć jak ci USA zagrają. Teraz rozumiesz dlaczego Suwerenność eksploatacyjna a więc m. In. jak najwięcej sprzętu krajowego jest tak ważna!

    3. Wawiak

      Przede wszystkim chodzi o kanał - może Amerykanie chcą go trochę "przyhamować" - przecież tamtędy idzie nie tylko ropa, ale sporo towaru z i do Chin.

  6. Hanys

    Na pewno nie chodzi o żadne tam prawa człowieka, te prawa to ostatnia rzecz jaką USA sie przejmuje :) Po prostu amerykance są z tego rynku wykopywani, podobnie jak z Arabii, dlatego wkrótce USA sie będzie niby przejmować "prawami człowieka w Arabii" - pierwszy raz w historii. Jak ich Turcja olała i kupiła S-400 to też narzekali że Erdogan łamie prawa człowieka :)

    1. Trzcinq

      Środki nacisku kiedy przestajesz tańczyć jak ci zagrają

    2. Wawiak

      Po prostu przez kanał sueski idzie transport z Chin, więc jeżeli można pod pretekstem zrobić coś, co go może przyhamować, to czemu nie.

  7. observer

    Do autora: Tak ogólnie to ile Egipt otrzymał tej pomocy wojskowej od USA (w ciągu ostatnich 20 lat)?

    1. średnia to jeden miliard dolarów rocznie x 20 lat da wynik

    2. Cel się liczy a jeżeli posiadasz. Środki to ok

  8. Jacek

    USA muszą się zdecydować co ważniejsze ideologia czy globalna polityka. Na nu stołkach siedzieć się nie da.

Reklama