Reklama

Francuscy żołnierze wrócili na Litwę

Fot. 5e Régiment de Dragons
Fot. 5e Régiment de Dragons

Od lipca br. na terenie Litwy ponownie rozmieszczony został kontyngent francuskiej armii składający się z 300 żołnierzy oraz 24 ciężkich wozów bojowych w ramach kolejnej rotacji sił wydzielonych wysuniętej Wzmocnionej Obecności (eFP – enhanced Forward Presence) na wschodniej flance NATO.

W skład francuskiego kontynentu wojskowego na Litwie rozlokowanego w Rukli wchodzi konkretnie pięć czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc, 14 kołowych bojowych wozów piechoty VBCI i 5 kołowych transporterów opancerzonych VAB. Siły te wystawił 5 Pułk Dragonów. Poprzedni francuski komponent lądowy wydzielony do misji w państwach bałtyckich dysponował analogiczną liczbą żołnierzy i wozów bojowych (oprócz jednego Leclerca).

Francuscy żołnierze dołączyli do żołnierzy innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego pełniących służbę w ramach eFP w krajach bałtyckich, w tym również polskich. Trzon trwającej obecnie VII zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w sile kompanii czołgów z plutonem remontowym i zabezpieczenia, którzy pojechali na Łotwę już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie siły NATO na Łotwie wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP dowodzonej przez Kanadyjczyków. Grupa bojowa NATO na Łotwie liczy ponad tysiąc żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Włoch, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Na początku lipca br. ostatecznie zostały oficjalnie zatwierdzone przez organy wojskowe NATO tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans, GRP). GRP to plany obronne NATO dla Polski i państw bałtyckich. Dotychczas ich oficjalne przyjęcie było skutecznie blokowane przez Turcję. Wdrożenie tych planów pozwoli na znaczące zwiększenie obecności sojuszniczej i potencjału Sił Odpowiedzi NATO na wschodniej flance Sojuszu co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
Reklama

Komentarze (4)

  1. Nikt

    Ciekawe jak im tam się służy bez gąsienicowych BWPów

    1. Zmechu 12

      Tak jak nam na,defenderze BWP Kicha

  2. Litwinów

    Wolę 5 leclerkow niz 5 twardych Dymia,az do Pskowa Tak na,ruski alarm

  3. Leopardzik

    Jak FRANCUZI zobacza Giżycka na,twsrdych to sie poleja ze śmiechu SILNIK juz po remoncie? Polski MLU

  4. Realista

    5 Leclerców potęga "dumnej" Francji w pełnej krasie...

Reklama