F-35 na straży Bałtyku. Operacyjny debiut

31 marca 2021, 14:26
1024px-F35B-Marina_Militare
Fot. Ministerstwo obrony Włoch
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej, wiceminister obrony tego kraju Margiris Abukevičius spotkał się ze swoim włoskim odpowiednikiem Giorgio Mule. Tematem rozmów była litewsko-włoska współpraca obronna oraz bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

Wiceszef litewskiego resortu obrony podziękował Włochom za dotychczasowy wkład w bezpieczeństwo regionu poprzez aktywny udział włoskich sił zbrojnych w NATO-wskich misjach na terenie Litwy. Wysoko ocenił także wzajemne relacje międzypaństwowe oraz współpracę obronną, która opiera się na umowie międzyrządowej z 1999 roku. Abukevičius zapewnił także swojego włoskiego odpowiednika, że ​​Litwa bardzo dobrze rozumie zagrożenia nie tylko ze wschodu, ale także z południa. Dlatego też litewscy żołnierze nadal będą aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych operacjach i misjach w Afryce.

Litewski wiceminister obrony podkreślił też konieczność dalszego zachowania militarnej czujności Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na ryzyko szybkiej zmiany sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Stwierdził, że jego kraj cały czas odrabia lekcje na temat wzmacniania narodowych sił obronnych i ma bardzo odpowiedzialne podejście do zagrożeń bezpieczeństwa i obrony kolektywnej. Działania te mają być umożliwione poprzez zwiększanie krajowych nakładów na obronność, co ma być litewską cegiełką do utrzymania siły i jedności NATO oraz jego zdolności do szybkiego reagowania na zagrożenia.

image
Reklama 

Włoskie lotnictwo taktyczne od 4 września ub.r. prowadzi obecnie swoją piątą misję w ramach Baltic Air Policing. Cztery włoskie Eurofightery Typhoony operują z litewskiej bazy lotniczej w Szawlach, a dodatkowo są wspierane przez sześć kolejnych niemieckich maszyn tego typu operujących z estońskiej bazy lotniczej Amari. W czasie swojej wizyty na Litwie wiceminister obrony Włoch, któremu towarzyszył dowódca operacyjny Włoskich Sił Powietrznych gen. por. Gianni Candotti stwierdził, że kolejna rotacja lotnicza, która trafi w maju br. do państw bałtyckich, będzie już uzbrojona w myśliwce wielozadaniowe 5 generacji F-35 Lightning II.

Włochy są jednym z kluczowych partnerów międzynarodowego programu Joint Strike Fighter w wyniku którego został opracowany i jest obecnie produkowany wspomniany myśliwiec F-35 Ligtning II. W Europie kraj ten jest zaraz po Wielkiej Brytanii drugim największym partnerem przemysłowym amerykańskiej zbrojeniówki, a także odbiorcą tych maszyn. Początkowo włoski resort obrony planował pozyskać łącznie 131 maszyn, w tym 69 F-35A dla sił powietrznych i F-35B dla lotnictwa pokładowego marynarki wojennej. W obliczu cięć budżetowych liczba ta została jednak zredukowana do 90 egzemplarzy, a w tym 60 F-35A i 30 F-35B. Jak dotąd dostarczonych zostało kilkanaście F-35A i kilka F-35B, które stopniowo wdrażane są do służby liniowej.

Włoskie F-35A, podobnie jak np. norweskie, są już gotowe operacyjnie. Te ostatnie od 2020 roku wykonują misje Air Policing także poza granicami kraju, czyli na Islandii. Włoskie maszyny będą jednak czasowo rozmieszczone w kraju graniczącym bezpośrednio z Rosją. Należy spodziewać się, że myśliwce będą wyposażone w rozwiązania, pozwalające na sztuczne powiększenie skutecznej powierzchni odbicia radarowego. Jednym z nich jest podwieszenie pod skrzydłami rakiet krótkiego zasięgu Sidewinder (dysponują nimi także np. rozlokowywane na Islandii norweskie F-35). Rotacja Air Policing to pierwsza operacyjna misja F-35 w naszym regionie, wcześniej maszyny tego typu pojawiały się m.in. w 2019 roku w Polsce i na Litwie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
BUBA
czwartek, 1 kwietnia 2021, 07:42

Jak to, to S-400 w Turcji mógł uczyć się wykrywać F-35 a na Litwie już nie? I nasi analitycy milczą?..................... ............................................................................................................................................................................................ A co na to NATAO? Na to NATO nic.......i tak padła ściema z rzekomym powodem braku sprzedaży Turcji F-35. Na Litwie nie ma takiego horyzontu radiolokacyjnego jak w Libanie by się schować a w przestrzeni powietrznej trzeba używać cywilnego systemu identyfikacji...wiec rosyjski wywiad będzie miał robotę.............

Zaq
czwartek, 1 kwietnia 2021, 05:25

A kiedy wkoncu Baltowie kupią sobie choćby kilka sztuk używanych myśliwców aż tacy biedni nie są.

daroiG
środa, 31 marca 2021, 23:25

Co za pierdoły, co jakiś tam Włochów obchodzi jakaś tam flanka północna NATO. Politycy spotkają się , pogadają o przyjaźni międzynarodowej i pokoju, najedzą się , wyśpią, a ty na nich tyraj... A tak w ogóle to dawno Litwa, Łotwa i Estonia powinny kupić sobie samoloty, proszę pamiętać ,że w czasach istnienia Związku Radzieckiego były to najbogatsze republiki...

sarkam
środa, 31 marca 2021, 19:56

Niemądrzy Włosi, nie słyszeli że to jeszcze prototyp, ma 900 usterek, odpadają "powłoki" i "łuszczy się farba" ? Powinni więcej czytać internetów.

R
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:46

Tak samo jak Anglicy, ktorzy tez juz znacznie zredukowali zamowienie na F-35. Wladowali pieniadze w program to co maja zrobic.

franek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 06:45

No właśnie szczególnie sputnika hehe

Fanklub Daviena i GB
środa, 31 marca 2021, 22:01

Mądrzy - wyślą by się okazało, że F-35 do strażowania się nie nadają i mając takie fakty na dowód wykorzystają do redukcji/anulowania dalszych zamówień i do argumentu przy kolejnych zamówieniach na uzbrojenie, że od USA kupować nie warto. :D

to tylko "wydmuszka"
środa, 31 marca 2021, 20:51

M. in. dlatego zredukowali zamówienie ze 131 sztuk do 90-ciu. A to dopiero początek redukcji bo zapewne włoskie zamówienie "skończy się" na 60 sztukach. Po co im więcej tej "wydmuszki", która podczas eksploatacji zeżre budżet i włoskiej marynarki i sił lądowych.

Davien
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:37

Ale moze zrozum że kupuja nie rosyjski nielot Su-57 ale w pełni sprawne F-35:)) A zamówienie obcieli na F-35B i wyłacznie z powodów finansowych.

wtorek, 4 maja 2021, 13:04

Tak, F-35 sprawny, zwlaszcza z wadlliwymi silnikami.

to tylko wyimaginowane "wady" i "redukcje zamówień"
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:43

To zabawne, że F-35 najbardziej przeszkadza nie jego użytkownikom, ale tym którzy go nie mają :)

ktos
czwartek, 1 kwietnia 2021, 08:24

hmm mmogles nie zauwazyc ale trwa pandemia i Wlochy podobnie jaki inne kraje maja potezne problemy z gospodarka. Po prostu nie maja kasy. Nie to co inne kraje z kiblami w czolgach ktore zawsze stac na nowe czolgi

vipmig
środa, 31 marca 2021, 20:18

Może i niemadrzy, ale czy my jesteśmy w czymkolwiek madrzejsi od nich żeby być w pozycji do krytyki??

Alaris
środa, 31 marca 2021, 21:30

Sarkazmu nie rozumiesz?

Tweets Defence24